Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Sociální sítě i média zaplnily články popisující „quiet luxury“, v překladu tichý luxus. Nejkvalitnější módní značky i známé osobnosti totiž čím dál častěji popularizují elegantní, jednoduché a nenápadné kousky. Odvracejí se tak od křiklavějšího a vyzývavého stylu spojeného s bohatstvím. Jedná se o novou kapitolu historie módy, nebo jen rychle prožitý trend?

  Minimalismus, elegance a nenápadnost v poslední době vyhrávají nad extravagantním luxusem, křiklavými barvami a honosnými materiály. Novináři i uživatelé sociálních sítí si změny povšimli především ve spojení s kostýmy seriálu Succession. V něm jsou hlavní postavy z nejbohatší vrstvy společnosti oblečené do luxusních, ale zdánlivě prostých outfitů. Znázorňují tak dokonale to, co společnost nyní nazývá „quiet luxury“, tedy tichý luxus.

  Pozornost na sebe nový styl přitáhl také díky herečce Gwyneth Paltrow a jejímu nedávnému vystoupení u soudu. Dorazila na něj totiž v jednoduchých, avšak většině společnosti nedostupných kouscích. Reflektovala tím také nejnovější kolekce luxusních značek, jako jsou Gucci, Saint Laurent, Balenciaga nebo Givenchy. V nich totiž převládla především jednoduchost a elegance. Sociální sítě proto zasáhla diskuze o tom, co taková změna znamená.

  Zdroj: Reuters

  I když se může ze současné debaty zdát, že módní svět čeká další revoluce, pravděpodobně tomu tak není. Vlna luxusní jednoduchosti se nejspíše stane pouze dalším krátce prožitým trendem. Důvodů pro takové tvrzení je hned několik. Nedá se například rozhodně tvrdit, že loga nejznámějších módních značek skromně ustoupila do pozadí. Spíše naopak, kousky s výraznými nápisy názvů společností jsou i nadále hrdě vystavené na regálech luxusních obchodů.

  Nejbohatší vrstvy své peníze komunikují tajným kódem, loga nepotřebují

  Z nabídky produkty s logy a nápisy nikdy nezmizí mimo jiné i kvůli tomu, že lidé své bohatství rádi ukazují. Chlubit se chtějí především ti, kteří své jmění získali nedávno, nebo alespoň ve světě bohatých nevyrostli. Jak jinak „new money“ světu ukázat, než za pomocí doslova křičícího loga? Lidé patřící do těch nejbohatších vrstev společnosti ovšem takovou potřebu nemají. Své bohatství totiž chtějí dokazovat pouze těm, kteří opravdový luxus poznají na míle daleko.

  Mluví za ně proto samotný materiál, nikoli logo nebo křiklavý nápis. Podobná tichá dohoda existuje mezi bohatými už po staletí. Nyní se ovšem díky zmíněnému seriálu nebo některým slavným osobnostem stala více viditelná i ostatním „smrtelníkům“. Někteří analytikové rovněž poukazují na to, že v době ekonomické krize nechtějí lidé upozorňovat na své bohatství. Nepřejí si přeci objevit se vedle titulků o blížící se recesi v obrovském kožichu a luxusních doplňcích.

  Snaha skrývat své jmění může souviset také se současným diskurzem „eat the rich“. Jedná se o poukazování na obrovský rozdíl mezi nejbohatším procentem společnosti a těmi ostatními. Téma se nedávno objevilo v seriálu White Lotus nebo filmech jako The Menu a The Triangle of Sadness. Ti nebohatší si kvůli němu uvědomili, že být bohatý už tak cool není. Nebo alespoň ne mezi těmi, co si o podobném luxusu nemohou ani nechat snít.

  Kvalitu neobejdete. Střední a nižší třídy si quiet luxury dovolit nemohou

  Ovšem jako v každém jiném případě, i nyní si většinová společnost přeje napodobovat to, co dělají ti nejbohatší. Právě proto se k minimalismu přiklonily také módní společnosti jako Miu Miu nebo Loewe, které jsou jinak známé více opulentními a extravagantními návrhy. Jedná se zkrátka o trend, který si přejí posunout o něco níže po své hierarchii zákazníků. Firmy jako Prada, Celine, Loro Piana, Brunello Cucinelli nebo The Row ale podobný styl považují za jádro své tvorby už dlouhodobě.

  Tentokrát je však pro mainstreamové milovníky módy o něco těžší luxusní trend následovat. Jeho podstatou je totiž to, že se nedá obejít. Kvalitní materiály jako kašmír nikdy svetrem ze Zary nebo Reserved nahradit nedokážete. Výsledkem by byl look připomínající každodenní průměrný outfit. Takovým stylem fanoušci módy nikoho neohromí. Vyplatí se jim proto raději našetřit na kabelku s logem, která alespoň všem jasně ukáže, co si mohou v módním světě dovolit.

  Quiet luxury je tedy pouze trend, který není inovativní, ani nečekaný. V minulosti jeho éru móda zažila například v 90. letech minulého století nebo v důsledku recese v roce 2008. Nejbohatší vrstvy společnosti, pyšnící se takzvanými „old money“, se v podobném stylu zase oblékají už po dekády. Současný trend proto s největší pravděpodobností brzy pomine. Existuje jen jedna cesta, jak by se mohl milovníkům módy hlouběji vepsat pod kůži.

  Spojený je totiž také s udržitelností a vyšší kvalitou. V tváří tvář recesi si někteří zákazníci přejí méně utrácet a nakupovat raději kousky, které jim vydrží několik let a nerozpadnou se po prvních dvou praních. Logicky proto také investují do elegantních a nestárnoucích outfitů, které zároveň odrážejí současné looky některých celebrit. Součástí módního průmyslu však ale budou vždy oba světy. Tedy jak tichá a pouze znalcům přístupná, tak křiklavá a o pozornost prosící móda.

  Zdroj: Business of Fashion, Time, NSS Magazine, YouTube, Instagram, Reuters

  Quiet Luxury není revoluce, ale pomíjivý trend. Většina milovníků módy na něj nedosáhne

  Obměňte svou tradiční letní dovolenou. Uvítají vás jedinečné horské hotely

  Odpočinek u moře nás láká každé léto. Pravdou ovšem je, že nastane čas, kdy nás představa válení se na písečné pláži omrzí. Dobrodružství proto můžete svému letnímu odpočinku dodat změnou trasy. Vyrazte letos proto raději do hor, kde vás čekají unikátní chaty i resorty.

  Jak do šatníku zařadit jungle chic? Vítejte na vlně tropického glamouru

  Když se Jennifer Lopez objevila na červeném koberci v ikonických Versace Jungle Dress, módní scéna byla navždy poznamenána. Letní sezóna je ideální příležitostí, jak tyto tropické vzory zařadit do vašeho dovolenkového šatníku. Bohužel jde o poměrně náročnou disciplínu. Pohybujeme se totiž na tenké hranici mezi výraznou elegancí a nevkusem. Jungle chic však noste jen na dovolené, do města se rozhodně nehodí.

  Svůj majetek můžete obohatit o vzácné umění. Staňte se spoluvlastníkem a vydělávejte

  S bohatstvím přichází odpovědnost, a to nejen vůči sobě, ale také vašim investicím. Každá volba, kterou jako majetný jedinec učiníte, nese svou cenu a potenciální odměnu. Díky inovativní investiční platformě máte příležitost vstoupit do světa, který byl kdysi vyhrazený jen pro nejvyšší elitu. Otevřete dveře k unikátním dílům, která finančně posílí vaše portfolio a přinesou přitažlivou radost z krásy.

  Proč nikdo nemluví o designérovi Peteru Do? Zachránce domu Helmut Lang se učil od Phoebe Philo

  Peter Do je v módním průmyslu velmi uznávaným jménem. Vystudoval newyorský Fashion Institute a vyhrál prestižní cenu LVMH Graduate Prize. Navíc vdechl život téměř umírající značce Helmut Lang. Tento talentovaný návrhář zvládá řídit dva módní domy najednou – kromě Helmut Lang je také kreativním ředitelem své stejnojmenné značky.