Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Při objevování módního světa je potřeba nezapomínat na to, že existují i jeho stinné stránky. Doporučujeme proto čas od času zhlédnout některé z excelentních dokumentů, které taje tolik oblíbeného průmyslu odkrývají. Více se můžete dozvědět například o dopadech fast fashion, ale i barvení oblečení nebo násilí na zvířatech. Poučit se můžete i o minimalistickém životním stylu.

  Začněte u True Cost. Jedná se o must watch každého milovníka módy

  Pokud s módními udržitelnými dokumenty teprve začínáte, je pro vás True Cost jasnou volbou. Dokument se věnuje základním principům, které otáčejí kolečka mašinerie s názvem fast fashion. Po jeho zhlédnutí se vám rozhodně změní pohled na současnou módní scénu.

  Zdroj: True Cost Movie

  Dozvíte se více například o světových sítích produkce oblečení. Objevíte také jejich dopady na životní prostředí, ale i lidská práva. K dispozici vám budou rozhovory s pracovníky v textilním průmyslu, kteří musí denně bojovat s nízkým platem i nelidskými pracovními podmínkami.

  Poznejte pravou barvu módního světa s dokumentem River Blue

  Debaty o textilním odpadu jsou v současné módní debatě poměrně časté. O něco méně pozornosti však dostává výroba samotného oblečení. Na její část, tedy barvení, se zblízka podívá dokument s názvem River Blue.

  Za cíl si klade popsat dopady této praktiky. Odborníci věnující se ochraně vody proto popíšou dopady módního průmyslu na přírodní ekosystémy. Film ale odhalí i škodlivost syntetických barviv, se kterými musí pracovníci, povětšinou ze znevýhodněných skupin, denně pracovat.

  Na ochranu zvířat si posvítí Slay. Pustí se do hledání původu živočišných materiálů módního světa

  Na ještě temnější stránku módního průmyslu se zaměří dokument s názvem Slay. Odhalí totiž praktiky, které stojí za výrobou módních kousků z živočišných materiálů. Mezi ně se řadí nejen kůže, ale také kožešina nebo vlna.

  Zdroj: Slay

  Postupy jejich získávání jsou totiž mnohem brutálnější, než se může zdát. Dokument nejen, že divákům prozradí více o zneužívání zvířat, otevře také diskuzi o etice módního světa. Je v pořádku zabíjet pro módní outfity zvířata? A za jakou cenu?

  Vydejte se na dalekou cestu společně se svými nechtěnými kousky. Podíváte se až do Indie

  V případě, že už jste výše zmiňovaný dokument True Cost viděli, zaujme vás krátký film s názvem Unravel. Rovněž se totiž soustředí na osud, který potká už dávno nechtěné kousky. Vydáte se proto spolu s ním až do Indie.

  Tamní provincie Kutch a město Panipat totiž ukrývají továrny, ve kterých pracovníci zpracovávají staré oblečení do nové příze. Dokument se pak soustředí především na to, jak si zaměstnanci na základě vyhozených kousků vytvářejí vlastní obrázek o Západu.

  Ponořte se do své skříně s The Minimalists. Změní vám pohled na svět

  Poněkud jiný pohled na módní průmysl nabízí dokument Minimalism. Jedná se o projekt dvou autorů s přezdívkou The Minimalists, tedy Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus. Odhalují v něm totiž životní styl lidí, kteří se rozhodli nechat se vést principy minimalismu.

  Zdroj: The Minimalists

  I když dokument není pouze o módě, dotýká se problému, který leží v srdci všech výše zmíněných snímků. Poskytuje totiž návod k tomu, jak nakupovat s větší obezřetností. Naučí vás dívat se na majetek jako na zdroj štěstí a ukáže vám, že ho díky tomu potřebujete o dost méně, než jste si mysleli.

  Zdroje: Good On You, Conscious Life and Style, The Minimalists, Instagram, YouTube

  Poodkryjte oponu módního průmyslu. Objevte dokumenty odhalující jeho skrytou stránku

  Louis Vuitton vyrazil do Číny. Nicolas Ghesquière odhalil pre-fall Voyager kolekci v Šanghaji

  Módní společnost Louis Vuitton se, stejně jako ostatní luxusní značky, čím dál více zaměřuje na trh v Číně. Není tedy překvapením, že se její kreativní ředitel Nicolas Ghesquière rozhodl odhalit svou pre-fall kolekci Voyager právě v Šanghaji. Při tvorbě návrhů navíc spolupracoval s tamními umělci.

  Nejprestižnější módní událost se blíží. Met Gala 2024 jako „Zahrada času“

  Costume Institute Gala, hovorově Met Gala, se letos koná v pondělí 6. května. Benefiční galavečer Metropolitního muzea v New Yorku uvedou Zendaya, Jennifer Lopéz, Chris Hemsworth a Bad Bunny. Téma "Zahrada času" navazuje na tamní výstavu Kostýmního institutu, s názvem Sleeping beauties: Reawakening Fashion. Objevte s námi všechny důležité informace a připomeňte si předešlé ročníky.

  Vláda quiet luxury trvá. Potvrdily to výsledky Brunello Cucinelli z prvního čtvrtletí

  Italská luxusní značka Brunello Cucinelli zveřejnila výsledky z prvního čtvrtletí. Na rozdíl od skupiny LVMH pak slaví značný úspěch. Její prodeje totiž v uplynulých třech měsících vzrostly o 16,5 procenta. Jedná se tedy také o ukazatel toho, že obliba stylu známého jako quiet luxury stále trvá.

  Uživatelé TikToku přetváří síť na „reálnější“ místo. Sdílí své nejhlubší myšlenky

  Sdílení problémů nám často přináší úlevu. Hlavně kvůli tomu, že vyslovení našich myšlenek nám pomáhá chápat, co nás trápí. Zároveň ale přichází naděje, slibující pochopení ostatních. Občas dokonce zjistíme, že jim na srdci leží stejná trápení. Také proto sociální síť TikTok uchvátil trend, podporující podobná přiznání.