Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Svatební sezona se opět rozjíždí a vy stojíte před otázkou: Co si vzít na sebe, když jste obdrželi pozvánku? Radost z tak veselé události bohužel často zastíní náš zdravý úsudek a zapomínáme, že se i přes uvolněnou atmosféru stále jedná o společenskou událost, která si žádá dodržení jistých zásad. S tímto návodem žádné faux pas nehrozí a odpověď bude znít ANO, v tomhle na svatbu můžete.

  Hlavně nezastínit nevěstu

  Úplně nejzákladnější pravidlo je nezastínit nevěstu. Když jde k oltáři v tradiční bílé, my se jí musíme vyhnout. Totéž platí ale i pro ostatní barvy. Kdyby měla růžové, fialové nebo zelené šaty, pro nás jsou v zakázané zóně.

  Stejně tak se obloukem vyhněte příliš extravagantním modelům a vzorům. Buďte sama sebou, ale nikdy nesmíte nevěstě ukradnout pozornost. Je to její den, ona musí zářit. Vy jste pořád ”jenom” host.

  Foto: Pexels

  Respektujte přání snoubenců

  Pokud se zrovna neúčastníte královské svatby, pravidla etikety tak přísná nejsou. To ale neznamená, že se od vás neočekává svědomitý přístup, na jehož základě dáte snoubencům najevo, jak moc si jich vážíte.

  První indicie pro požadovaný dress code většinou bývá už v pozvánce. Z té vždy vycházejte. Budoucí manželé mohou mít i speciální přání, například na styl nebo konkrétní barvu a je na vás, abyste jim ho splnili. Bylo by neuctivé jejich požadavek ignorovat jen proto, že vám se nechce. A nikdo netouží být černou ovcí svatebního videa.

  Rozhoduje počasí i místo

  Většina svateb se odehrává v letních měsících. Oděv by proto měl být co nejvíc prodyšný, například z hedvábí nebo lnu. Pamatujte na to, že v něm strávíte celý den, proto i pohodlí hraje podstatnou roli. Podle svého úsudku si svatbu užijete, nebo protrpíte. Počítejte rovněž s variantou, že se nevydaří počasí, proto musí být součástí outfitu i sako nebo kabátek.

  Zásadní je také místo konání a typ svatby celkově. Na obřad na louce se určitě obléknete jinak než třeba do kostela. Do přírody se víc než hodí šaty s potiskem a místo podpatků baleríny nebo sandálky. Pro církevní obřady naopak platí, že by žena měla mít zakrytá ramena a paže, žádné hluboké výstřihy, rozparky a ani extrémně krátké šatičky. O vhodnosti ”mini”, které zakrývají jen to nejnutnější, by se obecně daly vést dlouhé debaty.

  Foto: Pexels

  Krátké nebo dlouhé šaty, jak je to správně?

  Obecně společenské události v dopoledních a odpoledních hodinách vyžadují světlý oděv, na svatbu po 18. hodině večerní jsou přípustné i tmavé šaty, zpravidla koktejlové, nicméně jestli vás čeká svatba na zámku se stovkami hostů, určitě si oblečte dlouhé šaty. Současná svatební etiketa nezakazuje ani tradiční malé černé. Jsou dostatečně elegantní, a tedy přípustné. Jakkoliv může být svatba uvolněná, cokoliv víc než mírně nad kolena je nevhodné. V případě, že se necítíte na šaty, můžete si obléknout třeba sametový overal nebo kostýmek. Rafinovaná a tlumená smyslnost je vítaná, červenou vynechejte.

  Foto: Pexels

  Jak obléknout muže

  Muži mají rozhodování o něco méně komplikované, ale i v jejich případě se dá natropit hodně chyb. Zpravidla si na klasickou svatbu vystačí s obyčejným oblekem, na formálnější pak se smokingem. Sázka na jistotu je černý oblek, černé boty a bílá košile. Což je svatební minimum, ale někdy zároveň trochu nuda. Proto se nemusíte bát experimentů a s klidem obléknout oblek tmavě modrý nebo šedý, případně zvolit jinou barvu košile. A nezapomeňte na pásek, který by měl být vždy v barvě bot.

  I když je zrovna léto, košile musí mít dlouhý rukáv (o krapet delší než rukáv saka), takže tu s krátkým rukávem a kapsičkou na hrudi nechte doma. Stejně tak se nehodí kraťasy, tenisky a už vůbec ne džíny! Oživit oblek můžete i kravatou, dbejte však na to, aby nebyla bílá nebo v barvě champagne, ať si vás nepletou se ženichem. Stejně tak se vyvarujte diagonálních pruhů, které patří na pracovní příležitosti.

  Foto: Pexels

  Zdroj: MG magazine, Svatbona

  Foto:Pexels

  Pravidla svatební etikety aneb co se sluší od svatebčanů. Rozhoduje počasí, místo i čas obřadu

  Kašmírová elegance v éře rychlé módy: Váš ultimátní průvodce luxusem a kvalitou

  Kašmírové pleteniny jsou synonymem luxusu, avšak jejich vzestup v populárních fast fashion řetězcích přináší dilema: jak rozpoznat opravdovou kvalitu mezi zdánlivě výhodnými nabídkami? Ne všechno zlato se třpytí a nejvyšší cena neznamená automaticky to nejlepší. Připravte se na cestu za pravým kašmírovým luxusem, kde cena není jediným ukazatelem hodnoty.

  Nakoukněte do zákulisí LVMH, jedné z nejprestižnějších společností světa

  Vydejte se na cestu do historie luxusního konglomerátu LVMH, kde se prolínají příběhy dvou ikonických značek, tedy Louis Vuitton a Moët Hennessy. Jejich spojení není pouze obchodní aliance, ale fascinující kapitola, která definovala nový standard ve světě luxusu a módy.

  I odpad z hroznů může tvořit luxus. Dokazuje to nová spolupráce Stelly McCartney a Veuve Clicquot

  Návrhářka Stella McCartney je známá pro svou kreativitu, kterou využívá na tvorbu módních, ale udržitelných produktů. Tentokrát se rozhodla vytvořit novou verzi veganské kůže. Na pomoc si přizvala luxusní značku šampaňského Veuve Clicquot. Z jejího hroznového odpadu a korků vyrobila elegantní řadu kabelek a chic sandálků na platformě.

  Jak dosáhnout i zdánlivě nemožného? Několik rad, na které nesmíte zapomenout při nákupu své první kabelky od Hermès

  Mít ve své sbírce neodolatelný kousek z dílny Hermès je jako výhra v kabelkové loterii. Bezpochyby se jedná o modely, které se dědí z generace na generaci. Pro mnoho zájemců je ovšem nemožné takový kousek získat. Proto přinášíme několik užitečných rad, které vám mohou pomoci na cestě za vaší vyvolenou kabelkou.