Více

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―

  Sledujte nás na Instagramu

  Zpěvačka Taylor Swift je pod drobnohledem kvůli tomu, jakým způsobem využívá své soukromé letadlo. Zdaleka však není jediná, kdo létá často, a to i na poměrně krátké vzdálenosti. Bohatí a mocní mají na čím dál teplejší klima naší planety obrovský vliv. O to větší může být jejich pozitivní dopad v případě, že své návyky změní.

  - Reklama -

  Je mnoho důvodů, proč celebrity vlastní a používají soukromá letadla. Pro tak velké hvězdy, jakými jsou zpěvačka Taylor Swift nebo modelka Kylie Jenner, představují běžné komerční lety bezpečnostní riziko. Je tedy pochopitelné, že volí privilegovanou cestu.

  Jenže tyto celebrity, a nejen ony, často podnikají zbytečné lety. Jsou tak například schopné letět na krátké vzdálenosti i několikrát za den. A to jen kvůli tomu, aby vyřídily pochůzku nebo navštívily přítele. Takové chování ovšem zanechá na životním prostředí řádnou stopu.

  Rozmar, či nutnost?

  O víkendu, kdy se konal Super Bowl, očekávalo Las Vegas přistání zhruba tisíce soukromých letů. Mezi nimi bylo i letadlo Taylor Swift, která na zápas přiletěla na otočku z Tokia, aby mohla podpořit svého přítele. Takové rozhodnutí je sice romantické, ale nejedná se u ní o ojedinělý případ.

  - Reklama -

  Jako opravdový bizár pak můžeme zmínit i virální let modelky Kylie Jenner trvající 17 minut. V roce 2022 totiž letěla z Van Nuys do Camarilla v Kalifornii. Autem přitom jízda trvá asi 45 minut. Lety rapper Jay-Z stejný rok v součtu představovaly roční emise téměř 500 Američanů.

  Je úplně jedno, čí jméno zmíníme. Ať už je to celebrita, podnikatel nebo ruský oligarcha. Pointa je v tom, že soukromé lety jsou mnohdy zbytečné. Stejné cesty by se totiž daly absolvovat i jiným, více ekologickým dopravním prostředkem. V roce 2022 pak měla právě Taylor Swift údajně největší uhlíkovou stopu ze všech známých osobností. Na její konto proto vzniklo i spoustu meme.

  Kompenzace uhlíkové stopy je mýtus

  Na problematiku soukromých letů už několik let upozorňuje jedenadvacetiletý vysokoškolák Jack Sweeney z Floridy. Na sociálních sítích zveřejňuje informace o soukromých letech slavných a bohatých, včetně Taylor Swift. Využívá přitom veřejně dostupné údaje, prostřednictvím kterých se dají letadla sledovat.

  - Reklama -

  Co na to bohatí a mocní? Elon Musk v roce 2022 účet Sweeneyho na Twitteru zakázal a hrozil mu právními kroky. V současnosti studentovi pohrozili i právníci Taylor Swift. Vysvětlují, že podobné jednání může být pro zpěvačku nebezpečné. Sweeney ovšem údaje o jejích letech zveřejňoval až 24 hodin po uskutečnění letu.

  Je nutné dodat, že Swift jedno ze svých letadel prodala a za získané peníze nakoupila více než dvojnásobek uhlíkových kreditů potřebných ke kompenzaci svých emisí. Kompenzace oxidu uhličitého ovšem v současnosti často nefunguje tak, jak by měla. Například i Evropská unie proto zakazuje, aby firmy prohlašovaly, že jsou uhlíkově neutrální. Takové jednání považuje za greenwashing.

  Emise versus emise

  Podle velmi komplexní studie víme, že procento nejbohatších lidí, kam patří i Taylor Swift, způsobuje tolik emisí jako 66 procent nejchudších lidí planety. Důvodem jsou především soukromá letadla, jachty nebo investice do neudržitelných byznysů.

  Ze zprávy Oxfam vyplývá, že elitní skupina, kterou tvoří 77 milionů lidí včetně miliardářů, milionářů a osob s platem nad 140 000 USD ročně, se roku 2019 podílela na 16 procentech všech emisí oxidu uhličitého.

  Takové účast stačí na to, aby způsobila více než milion nadměrných úmrtí v důsledku veder. Pokud se vrátíme k Taylor Swift, můžeme odvodit, že svými lety za 7 měsíců v roce 2022 vypustila tolik emisí oxidu uhličitého, jaké by způsobil průměrný Američan za 536 let. A to je strašně moc.

  Kdo má možnost něco změnit, měl by

  Slavní a bohatí nejsou výhradně zodpovědní za klimatickou krizi a nikdo netvrdí, že by neměli cestovat. Měli by si ovšem uvědomit, že jejich chování ovlivňuje životy všech lidí. Jejich svoboda zasahuje do svobody ostatních. Díky bohatství, moci a vlivu mají ale zároveň největší sílu něco změnit.

  Taylor Swift tak nemusela na zmiňovaného studenta poštvat právníky, ale mohla využít situaci a slíbit, že se pokusí lety omezit. Je to obrovská škoda, protože zmiňované jedno procento způsobuje nejvíce emisí. Avšak často jim chybí převzetí zodpovědnosti za vlastní činy. I když právě oni by mohli přinést tu největší a nejrychlejší změnu, kterou bychom potřebovali jako sůl.

  Zdroje: The Commons Earth, Oxfam, The Guardian, Instagram

  Taylor Swift v čele neudržitelného luxusu. Soukromé lety bohatých dusí planetu

  Spojení funkčnosti a designu. Domácí spotřebiče mohou ztělesňovat životnost i estetický zážitek

  V moderních interiérech se stále častěji setkáváme s domácími spotřebiči, které nejsou jen praktickými pomocníky, ale také designovými klenoty. Luxusní kávovary, toastery a další kuchyňské doplňky se stávají nedílnou součástí interiéru, přičemž kladou důraz na vysokou funkčnost i estetický dojem. 

  Tom Ford i Maison Margiela hledají nové ředitele. Peter Hawkings a John Galliano opouští své pozice

  Módní svět překvapily hned dvě novinky týkající se odchodu známých kreativních ředitelů z jejich současných pozic. Peter Hawkings po roce opustí svou vůdčí roli u Toma Forda, tedy módní značky, pro kterou pracoval od jejího založení. Návrhář John Galliano zase po 10 letech ukončí svou tvorbu u módního domu Maison Margiela.

  Seznam nezbytných pánských bot na podzim 2024. Nesmí chybět Lanvin Curb ani New Balance X Miu Miu

  Nacházíme se téměř v polovině letních měsíců, proto je nejvyšší čas poohlédnout se po stylovém obutí na následující sezónu. S podzimem totiž konečně nastoupí i všechny známé zimní kolekce renomovaných designérů, které jsme poprvé spatřili už na jaře. Nové trendy tak žádají jak aktualizaci šatníku, tak botníku.

  Na beauty scénu dorazil nový look. TikTok představil pomegranate make-up

  Posedlost beauty světa ovocem a zeleninou nekončí. Sociální síť TikTok totiž vytvořil nový trend s názvem pomegranate make-up. Jedná se o další kombinaci zdravě vyhlížející lesklé pleti a bohaté vrstvy tvářenky. Tentokrát však hlavní roli hraje další prvek, a to falešné pihy.

  Módní novinky v kostce: Harrods opět uvede vlastní řadu a luxusní značky vítají léto

  Slavný londýnský obchodní dům Harrods oslavuje letos své 175. výročí. Aby své narozeniny poctil, oznámil opětovné vydání své vlastní luxusní řady. Módní domy pak rovněž pořádají oslavy, ovšem na počest léta. Party uspořádala například značka Gucci nebo Miu Miu. Herečka Jessica Chastain se pak objeví v nové kampani pro Damiani.

  Ájurvéda diktuje zdravou a svěží ústní dutinu. Oil pulling oživí vaši ranní dentální hygienu

  Oleje jsou všestranným pomocníkem, a to jak v kuchyni, tak v péči o pleť či vlasy. Ájurvédská medicína je však využívá také v ústní hygieně. Její metoda oil pulling slibuje bělejší zuby, prevenci zubního kazu nebo svěžejší dech. Se svěží ústní dutinou vám pomůže řada rostlinných olejů. 

  Vkročte do druhé poloviny roku správnou nohou. Plánování usnadní papíroví pomocníci

  Spolu s červencem započala také druhá polovina letošního roku. S rychle ubíhajícími měsíci lze snadno ztratit přehled o tom, jaké plány jsme si v minulosti stanovili. Pozvěte si proto na pomoc deníky a diáře, které se nevážou na žádná data, a tak je můžete svými poznámkami, cíli a sny s klidem zaplnit i uprostřed léta.

  Péče po lenošení na pláži se vyplatí. Odměňte svou pleť i po vysněném odpočinku

  Letní dlouhé dny strávené na zářivé písečné pláži často lákají k tomu, abychom se poddali únavě a po příchodu do hotelového pokoje se rovnou zachumlali do postele. Vaše pleť má ovšem na podobný scénář jiný názor. I přes zdánlivý relax totiž po celém dnu na sluníčku i v moři vyžaduje potřebnou péči.

  Znáte nejpopulárnější psí plemeno roku 2024? Hladkosrstého jezevčíka vlastní i Porte Jacquemus

  Hladkosrstý jezevčík, dlouho podceňovaný a často přehlížený, se stal jedním z nejpopulárnějších psích plemen uplynulých měsíců. Malý, ale charismatický pes si získal srdce běžných pejskařů i módních ikon a celebrit. Mezi jeho slavné majitele patří také francouzský návrhář Simon Porte Jacquemus, který svým jezevčíkem Toutou pravidelně okouzluje své fanoušky na sociálních sítích.

  Balenciaga a Prada odhalily nové hvězdné kampaně. Zazáří v nich Kim Kardashian i Hunter Schafer

  Slavné módní domy vydaly čerstvé kampaně, které se tradičně neobešly ani bez hvězdných účastníků. Balenciaga propaguje Rodeo Bag pomocí třech slavných ikon, včetně influencerky Kim Kardashian. Prada zase do své reklamy představující podzimní kolekci zapojila své ambasadory, nevyjímaje herečku Hunter Schafer.

  Vrchol luxusního nakupování v Evropě. Poznejte ikonické obchodní domy

  K vytouženému letnímu cestování patří bezpochyby také nakupování. Objevte proto na svých výletech nejvíce ikonické galerie a obchodní domy, ukrývající nejen luxusní módní kousky, ale také dech beroucí výzdobu nebo romantické kavárny. Svůj vlastní poklad totiž ukrývá každé hlavní město Evropy.

  Proč Tabi Shoes určují módní status? „Birkinku“ v oblasti obuvi má na kontě Maison Margiela

  Ve světě vysoké módy vyvolává jen málo věcí takovou reakci jako Tabi Shoes od Maison Margiela. Unikátní boty s rozdělenými prsty si od svého debutu získaly srdce módních nadšenců a staly se synonymem pro avantgardní styl i umělecký výraz. Najdete je proto v muzeích i šatnících módní smetánky nebo undergroundu.

  Moschino vydalo první kampaň Adriana Appiolaza. Zachytil v ní typické prvky Milána i slavné značky

  Italský módní dům Moschino zveřejnil první kampaň od doby, kdy se role kreativního ředitele začátkem letošního roku ujal Adrian Appiolaza. Na fotografiích a v krátkém videu z Milána tak představil kousky z jeho kolekce pro podzim a zimu 2024-25. Utvrdil tím dědictví značky i svůj vlastní hravý styl.

  Beauty svět přebírají tweens. Seznamte se s fenoménem Sephora kids

  Make-up a skincare značky cílí na čím dál mladší demografické skupiny. Zvyšuje se proto také počet dětí na hranici puberty, takzvaných tweens, které rozšiřují své beauty sbírky a ochotně stojí dlouhé fronty v kosmetických obchodech. Na internetu si proto vysloužily přezdívku Sephora kids.

  Oficiální barvou léta je jedovatě zelená. Trend má na kontě zpěvačka Charli XCX

  Vzpomínáte si na Barbie růžovou? S přehledem ovládla loňský rok. Letos se ale na scéně objevila barva, která má potenciál stát se jejím nepřátelským protějškem. Jde o odstín Brat Green, tedy neonovou a výraznou zelenou. Letním módním fenoménem se stala díky zpěvačce Charli XCX a jejímu albu Brat, hudebně i vizuálně narušujícímu zavedené estetické normy.

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―