Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Ovace po zářijovém Mercedes Benz Prague Fashion Week stále rezonují, ale trendy, které představili jak designéři, tak návštěvníci, nezaniknou. Přinášíme vám stručný přehled těch nejvýraznějších looků, které jsme viděli na molech, ale i street style úlovků, které vždy dodají celé atmosféře něco extra. Někteří se inspirovali globálními módními trendy, zatímco jiní vynikli svou osobitostí. Výsledkem jsou outfitové kombinace, které vám mohou posloužit jako inspirace i pro každodenní volbu oblečení.

  Jakub Polanka

  Jakub Polanka propojuje své oděvy s tvůrčím procesem a hledáním harmonie mezi tvary, strukturami a barvami, která zrcadlí podstatu každé jeho kolekce. Jeho tvůrčí cesta a proces jsou viditelné nejen ve výsledných modelech, ale také v jejich prezentaci. Jakub Polanka se nebojí pracovat s kontrasty, odvážně zkoumá například protiklady mezi lehkostí a dramatem, ženskostí a mužností, brutalitou a křehkostí, logikou a emocemi a mnoha dalšími. Vytváří tak unikátní modely, které vypráví příběhy o různých aspektech lidského výrazu a identity. Nejvýraznějšími prvky letošní kolekce byly tmavý denim, řasené materiály, kožené sety a cropnutá saka.

  Foto: Se svolením MBPFW – Jakub Polanka

  Vanda Janda

  Druhý den pražského týdnu módy se nesl v růžovém duchu. Industriální halu Holešovické elektrárny zaplavily růžové, fialové a poetické outfity. Přehlídku v tento den měla pouze Vanda Janda. Uprostřed runwaye vznikl dlouhý stůl pro VIP hosty, přes který modelky následně chodily. Nálada letošní kolekce kopírovala atmosféru písničky „When I grow up“ a postupně runway pohltil honosně vrstvený tyl, šaty různých délek i tvídová saka. Ozdobnými ornamenty na většině modelů byly malé kytičky a ještě roztomilejší mašličky.

  Foto: Se svolením MBPFW – Vanda Janda

  VAN GRAAF JUNIOR TALENT CARD 2023: JAN SMEJKAL / DOMINIKA KOZÁKOVÁ

  Nedělní maraton přehlídek odstartoval Jan Smejkal, který minulou sezónu vyhrál jako jediný student UMPRUM prestižní cenu MBPFW, a proto zde mohl prezentovat svou kolekci. Jeho oblečení slouží jako štít a zároveň brnění proti vnějším problémům a názorům okolí. Nositelům dodává sílu a jistotu, aby mohli vstoupit na ulice a být sami sebou. Jeho značka se specializuje na unisex oversized módu vyrobenou z kvalitních materiálů. Každý kus oblečení vychází z rozmanitého konceptuálního přístupu a nepředvídatelných kreativních impulsů.

  Foto: Se svolením MBPFW – Jan Smejkal

  Následně po malé přestávce svou kolekci předvedla i Dominika Kozáková, která se zaměřila na hravé a promyšlené looky. Nebála se vrhnout do pestré palety barev, přičemž zůstala u klasických střihů. Dominovaly výrazné barvy – růžová, zelená, žlutá i modrá.

  Foto: Se svolením MBPFW – Dominika Kozáková

  TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI / ATELIÉR DESIGNU ODĚVU A OBUVI – UMPRUM BY EPET

  Fúze dvou nejvýznamnějších českých módních škol předvedla projekt s názvem „Moje značka“. Cílem projektu bylo naučit se, jak založit oděvní značku, což byl úkol trvající dva semestry. Studenty vedl k tomu, aby vytvořili vlastní kolekci, která by byla vhodná pro malosériovou výrobu. Projekt nejenže měl za cíl rozvinout dovednosti v návrhu oděvů, ale také motivoval studenty k zamyšlení nad tím, jak se připravit na budoucí kariéru jako samostatní módní návrháři. Výsledkem této celoroční práce byly originální kolekce, které se zaměřovaly na vybrané cílové zákazníky. Důraz byl kladen na udržitelnost a na marketingovou stránku značky, včetně identity, brandingu, cenové politiky a dalších aspektů nezbytných pro budování seriózní oděvní značky.

  Foto: Se svolením MBPFW – TUL, UMPRUM

  Michael Kovacik

  Michael Kovacik svou kolekci letos předvedl na prestižní adrese hotelu Andaz, kam jste se dostali pouze se speciální pozvánkou. Koncepčně byla přehlídka vytvořená jinak než obvykle. Modelky a modelové totiž stály na vyvýšených podstavcích a návštěvníci chodili mezi nimi a měli tak dostatek času si všechny looky dostatečně a detailně prohlédnout. Michaleova nová kolekce s názvem „Club de Membres“ se zaměřuje na začlenění lidí do společnosti. Její charakteristické prvky spojují ženský a mužský protipól a zdůrazňují kvality obou světů. 

  Foto: Se svolením MBPFW – Michael Kovacik

  DENISA DOVALA / LUCIA KURTHI

  Denisa Dovala, pod značkou „Denisa Dovala,“ pravidelně představuje svá díla na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku již od roku 2019. Mimo to se její kolekce objevily na renomovaných zahraničních událostech, jako jsou Mercedes-Benz Fashion Week v Budapešti a Kyjevě. Její tvorba vychází z kreativního konceptu, který se projevuje nejen ve střizích a siluetách, ale také v autorských potiscích látek, které sama vytváří a které jsou klíčovou součástí její umělecké vize.

  Foto: Se svolením MBPFW – Denisa Dovala

  Lucia zde jako letošní nováček následně prezentovala sérii formálních šatů. Podobně jako Dominika Kozáková vzala barvy do vlastních rukou a sáhla po rudě červené, modré i neonově žluté.

  Foto: Se svolením MBPFW – Lucia Kurthi

  Tobias Equipment

  „Tobias Equipment“ označuje oděvní značku, kterou založil návrhář Tobias Schubert, studující na UMPRUM pod vedením Mira Saba v Ateliéru módní tvorby. Tobias Schubert nachází svou inspiraci převážně v fiktivních a virtuálních světech. Jeho značka se vyznačuje tím, že pracuje nejen s oděvními materiály, ale také s materiály používanými ve filmovém průmyslu a pro cosplay. Tímto způsobem propojuje různé prvky a vytváří tak unikátní futuristické modely. 

  Foto: Se svolením MBPFW – Tobias Equipment

  Tomáš Němec

  Tomáš Němec na své první ready-to-wear kolekci vytváří úchvatné kontrasty mezi materiály, spojuje matné vlny a vzdušné hedvábí s lesklým saténem, latexem a šusťákovinou. Výsledkem jsou minimalistické modely zbavené zbytečných ozdob, které zdůrazňují výrazné siluety. Kromě hlavního návrháře se na kolekci podílela i další talentovaná designérka – Alexandra Gnidiaková, která celkový vzhled doplnila o výrazné klobouky. Boty byly navržené Jaroslavem Víchem a kolekci dokreslují kovové doplňky od šperkařky Magdaleny Šťastníkové.

  Foto: Se svolením MBPFW – Tomáš Němec

  MBPFW Streetstyle

  Kromě úžasných kolekcí je vždy velká podívaná i na outfity návštěvníků. Týden módy je jediný týden, kdy se všichni milovníci módy sejdou na jednom místě a vznikne tak nevídaná luxusní atmosféra. Různorodost a opuštění od módních hranic jsou slovní spojení, která celý mood dokonale vystihují. Velice oblíbeným printem se staly klasické vzory. Přes kostky a pruhy po elegantní pepito (vzor na druhé fotce). Nespočetnou skupinou byla i zkrácená nebo-li „cropnutá“ saka. Ať už v kompletech, či jako rozdílné kousky. Mnoho návštěvníků se také nebálo sáhnout po mesh clothes. Průhledné a síťové materiály byly letos spatřeny takřka na všech designerských molech.

  Foto: Se svolením MBPFW – Matyáš Matlach

  Zdroj: MBPFW

  Ohlédnutí za podzimním MBPFW. Inspirujte se noblesními kolekcemi i pouliční oázou stylu

  Tichý luxus zůstává v minulé sezóně. MBPFW proměnil Tyršův dům na avantgardní runway

  Na letošním Mercedes Benz Prague Fashion Week nás příjemně překvapil výběr perfektní lokace, která zaujala osobitým designovým prostředím. Potěšila nás také přehlídka návrháře Tomáše Němce, při jejíž tvorbě se inspiroval Sicílií. V soutěži VAN GRAAF Junior Talent zase zazářila studentka Hana Valtová. A co víc, značka Tobias Equipment poprvé upustila od své obvyklé stylizace s elfíma ušima.

  Ne všechny trendy si jsou rovné. Hity, které letos na jaře raději vynecháme

  Kromě dlouhodobě oblíbených stylů se svět módy tradičně plní také různými bleskovými mikro trendy. Některé z nich dokáží pozvednout outfit na vyšší úroveň a snadno zapadnou do téměř každého looku. Jiné jsou ovšem pouze povrchní, nepraktické, zbytečné a ne příliš estetické. Vybrali jsme proto pět jarních "anti-trendů".

  Módní novinky v kostce: Zegna převzal Piazza Duomo, Karl Lagerfeld proniká do sportu a Tod’s láká na výstavu

  Nový týden přinesl čerstvé módní novinky. Šperkařský dům Swarovski otevřel vlajkovou prodejnu v Miláně. Ve stejném městě na Piazza Duomo pak Zegna odstartoval speciální projekt. Značka Tod's mezitím zahájila výstavu věnovanou benátským umělcům. Karl Lagerfeld zase propojuje módu se sportem a Paris Hilton vydala spolu s Tan-Luxe nový samoopalovací produkt.

  Darujte domovu jarní proměnu. Vylepšete ho o top biohacking doplňky

  Principy takzvaného biohackingu narůstají na oblíbenosti a začínají proto pronikat také do světa domácností. Způsoby, jak zlepšit imunitu, spánek nebo třeba duševní zdraví je totiž užitečné aplikovat i z pohodlí našich domovů. Při jarní proměně interiéru se proto můžete odměnit top doplňky, zlepšujícími kvalitu vašeho života.