Růst vývozu švýcarských hodinek z loňského roku pokračuje i v tom letošním. V únoru se totiž navýšil o 12,2 procenta. Nejvíce chtěné jsou luxusní doplňky i nadále ve Spojených státech amerických. Vývozu ale pomohla také zlepšující se ekonomická situace Číny.

Prodeji luxusních švýcarských hodinek v zahraničí se daří i navzdory ekonomice zatížené hned několika problémy. Jejich vývoz tak vzrostl napříč trvající inflaci, nestabilním akciovým trhům nebo kolapsu kryptoměn. Po nadčasovém doplňku navíc zatoužili zákazníci ze všech nejdůležitějších světových trhů. V úterý to oznámila Federace švýcarského hodinářského průmyslu. Za únor totiž export švýcarských hodinek vyšplhal o 12,2 procenta.

Za uplynulý měsíc tak jejich výrobcům hodinky vydělaly na 2,3 miliardy dolarů, tedy 50 miliard korun. Oproti lednu proto vývoz navýšil o 8,6 procenta. „K únorovému úspěchu přispěly všechny možné materiály,“ doplnila pak nejnovější data federace. O něco méně se ale přeci jen dařilo hodinkám vyrobených z oceli nebo těm „bimetalickým“, tedy modelům vytvořených ze dvou druhů kovu. „Růst v největších trzích zdaleka předčil ty o něco menší,“ vysvětlila dále federace.

Nejvíce chtěné jsou totiž hodinky ve Spojených státech amerických. Jedná se tedy o pokračování trendu z loňského roku. Analytici si výsledky vysvětlují tím, že se americkým zákazníkům podařilo přes období světové pandemie našetřit. Nyní si tak mohou dovolit více utrácet za luxusní zboží. Druhým největším příjemcem luxusních doplňků je Čína. Tamní poptávka po hodinkách se vrátila po čtyřech měsících trvajícího propadu. Důvodem zlepšující se ekonomické situace je zrušení čínské strategie „nulového koronaviru“.

Průmysl hodinářství se potýká s vysokými cenami energií i nedostatkem pracovní síly

Dalšími trhy toužícími po luxusním švýcarském zboží je Hong Kong, Japonsko, Singapur, Jižní Korea nebo Spojené arabské emiráty. Vývozu hodinek se ovšem nadále daří také v Evropě. Nejvíce chtěné jsou ve Francii, Německu a Velké Británii. Současný úspěch tak navazuje na ten z minulého roku. Loni totiž export švýcarských hodinek navýšil o 11,4 procenta. Jednalo se především o růst na hodnotě, počet prodaných doplňků zůstal totiž relativně podobný tomu z přecházejícího roku.

Ekonomové odhadují, že se rovná o důkaz obnovy trhu po světové pandemii. Není tedy překvapením, že trend pokračuje i letos. Hodinářský průmysl se ovšem bude potýkat také s několika problémy. Trápit ho budou vysoké ceny energií nebo materiálů, jako je ocel a měď. Čelit bude také výzvě v podobě nedostatku zaměstnanců. „I když je automatizace čím dál častější, nejkvalitnější hodinky stále vyžadují lidské know-how,“ okomentoval situaci generální ředitel Asociace zaměstnavatelů švýcarského hodinářského průmyslu Ludovic Voillat.

Zdroj: WWD, Forbes, Swiss Info, Twitter, Instagram

Švýcarským hodinkám se daří čím dál více. Jejich vývoz vzrostl v únoru o 12,2 procenta

Atelier Jolie oznámil první spolupráci. Vytvoří kolekci se značkou Chloé

Herečka Angelina Jolie nedávno oznámila vytvoření své vlastní značky Atelier Jolie. Za svou první spolupráci si pak vybrala módní dům Chloé. Spolu s ním hodlá vytvořit kolekci vystihující autentické spojení mezi ženami i moderní podobu ženskosti.

Klíčové barvy pro jaro a léto 2025 jsou trendy už nyní. Promítají se do luxusních módních přehlídek

Společnosti WGSN a Coloro využívají výzkum současných i budoucích trendů ze světa módy, krásy i designu. Na základě něj dokáží předpovědět, jaké barvy budou v budoucnosti populární. Jejich pět klíčových barev pro jaro a léto 2025 přitom módní návrháře inspiruje už nyní.

Miu Miu vydalo kampaň ke kabelce Arcadie. Gigi Hadid se v ní ocitla ve světě slavné malířky

Při tvorbě fotografií ke kampani Miu Miu se fotograf Steven Meisel nechal inspirovat díly malířky Margaret Keane. Ta jsou známá postavičkami s melancholickými pohledy a velkýma očima. V podobném stylu proto modelka Gigi Hadid představila také kabelku Arcadie.

Victoria Beckham vložila do kolekce resort 2024 vzpomínky na dětství i hrdinky z 90. let

Kolekce resort 2024 Victorie Beckham využívá především maskulinní siluety typické pro 90. léta. Oversized saka, široké kalhoty nebo asymetrické šaty mají připomínat hrdinky z tehdejších filmů, jako je Základní instinkt nebo Taxikář. Zároveň se jedná o prvky připomínající návrhářčino dětství.