Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Svatební sezona se opět rozjíždí a vy stojíte před otázkou: Co si vzít na sebe, když jste obdrželi pozvánku? Radost z tak veselé události bohužel často zastíní náš zdravý úsudek a zapomínáme, že se i přes uvolněnou atmosféru stále jedná o společenskou událost, která si žádá dodržení jistých zásad. S tímto návodem žádné faux pas nehrozí a odpověď bude znít ANO, v tomhle na svatbu můžete.

  Hlavně nezastínit nevěstu

  Úplně nejzákladnější pravidlo je nezastínit nevěstu. Když jde k oltáři v tradiční bílé, my se jí musíme vyhnout. Totéž platí ale i pro ostatní barvy. Kdyby měla růžové, fialové nebo zelené šaty, pro nás jsou v zakázané zóně.

  Stejně tak se obloukem vyhněte příliš extravagantním modelům a vzorům. Buďte sama sebou, ale nikdy nesmíte nevěstě ukradnout pozornost. Je to její den, ona musí zářit. Vy jste pořád ”jenom” host.

  Foto: Pexels

  Respektujte přání snoubenců

  Pokud se zrovna neúčastníte královské svatby, pravidla etikety tak přísná nejsou. To ale neznamená, že se od vás neočekává svědomitý přístup, na jehož základě dáte snoubencům najevo, jak moc si jich vážíte.

  První indicie pro požadovaný dress code většinou bývá už v pozvánce. Z té vždy vycházejte. Budoucí manželé mohou mít i speciální přání, například na styl nebo konkrétní barvu a je na vás, abyste jim ho splnili. Bylo by neuctivé jejich požadavek ignorovat jen proto, že vám se nechce. A nikdo netouží být černou ovcí svatebního videa.

  Rozhoduje počasí i místo

  Většina svateb se odehrává v letních měsících. Oděv by proto měl být co nejvíc prodyšný, například z hedvábí nebo lnu. Pamatujte na to, že v něm strávíte celý den, proto i pohodlí hraje podstatnou roli. Podle svého úsudku si svatbu užijete, nebo protrpíte. Počítejte rovněž s variantou, že se nevydaří počasí, proto musí být součástí outfitu i sako nebo kabátek.

  Zásadní je také místo konání a typ svatby celkově. Na obřad na louce se určitě obléknete jinak než třeba do kostela. Do přírody se víc než hodí šaty s potiskem a místo podpatků baleríny nebo sandálky. Pro církevní obřady naopak platí, že by žena měla mít zakrytá ramena a paže, žádné hluboké výstřihy, rozparky a ani extrémně krátké šatičky. O vhodnosti ”mini”, které zakrývají jen to nejnutnější, by se obecně daly vést dlouhé debaty.

  Foto: Pexels

  Krátké nebo dlouhé šaty, jak je to správně?

  Obecně společenské události v dopoledních a odpoledních hodinách vyžadují světlý oděv, na svatbu po 18. hodině večerní jsou přípustné i tmavé šaty, zpravidla koktejlové, nicméně jestli vás čeká svatba na zámku se stovkami hostů, určitě si oblečte dlouhé šaty. Současná svatební etiketa nezakazuje ani tradiční malé černé. Jsou dostatečně elegantní, a tedy přípustné. Jakkoliv může být svatba uvolněná, cokoliv víc než mírně nad kolena je nevhodné. V případě, že se necítíte na šaty, můžete si obléknout třeba sametový overal nebo kostýmek. Rafinovaná a tlumená smyslnost je vítaná, červenou vynechejte.

  Foto: Pexels

  Jak obléknout muže

  Muži mají rozhodování o něco méně komplikované, ale i v jejich případě se dá natropit hodně chyb. Zpravidla si na klasickou svatbu vystačí s obyčejným oblekem, na formálnější pak se smokingem. Sázka na jistotu je černý oblek, černé boty a bílá košile. Což je svatební minimum, ale někdy zároveň trochu nuda. Proto se nemusíte bát experimentů a s klidem obléknout oblek tmavě modrý nebo šedý, případně zvolit jinou barvu košile. A nezapomeňte na pásek, který by měl být vždy v barvě bot.

  I když je zrovna léto, košile musí mít dlouhý rukáv (o krapet delší než rukáv saka), takže tu s krátkým rukávem a kapsičkou na hrudi nechte doma. Stejně tak se nehodí kraťasy, tenisky a už vůbec ne džíny! Oživit oblek můžete i kravatou, dbejte však na to, aby nebyla bílá nebo v barvě champagne, ať si vás nepletou se ženichem. Stejně tak se vyvarujte diagonálních pruhů, které patří na pracovní příležitosti.

  Foto: Pexels

  Zdroj: MG magazine, Svatbona

  Foto:Pexels

  Pravidla svatební etikety aneb co se sluší od svatebčanů. Rozhoduje počasí, místo i čas obřadu

  Tichý luxus zůstává v minulé sezóně. MBPFW proměnil Tyršův dům na avantgardní runway

  Na letošním Mercedes Benz Prague Fashion Week nás příjemně překvapil výběr perfektní lokace, která zaujala osobitým designovým prostředím. Potěšila nás také přehlídka návrháře Tomáše Němce, při jejíž tvorbě se inspiroval Sicílií. V soutěži VAN GRAAF Junior Talent zase zazářila studentka Hana Valtová. A co víc, značka Tobias Equipment poprvé upustila od své obvyklé stylizace s elfíma ušima.

  Ne všechny trendy si jsou rovné. Hity, které letos na jaře raději vynecháme

  Kromě dlouhodobě oblíbených stylů se svět módy tradičně plní také různými bleskovými mikro trendy. Některé z nich dokáží pozvednout outfit na vyšší úroveň a snadno zapadnou do téměř každého looku. Jiné jsou ovšem pouze povrchní, nepraktické, zbytečné a ne příliš estetické. Vybrali jsme proto pět jarních "anti-trendů".

  Módní novinky v kostce: Zegna převzal Piazza Duomo, Karl Lagerfeld proniká do sportu a Tod’s láká na výstavu

  Nový týden přinesl čerstvé módní novinky. Šperkařský dům Swarovski otevřel vlajkovou prodejnu v Miláně. Ve stejném městě na Piazza Duomo pak Zegna odstartoval speciální projekt. Značka Tod's mezitím zahájila výstavu věnovanou benátským umělcům. Karl Lagerfeld zase propojuje módu se sportem a Paris Hilton vydala spolu s Tan-Luxe nový samoopalovací produkt.

  Darujte domovu jarní proměnu. Vylepšete ho o top biohacking doplňky

  Principy takzvaného biohackingu narůstají na oblíbenosti a začínají proto pronikat také do světa domácností. Způsoby, jak zlepšit imunitu, spánek nebo třeba duševní zdraví je totiž užitečné aplikovat i z pohodlí našich domovů. Při jarní proměně interiéru se proto můžete odměnit top doplňky, zlepšujícími kvalitu vašeho života.