Sukně mají na přehlídkách pánské módy své místo už několik let. V nejnovějších kolekcích pro podzim 2023 se ovšem objevovaly ještě častěji, a to v nejrůznějších střizích, materiálech a stylech. Zůstává ovšem otázkou, zda v nich zalíbení najdou nejen návrháři, ale také zákazníci.

I když je nošení sukní mezi muži mnohem více normalizované než kdy dříve, úplná samozřejmost to zatím není. Různorodé návrhy klasického kousku na uplynulých módních přehlídkách tak i nadále překvapují. Do svých kolekcí pro nadcházející podzim je zahrnuli například návrháři jako Ximon Lee, Songizo, Family First, Givenchy, Gucci, Dior nebo Charles Jeffrey Loverboy. Zahrnovaly všechny možné střihy, od extravagantních mini návrhů po na zem sahající maxi sukně.

Data módního serveru Tagwalk pak ukázala, že téměř 65 procent značek do letošních kolekcí zařadilo alespoň jeden look s označením „sukně“. Jejich využívání je tak na vzestupu. Už dříve se přitom objevovaly v tvorbě například Rick Owens, Givenchy, Riccardo Tisci nebo Jean Paul Gaultier. Po uplynulých přehlídkách to ovšem vypadá, že sukně nebudou jen niche záležitostí, ale novým mainstreamovým trendem.

Alespoň takového dojmu můžete nabýt při sledování nejnovějších pánských kolekcí. Obchodníci ovšem usuzují, že tolik oblíbené pánské sukně mezi zákazníky nebudou. „Vsadila bych si možná na kilt nebo kombinaci šortek a sukně. Sukni by mohli pánové nosit také jako druhou vrstvu přes kalhoty a nepoužívat ji jako samostatný kousek,“ vyjádřila se k trendu šéfka módní italské firmy Rinascente Federica Montelli. Na vlnu sukní tak podle ní zatím muži připraveni nejsou.

Sukně se mohou uchytit v New Yorku i Los Angeles, záleží ale na obchodech

Prodej sukní závisí také na lokaci jednotlivých obchodů. Zákazníci z větších měst, jako je Paříž, New York nebo Los Angeles jsou totiž ochotnější vyzkoušet i méně obyčejné kousky. Podobně „odvážnější“ jsou také například milovníci módy z Číny. Vše se ale bude odvíjet od toho, zda sukně do svých kolekcí zařadí více dostupné obchodní řetězce jako například Zara. Do povědomí přitom vnesly sukně nedávno také celebrity jako Robert Pattinson, Brad Pitt nebo Harry Styles.

Mezi kousky představené na nejnovějších přehlídkách patřily například dlouhé tartanové a vlněné sukně Etro. Podobného stylu, připomínajícího kilt, se držela také společnost Gucci. Například Martine Rose zase představila úzké sukně z denimu nebo klasické proužkované sukně po kolena zkombinované se sportovními bundami. Značka JordanLuca pro změnu na molo nechala vejít modely s extrémně krátkými sukněmi z různých materiálů. Pokud se tedy muži rozhodnou sukní nebát, budou mít rozhodně z čeho vybírat.

Zdroj: WWD, i-D, NSS Magazine, Twitter, Instagram

Foto:Reuters

Podzimní kolekce pánské módy se topily v sukních. Překročí ale hranice runwaye?

Atelier Jolie oznámil první spolupráci. Vytvoří kolekci se značkou Chloé

Herečka Angelina Jolie nedávno oznámila vytvoření své vlastní značky Atelier Jolie. Za svou první spolupráci si pak vybrala módní dům Chloé. Spolu s ním hodlá vytvořit kolekci vystihující autentické spojení mezi ženami i moderní podobu ženskosti.

Klíčové barvy pro jaro a léto 2025 jsou trendy už nyní. Promítají se do luxusních módních přehlídek

Společnosti WGSN a Coloro využívají výzkum současných i budoucích trendů ze světa módy, krásy i designu. Na základě něj dokáží předpovědět, jaké barvy budou v budoucnosti populární. Jejich pět klíčových barev pro jaro a léto 2025 přitom módní návrháře inspiruje už nyní.

Miu Miu vydalo kampaň ke kabelce Arcadie. Gigi Hadid se v ní ocitla ve světě slavné malířky

Při tvorbě fotografií ke kampani Miu Miu se fotograf Steven Meisel nechal inspirovat díly malířky Margaret Keane. Ta jsou známá postavičkami s melancholickými pohledy a velkýma očima. V podobném stylu proto modelka Gigi Hadid představila také kabelku Arcadie.

Victoria Beckham vložila do kolekce resort 2024 vzpomínky na dětství i hrdinky z 90. let

Kolekce resort 2024 Victorie Beckham využívá především maskulinní siluety typické pro 90. léta. Oversized saka, široké kalhoty nebo asymetrické šaty mají připomínat hrdinky z tehdejších filmů, jako je Základní instinkt nebo Taxikář. Zároveň se jedná o prvky připomínající návrhářčino dětství.