Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Odcházíte spokojeně z obchodů s tím, že je váš nový kousek částečně vyrobený z recyklovaného polyesteru nebo etické bavlny? Svůj uklidňující pocit zkuste přehodnotit. Britská nezisková organizace WRAP zveřejnila výzkum dokazující, že největší výzvou módního průmyslu je nadprodukce. Předčí tak i jinak udržitelné kroky módních společností.

  Téměř každá módní značka v současnosti aplikuje alespoň nějakou formu udržitelné módy. Vyrábí například produkty částečně vytvořené z eko materiálů nebo „offsetuje“ svou uhlíkovou stopu. Podobné kroky jsou často jen automatickou součástí nejnovějších kampaní a neodráží skutečné eko poslání firem. Přesto jsou společností oceňované. I taková snaha však slábne ve světle nejnovějšího reportu organizace WRAP.

  Britská neziskovka totiž popsala, že největší současnou výzvou módního průmyslu jsou nadprodukce a nadbytečná spotřeba. Její závažnost je tak alarmující, že „vymaže“ jakékoli další kroky, které módní společnosti učiní směrem k větší udržitelnosti svých produktů. Například organizace Unfolded už dříve poukazovala na to, že je módní svět druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem na světě. Asi 30 procent jeho produkce pak skončí jako odpad.

  Autoři reportu organizace WRAP proto nyní prohlásili, že nadprodukce znamená environmentální katastrofu. Popsala, že od roku 2019 se objem produkované textilu zvedl o 13 procent. Kromě toho nadbytečná produkce způsobila také nárůst spotřeby vody, a to o osm procent. „Móda je zodpovědná za asi 10 procent globálních uhlíkových emisí,“ popsala dále nezisková společnost. Zdůrazňuje proto zodpovědnost nejen firem, ale také zákazníků.

  Problém nadprodukce spadá pod širší výzvu neudržitelných ekonomických modelů značek

  Je proto na každém z nás, abychom si sáhli do svědomí a rozmysleli si, jaké nové kousky opravdu potřebujeme. Zároveň se čím dál více rozšiřuje také nabídka „sekáčů“ nabízejících i téměř netknuté úlovky, ze kterých si můžeme vybírat. Organizace WRAP totiž poukázala na to, že do nákupu nových produktů nás přeci nikdo nenutí. Kromě toho apelovala na samotné firmy, které by měly vyrábět kousky vyšší kvality, aby v našich šatnících déle vydržely.

  Takové cíle ovšem souvisí s širším problémem, a to neudržitelnými ekonomickými modely módních značek. Nadále se totiž orientují na rychlý prodej a pomíjející trendy. Vyrábějí tak řady oblečení, které nikdy neprodají. Kdysi vysněné kousky se pak hromadí na skládkách v Chile, Ghaně nebo Ugandě. V Evropě pak v odpadu ročně skončí na čtyři miliony tun textilu. Podobnému konci módních kousků se však dá zabránit jen jedním rozvážným rozhodnutím při vašem dalším nakupovacím výletu.

  Zdroje: Fashion Network, The Sustainable Fashion Forum, Unfolded, X, YouTube

  Foto:Pexels

  Shopaholici musí zpomalit. Největší výzvou módního průmyslu je nadprodukce

  Kašmírová elegance v éře rychlé módy: Váš ultimátní průvodce luxusem a kvalitou

  Kašmírové pleteniny jsou synonymem luxusu, avšak jejich vzestup v populárních fast fashion řetězcích přináší dilema: jak rozpoznat opravdovou kvalitu mezi zdánlivě výhodnými nabídkami? Ne všechno zlato se třpytí a nejvyšší cena neznamená automaticky to nejlepší. Připravte se na cestu za pravým kašmírovým luxusem, kde cena není jediným ukazatelem hodnoty.

  Nakoukněte do zákulisí LVMH, jedné z nejprestižnějších společností světa

  Vydejte se na cestu do historie luxusního konglomerátu LVMH, kde se prolínají příběhy dvou ikonických značek, tedy Louis Vuitton a Moët Hennessy. Jejich spojení není pouze obchodní aliance, ale fascinující kapitola, která definovala nový standard ve světě luxusu a módy.

  I odpad z hroznů může tvořit luxus. Dokazuje to nová spolupráce Stelly McCartney a Veuve Clicquot

  Návrhářka Stella McCartney je známá pro svou kreativitu, kterou využívá na tvorbu módních, ale udržitelných produktů. Tentokrát se rozhodla vytvořit novou verzi veganské kůže. Na pomoc si přizvala luxusní značku šampaňského Veuve Clicquot. Z jejího hroznového odpadu a korků vyrobila elegantní řadu kabelek a chic sandálků na platformě.

  Jak dosáhnout i zdánlivě nemožného? Několik rad, na které nesmíte zapomenout při nákupu své první kabelky od Hermès

  Mít ve své sbírce neodolatelný kousek z dílny Hermès je jako výhra v kabelkové loterii. Bezpochyby se jedná o modely, které se dědí z generace na generaci. Pro mnoho zájemců je ovšem nemožné takový kousek získat. Proto přinášíme několik užitečných rad, které vám mohou pomoci na cestě za vaší vyvolenou kabelkou.