Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Odcházíte spokojeně z obchodů s tím, že je váš nový kousek částečně vyrobený z recyklovaného polyesteru nebo etické bavlny? Svůj uklidňující pocit zkuste přehodnotit. Britská nezisková organizace WRAP zveřejnila výzkum dokazující, že největší výzvou módního průmyslu je nadprodukce. Předčí tak i jinak udržitelné kroky módních společností.

  Téměř každá módní značka v současnosti aplikuje alespoň nějakou formu udržitelné módy. Vyrábí například produkty částečně vytvořené z eko materiálů nebo „offsetuje“ svou uhlíkovou stopu. Podobné kroky jsou často jen automatickou součástí nejnovějších kampaní a neodráží skutečné eko poslání firem. Přesto jsou společností oceňované. I taková snaha však slábne ve světle nejnovějšího reportu organizace WRAP.

  Britská neziskovka totiž popsala, že největší současnou výzvou módního průmyslu jsou nadprodukce a nadbytečná spotřeba. Její závažnost je tak alarmující, že „vymaže“ jakékoli další kroky, které módní společnosti učiní směrem k větší udržitelnosti svých produktů. Například organizace Unfolded už dříve poukazovala na to, že je módní svět druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem na světě. Asi 30 procent jeho produkce pak skončí jako odpad.

  Autoři reportu organizace WRAP proto nyní prohlásili, že nadprodukce znamená environmentální katastrofu. Popsala, že od roku 2019 se objem produkované textilu zvedl o 13 procent. Kromě toho nadbytečná produkce způsobila také nárůst spotřeby vody, a to o osm procent. „Móda je zodpovědná za asi 10 procent globálních uhlíkových emisí,“ popsala dále nezisková společnost. Zdůrazňuje proto zodpovědnost nejen firem, ale také zákazníků.

  Problém nadprodukce spadá pod širší výzvu neudržitelných ekonomických modelů značek

  Je proto na každém z nás, abychom si sáhli do svědomí a rozmysleli si, jaké nové kousky opravdu potřebujeme. Zároveň se čím dál více rozšiřuje také nabídka „sekáčů“ nabízejících i téměř netknuté úlovky, ze kterých si můžeme vybírat. Organizace WRAP totiž poukázala na to, že do nákupu nových produktů nás přeci nikdo nenutí. Kromě toho apelovala na samotné firmy, které by měly vyrábět kousky vyšší kvality, aby v našich šatnících déle vydržely.

  Takové cíle ovšem souvisí s širším problémem, a to neudržitelnými ekonomickými modely módních značek. Nadále se totiž orientují na rychlý prodej a pomíjející trendy. Vyrábějí tak řady oblečení, které nikdy neprodají. Kdysi vysněné kousky se pak hromadí na skládkách v Chile, Ghaně nebo Ugandě. V Evropě pak v odpadu ročně skončí na čtyři miliony tun textilu. Podobnému konci módních kousků se však dá zabránit jen jedním rozvážným rozhodnutím při vašem dalším nakupovacím výletu.

  Zdroje: Fashion Network, The Sustainable Fashion Forum, Unfolded, X, YouTube

  Foto:Pexels

  Shopaholici musí zpomalit. Největší výzvou módního průmyslu je nadprodukce

  Sklízí módní dům Gucci falešné ovace? Kolekce Cruise 2025 vyvolává rozporuplnou debatu

  Minulý týden svět obletěla přehlídka Gucci Cruise 2025, pod taktovkou nového kreativního ředitele Sabato de Sarno. Ten nám ve své funkci představil již druhou fashion show. Odehrála se v Londýně, konkrétně v hotelu Savoy, kde pracoval samotný zakladatel domu Guccio Gucci jako portýr. Výběr místa měl tedy obrovský význam jak pro samotný módní dům, tak i pro Sabato de Sarno, který má na hlavní město Británie podobně silné vzpomínky. Stál ale výsledek opravdu za to? Nepřecenil kreativní ředitel své schopnosti?

  Ponořte se do luxusních bublinek. Objevte kořeny slavného prosecca

  Za jeden z nejluxusnějších gastronomických zážitků považujeme ochutnávku originálního prosecca. Výroba oblíbených bublinek se totiž řídí velice přísnými pravidly. Nejlepší lahve proto najdete v jejich domovině, takzvaných Prosecco Hills, nacházejících se v srdci italského regionu Benátsko.

  Pod vlivem alternativní módy. Léto jako z kultovního seriálu Sex Education

  Co to vlastně alternativní móda znamená? Jde o módní poselství, které ani z daleka nepodléhá aktuálním trendům. Je to kreativní výraz, vybočující z mainstreamových a konvenčních kreací, přičemž často čerpá z minulosti či nejrůznějších subkultur. Nejzářnějším příkladem je punkový odkaz Vivienne Westwood, nově se sem masově začleňují upcycled kousky, téměř cokoliv háčkovaného, ale i takzvaný goblincore.

  Kolik vody oblékáme? V oblečení se budeme topit, dokud neskončíme na suchu

  Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody oblékáte? Vlastně v oblečení doslova plaveme, a to možná více doslova, než by vás zprvu napadlo. Voda je zásadní pro všechny formy života na Zemi. Módní průmysl je bohužel obrovským spotřebitelem a znečišťovatelem vodních toků. Největší značky toho přitom většinou v oblasti hospodaření s vodou dělají nejméně.