Módní značky v současnosti čelí nepříznivým ekonomickým podmínkám. Překonat se je ovšem podařilo skupině Ermenegildo Zegna. V prvním letošním čtvrtletí totiž dosáhla úspěšného růstu, i když mírně zpomaleného. Naopak módní domy Gucci a Valentino zažívají o něco méně radostné chvíle.
Důvodů pro současné ekonomické výzvy na módní scéně je hned několik. Jeden z těch největších je ovšem trvalý pokles zájmu o luxusní nákupy v Číně. Tamní zákazníci se od módních značek odvracejí, jelikož se stále potýkají s dopady světové pandemie, ale také nezaměstnaností mladých nebo krizí na trhu s nemovitostmi. Současný problém tak postihl také módní skupinu Ermenegildo Zegna.
Na rozdíl od ostatních společností ovšem ze současné nepříznivé situace vyšla poměrně bez úhony. V úterý totiž oznámila své prodeje z prvního čtvrtletí, které vyšplhaly na 463 milionů a vzrostly tak o osm procent. Přesto se oproti předchozím obdobím jedná o zpomalení. Na vině je především zmíněná situace v Číně, která nejvíce zasáhla značku Thom Browne, rovněž spadající pod Ermenegildo Zegna.
Ermenegildo Zegna Group Posts Resilient Q1 Growth, Bolstered by Brand Diversification and Successful Tom Ford Integration: $ZGN Headquartered in Milan, Italy, this transformative growth for the… https://t.co/XyOMhUBIhZ #competitors #ZGN #News #BusinessUpdate #ErmenegildoZegnaNv
— CSIMarket.com (@CSIMarket) April 23, 2024
Módní skupině se ovšem dařilo především na americkém trhu, stojícím až za čtvrtinou jejích obratů. Pomohly jí také výsledky značky Zegna, jejíž prodeje v prvním čtvrtletí dosáhly na 282,9 milionu eur. Ermenegildo Zegna ovšem není jediná firma, která se v módním světě potýká s problémy na čínském trhu. Stejná výzva trápí především skupinu Kering, vlastnící například značku Gucci.
Sabato De Sarno nezískal takové přijetí, jaké Gucci očekával. Valentino čeká nová kapitola
Luxusní francouzská skupina Kering začátkem týdne zveřejnila, že v letošním prvním pololetí očekává pokles zisků oproti loňskému roku až o 40 nebo 45 procent. Už dříve totiž vydala varování ohledně nízkých prodejů za první čtvrtletí, týkající se její značky Gucci. Prohlášení jí následně vysloužilo pokles akcií až o 12 procent. V prvních třech měsících letošního roku pak zisky módní skupiny spadly o 11 procent, a to na 4,5 miliardy eur.
Důvodem je kromě nízké poptávky v Číně také přestavba struktury slavného italského módního domu. Zdá se, že jeho fanoušci zatím nového kreativního ředitele Sabata De Sarno nepřijali tak, jak se čekalo. Zpomalení růstu za minulý rok pak oznámil také Valentino. Loni jeho příjmy poklesly o pět procent. Značku ovšem čeká všemi očekávaný příchod Alessandro Michele, a to do role jejího kreativního ředitele.
Zdroje: The Fashion Network, WWD, Fashion United, Instagram, YouTube