More

  Dokáže zahánět chmury, obšťastnit smutné, omladit staré. Už Galileo Galilei prohlásil, že „Víno je sluneční záře, kterou udržuje pohromadě voda”. Proto dnes spolu budeme putovat po vinotékách, ale ne jen tak ledajakých. Posvítíme si na ty nejlepší vinotéky z celého světa. Na takové, kde můžete pokládat záludné otázky a dostanete na ně odpověď.

  Víno by neměl být jen alkohol, ale životní styl. Vždyť co může být víc, než za vlahého letního večera sedět venku s přáteli a sklenkou vína k tomu. V té tekutině se neukrývá jen lahodný nápoj. Ve víně se sčítají všechny slunné i deštivé dny, vítr, který se proháněl na vinicích a láska, s níž vinaři pečovali o hrozny vinohradu. Prý je víno mlékem starců. Kouzelnou moc má zaručeně a to vás přiměje k zamyšlení, kde skutečně naleznete ta ikonická místa, která sdružují všechny milovníky vína na jednu hromadu. Pokud ještě nejste pravidelným zákazníkem, měli byste s tím něco udělat.

  Acker Wines, New York

  Více než 200 let nazpět sahá působivá historie luxusního obchodu s vínem. Těžko byste hledali více posh místo než tohle. Z malého obchůdku s potravinami se stal módní podnik, který dnes sídlí na Upper West Side. Právě poslední provozovna se otevírala v roce 1904 a jako štamgast zde sedával americký basketballový hráč Babe Ruth. Najdete zde vzácné poklady a působivé aukce vín.

  Berry Brothers & Rudd, Londýn

  Jako obchod s kávou začal původně nejstarší britský obchod s vínem. Vdova Bourneová první zákazníky přivítala na londýnské St. James’s Street č. 3 roku 1698. Teprve o 105 let později, když převzal rodinný podnik George Berry, přeorientoval se na víno. Společnost Berry Bros. & Rudd pokračovala v rozvoji a roku 1903 dokonce získala královský opční list od prince z Walesu, čímž jeho prestiž jedině stoupla. Jak se ukázalo, víno byla ta správná cesta.

  Podnik, který přežil i bombardování Londýna během druhé světové války, prošel další expanzí. Nově vybudované sklepy pojmou 8,5 milionu lahví. Když sem přijdete, vždycky budete mít co pít.

  Foto: Pexels

  Cave Rokin, Amsterdam

  Nizozemsko sice není největším vinařským regionem, ale v jeho hlavním městě se nachází řada skvělých vinoték. Cave Rokin, známá jako „amsterdamský vinný sklep“, byla otevřena ve sklepě budovy ze 17. století v roce 1987. Najdete zde především vína francouzská a italská, ale i několik lahví z takzvaného Nového světa, kam spadá například Severní a Jižní Amerika, Nový Zéland, Austrálie a některé asijské země.

  Vezměte to na kole, anebo možná raději pěšky a spolu s vínem si pochutnejte na tradičním holandském vaječňáku.

  Caves Augé, Paříž

  V Paříži se nachází mnoho významných vinařství, ale žádný milovník vína si nemůže dovolit nenavštívit to, které sídlí nedaleko slavné Palais Garnier. A kdo ví, možná i tady ve sklepeních občas přebýval Fantom opery. Inspiraci zde pravidelně čerpal například spisovatel Marcel Proust. No pár věcí se od jeho návštěv změnilo. Lahve jsou tu nyní od podlahy až ke stropu, ale přednost mají hlavně malí výrobci a také ekologická a přírodní vína.

  La Contra, Mexico City

  Mexiko se vám zřejmě nevybaví mezi prvními vinařskými oblastmi, ale o to větším překvapením pro vás možná bude, až zjistíte, že vinařský průmysl zde má počátky už od roku 1520. Jedním z jeho věrných zastánců je společnost La Contra. Návštěvnici Mexico City by si neměli nechat ujít pobočku Roma, která jako jedna z mála výhradně mexických vinoték na světě za návštěvu nepochybně stojí.

  Trimani, Řím

  Zpátky do Evropy. Nejstarší vinotéka v Římě byla otevřena v roce 1821, na svém současném stanovišti je od roku 1876. Dodnes patří rodině Trimani, po níž nese název, a která vyrábí víno na svém panství v Laziu. Výjimečné je tohle místo také tím, že se právě zde nachází první italský vinný bar z roku 1991.

  Foto: Pexels

  Viniculture, Berlín

  Berlín je pulzující, moderní, plný kontrastů. Stejně tak je naplněný historií. Německo obecně je proslulé svými pikantními ryzlinky, ale milovníci přírodních vín by měli poděkovat hlavně tomuto malému obchůdku. Viniculture je poměrně mladý, oproti předchůdcům zde vyzdviženým, protože vinotéka byla otevřena teprve v roce 1984. Ale stejně mladá je i jeho energie. V roce 2006 to zde převzal bývalý someliér Holger Schwarz, který se od tradičních evropských vín zaměřil hlavně na vína přírodní a biodynamická, a sice dost možná jako první v Německu. Jestli nestihnete návštěvu přes léto, v listopadu se tu koná každoroční veletrh vín.

  Zdroj: Wine Magazine

  Opravdu je ve víně pravda? Nejlepší světové vinotéky vám s hledáním odpovědi pomůžou

  Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

  Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

  It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

  Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.

  Nová kolekce Dior komentuje postavení ženy ve společnosti. Využívá symboly čarodějnictví i archivní návrhy

  Maria Grazia Chiuri představila další "rebelskou" přehlídku módního domu Dior. Do kolekce převážně černé barvy zahrnula prvky čarodějnictví, které měly za úkol reflektovat pozici ženy ve společnosti. Návrhářka tak chtěla ironicky poukázat na to, jak jsou v nadále hlavně maskulinním světě chápány. Zapojila ale také motivy typické pro luxusní značku i elegantní archivní návrhy.

  Na vlně stylu: Marvin Korang inspiruje nejen muže svými inovativními a futuristickými looky

  Inspirace nikdy není dostatek. Dnes vám představíme dalšího hrdinu sociálních sítí, kterého považujeme za virtuálního módního guru. Jedná se o influencera, kterého najdete pod uměleckým jménem @futurist. Jeho celé jméno je Marvin Appiah Korang, a jak lze z jeho nickname vyčíst, jeho stylingové tipy směřují k budoucnosti. Marvinovi je pouhých 23 let a pochází z Ghany. Svou kariéru si vybudoval jako stylista a tvůrce obsahu specializující se na experimentální módu a přelomový design. Jeho odvážné kombinace barev a nekonvenční prvky ho katapultovaly mezi nejzajímavější influencery v oblasti módy na sociálních sítích. Sledujte ho a nechte se unést světem budoucnosti.