Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Uživatelé sociální sítě TikTok moc rádi propadají různým wellness trendům. Ať už jde o mocktail vylepšující spánek, nebo masku ze lněných semínek. Většina z podobně populárních metod je ovšem neškodná. To stejné ovšem nelze říct o v současnosti trendy #rawmilk. Syrové mléko se tak těší čím dál větší oblibě, a to navzdory varování odborníků.

  Když jsme v minulosti reportovali o TikTok wellness trendech, činili jsme tak s jistou nadsázkou. Vysvětlili jsme, jaká „tajemství“ se mají skrývat za zdánlivě zázračnými metodami, a proč vlastně neublíží je vyzkoušet. I když s největší pravděpodobností nefungují, nebo ne o moc víc než jiné, osvědčené a bezpečné produkty. Naposledy jsme reportovali například o populárním Sleepy Girl Mocktail.

  Stejně však nelze přistoupit k současnému trendu s názvem #rawmilk. Ano, klasická debata o syrovém versus pasterizovaném mléku je zpět. Tentokrát se však z on-line fór dostala až na sociální síť TikTok. Dává tedy smysl, že okamžitě nabrala obrovských rozměrů. Není tak divu, že #rawmilk získal na TikToku na 195 milionů zhlédnutí. Populární jsou především videa, ve kterých influenceři poukazují na výhody syrového mléka.

  Podle nich má totiž nabízet více proteinu a živin, na rozdíl od toho pasterizovaného. Někteří také tvrdí, že má být vhodnější pro lidi s intolerancí laktózy. Na druhou stranu se ovšem staví většina vědců a lékařů. Pasterizace totiž syrové mléko zbavuje nebezpečných bakterií a plísní. Také z toho důvodu je syrové mléko v některých státech ilegální. Rovněž ho nenajdete v obchodech, k zakoupení je pouze přímo u farmářů.

  Pasterizace mléka hodnotu živin, ani proteinu nesnižuje. Potlačuje ale riziko závažných zdravotních problémů

  Popularita #rawmilk pak souvisí s jiným v současnosti populárním trendem. Lidé si totiž začínají uvědomovat negativní dopady ultra zpracovaných potravin a snaží se jim vyhýbat. Za stejné nebezpečí pak považují také pasterizaci. Metoda vytvořená na konci 19. století ovšem znamená pouze zahřátí tekutin za účelem odstranění už zmíněných bakterií nebo plísní. Také z toho důvodu vědce a lékaře nejnovější trend syrového mléka tak děsí.

  @𝔟𝔩𝔬𝔬𝔡𝔣𝔩𝔬𝔴𝔢𝔯 #stitch with @Gabby🤍 a child’s life is NEVER worth the risk. drink whatever you want but you have a duty to protect your child. #science #stem #foodsafety #foodpoisoning #microbiology #rawmilk #rawmilktruth #hemolyticuremicsyndrome #kidneyfailure #medicine #healthandwellness #medlabscience ♬ original sound – morticia 🥀

  Není rovněž dokázáno, že by pasterizace snižovala nutriční hodnotu mléka, ani množství proteinu. Vysvětluje to například meta-analýza z vědeckého žurnálu Journal of Food Protection, která analyzovala na 40 studií. Stejný výsledek pak předložila také studie z American Journal of Food Technology nebo Jornal of Nutrition. Vědci také nenalezli žádný důkaz proto, že by mělo být syrové mléko lepší pro lidi s intolerancí laktózy.

  Naopak bylo v historii už několikrát dokázáno, že mléko obsahuje bakterie, které mohou vést k závažným infekcím. Mezi jejich dopady patří zvracení, průjem, dehydratace, bolest hlavy a žaludku, horečka nebo nevolnost. V některých případech pak mohou vést až k hospitalizaci. Samozřejmě se může stát, že se zrovna napijete syrového mléka, které žádné bakterie obsahovat nebude. Vědci však opakovaně zdůrazňují, že rizika spojená s #rawmilk za nejnovější trend opravdu nestojí.

  Zdroje: WWD, Esquire, The Guardian, X, TikTok

  Tenhle trend raději vynechejte. Co stojí za nejnovějším objevem TikToku #rawmilk

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců. 

  PFW: Dior vzdal hold módní revoluci 60. let a Saint Laurent zachytil transparentní křehkost

  Pařížský týden módy hned druhý den odhalil přehlídky dvou legendárních módních domů. Kreativní ředitelka Dior Maria Grazia Chiuri v nejnovější kolekci oslavila práci návrháře Marca Bohan. Vzdala proto hold módě 60. let minulého století. Anthony Vaccarello zase v návrzích pro Saint Laurent perfektně vyzdvihl koncept křehkosti i transparentnosti.

  Aktivní dovolená i vytoužený relax. Luxusní golfové resorty nabízejí ideální mix obou světů

  Hodláte se letos vydat na luxusní dovolenou, ale nechce se vám celý den proležet na pláži? V tom případě byste měli zvážit cestu do jednoho z nejšpičkovějších golfových resortů světa. Oplývají totiž nabídkou spojující to nejlepší z obou světů. Užít si v nich můžete nejen řadu golfových kurzů, ale také výběrovou kuchyni, wellness nebo kouzelné pláže.

  MFW pod drobnohledem. Runway AVAVAV zahltily odpadky a Tokyo James putuje zpět do Afriky

  Milánský týden módy je za námi. Ohromily nás přehlídková mola renomovaných módních domů, jako jsou Bottega Veneta, Gucci nebo Salvatore Ferragamo. Zapomenout ale nesmíme ani na nováčky a méně věhlasné brandy. Nabízí totiž zcela jiný pohled na módu. Snaží se totiž zaujmout své místo na trhu i v podvědomí široké veřejnosti. Zaslouží si však stejné ovace jako světoznámé značky.