Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Růst vývozu švýcarských hodinek z loňského roku pokračuje i v tom letošním. V únoru se totiž navýšil o 12,2 procenta. Nejvíce chtěné jsou luxusní doplňky i nadále ve Spojených státech amerických. Vývozu ale pomohla také zlepšující se ekonomická situace Číny.

  Prodeji luxusních švýcarských hodinek v zahraničí se daří i navzdory ekonomice zatížené hned několika problémy. Jejich vývoz tak vzrostl napříč trvající inflaci, nestabilním akciovým trhům nebo kolapsu kryptoměn. Po nadčasovém doplňku navíc zatoužili zákazníci ze všech nejdůležitějších světových trhů. V úterý to oznámila Federace švýcarského hodinářského průmyslu. Za únor totiž export švýcarských hodinek vyšplhal o 12,2 procenta.

  Za uplynulý měsíc tak jejich výrobcům hodinky vydělaly na 2,3 miliardy dolarů, tedy 50 miliard korun. Oproti lednu proto vývoz navýšil o 8,6 procenta. „K únorovému úspěchu přispěly všechny možné materiály,“ doplnila pak nejnovější data federace. O něco méně se ale přeci jen dařilo hodinkám vyrobených z oceli nebo těm „bimetalickým“, tedy modelům vytvořených ze dvou druhů kovu. „Růst v největších trzích zdaleka předčil ty o něco menší,“ vysvětlila dále federace.

  Nejvíce chtěné jsou totiž hodinky ve Spojených státech amerických. Jedná se tedy o pokračování trendu z loňského roku. Analytici si výsledky vysvětlují tím, že se americkým zákazníkům podařilo přes období světové pandemie našetřit. Nyní si tak mohou dovolit více utrácet za luxusní zboží. Druhým největším příjemcem luxusních doplňků je Čína. Tamní poptávka po hodinkách se vrátila po čtyřech měsících trvajícího propadu. Důvodem zlepšující se ekonomické situace je zrušení čínské strategie „nulového koronaviru“.

  Průmysl hodinářství se potýká s vysokými cenami energií i nedostatkem pracovní síly

  Dalšími trhy toužícími po luxusním švýcarském zboží je Hong Kong, Japonsko, Singapur, Jižní Korea nebo Spojené arabské emiráty. Vývozu hodinek se ovšem nadále daří také v Evropě. Nejvíce chtěné jsou ve Francii, Německu a Velké Británii. Současný úspěch tak navazuje na ten z minulého roku. Loni totiž export švýcarských hodinek navýšil o 11,4 procenta. Jednalo se především o růst na hodnotě, počet prodaných doplňků zůstal totiž relativně podobný tomu z přecházejícího roku.

  Ekonomové odhadují, že se rovná o důkaz obnovy trhu po světové pandemii. Není tedy překvapením, že trend pokračuje i letos. Hodinářský průmysl se ovšem bude potýkat také s několika problémy. Trápit ho budou vysoké ceny energií nebo materiálů, jako je ocel a měď. Čelit bude také výzvě v podobě nedostatku zaměstnanců. „I když je automatizace čím dál častější, nejkvalitnější hodinky stále vyžadují lidské know-how,“ okomentoval situaci generální ředitel Asociace zaměstnavatelů švýcarského hodinářského průmyslu Ludovic Voillat.

  Zdroj: WWD, Forbes, Swiss Info, Twitter, Instagram

  Švýcarským hodinkám se daří čím dál více. Jejich vývoz vzrostl v únoru o 12,2 procenta

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.

  PFW: Různorodý mix Dries Van Noten kontrastoval s dech beroucí jednoduchostí Courrèges a Balmain

  Další den očekávaného Pařížského týdne módy nabídl kontrastující kolekce. Na jedné straně stál pestrobarevný mix módního domu Dries Van Noten. Jeho kombinace různých odstínů i materiálu tak skvěle kontrastovala s jednoduššími kolekcemi značek Courrèges a Balmain. Zaměřily se totiž spíše na minimalistické střihy a neutrální tóny.

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců.