More

  Nejudržitelnější podobou nábytku je ten starý, poděděný a už roky používaný. Pokud ale toužíte po nových kouscích, můžete podpořit designerská studia vytvářející inovativní a „eco-friendly“ návrhy. Vyrábí totiž nábytek z mořských řas, mušlí, kávových zrn, recyklovaného plastu nebo potravinového odpadu.

  Designová studia se snaží vyjít vstříc zákazníkům, kteří se čím dál více orientují na ochranu životního prostředí. Přejí si proto vytvářet domovy, ve kterých budou moct jejich klienti odpočívat s „čistým svědomím“. Ti už zároveň mají z čeho vybírat. Pod „eco-friendly“ nábytkem si totiž nemusí představit pouze recyklovaný plast nebo ekologicky vypěstované dřevo. Možností je nespočet.

  Vybrat si můžete z doslova „kávových“ stolků, židlí z recyklovaného plastu nebo snadno opravitelného nábytku

  Mezi nejnovější inovace patří například využívání mořských řas nebo odpadu z mořských živočichů. Materiály se tak dají vyrobit i z ulit mušlí, ústřic nebo humrů. „V současnosti se nacházíme v dekádě oceánu a mnozí z nás proto hledají způsoby, jak využít chaluhy nebo řasy,“ okomentovala situaci viceprezidentka agentury Fashion Snoops Jaye Anna Mize. Odkazovala tím na iniciativu Organizace spojených národů.

  Ta totiž roku 2021 vyhlásila Dekádu pro oceánskou vědu a udržitelný rozvoj, která má trvat až do roku 2030. Kromě toho je často využívaným materiálem také korek. Slouží totiž jako veganská a více udržitelná náhrada kůže. Často se do výroby nábytku zahrnuje také potravinový odpad jako listy ananasu, kaktusy, kokosové slupky a další. Mnohem běžnější je také hledání přírodních a neškodlivých barviv.

  Například designerka Julia Moser a firma Vienna Textile Lab představily projekt s názvem Living Pigments. Jeho hlavním konceptem je využívání bakterií pro obarvení různých látek. Dánská značka Mater se zase zaměřila na využívání slupek od kávových zrn. Vyrábí proto stolek s názvem Bowl vytvořený ze zbytků kávy nebo pilin, doplněných o recyklovaný plast. Další designovou společností využívající recyklovaný plast pro tvorbu židlí je například italská Actiu.

  S o něco kreativnější variantou přišla značka Interesting Times Gang. Její židle s názvem Kelp v zářivě zelené barvě je totiž vytvořená z recyklovaných rybářských sítí. Ty kombinuje s certifikovanými dřevěnými vlákny a společně je dotvoří za pomocí 3D tisku. Další společnosti, jako například ta s názvem Takt, se zase zaměřují na to, aby jejich nábytek dlouho vydržel. Produkují proto židle, jejichž různé součástky jsou buď opravitelné, nebo snadno nahraditelné.

  Zdroje: WWD, Dezeen, The Good Trade, YouTube, Instagram

  Objevte svět udržitelného nábytku. Ukrývá designové kousky z mořských řas, bakterií, mušlí i kávových zrn

  Zaposlouchejte se! Výběr nejlepších módních podcastů

  Nastala doba podcastová, kdy si za mikrofony usedají různorodé osobnosti ve snaze přiblížit své příběhy komukoli a kdekoli na světě. Platformy se hemží každodenně přibývajícími epizodami a najít si ten správný podcast v obrovském audio moři může být náročné. Módní podcasty sice možná nejsou tolik populární jako třeba ty z kategorie true crime, ovšem mnohé z nich se vyplatí sledovat kvůli kvantu užitečných informací, načerpání inspirace nebo relaxaci u nenáročných konverzací. Přinášíme vám přehled těch, které splňují ty nejvyšší standardy pro všechny módní posluchače.

  Módní ikony, modelky a trendsetteři kdysi a dnes: Kdo stojí na vrcholu módy?

  Svérázná Miranda Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu během svého minutového monologu o blankytně modré dokonale vystihla řetězec módních trendů. Tento jednoduchý vzorec však již nelze tak snadno aplikovat. Mezi návrháře, celebrity, modelky a it-girls, kteří donedávna určovali chod módy, se do rovnice zamotaly sociální sítě, influenceři a generace Z. Jak moc kontrastní a relevantní je vliv módních ikon a známých osobností na to, co je aktuálně v kurzu, ve srovnání s předchozími dekádami?

  Tom Ford sklidil v Miláně úspěch, Prada předvedla návrhy plné pohybu a Etro oslavilo umění vzorů

  Další den Milánského týdne módy odhalil hned několik z vysoce očekávaných přehlídek. Patřila mezi ně ta od Toma Forda, kterou navrhl nový kreativní ředitel značky Peter Hawkings. Podobné pozornosti se ovšem dočkala také show Prada, která vždy patří mezi ty nejvíce sledované. Změť vzorů pak do jinak "poklidných" barevných palet vnesla společnost Etro.

  Právo ženy na boty! Investujte do těch nejnadčasovějších modelů

  "Každá žena má právo na boty." Alespoň tak zní český název jednoho z ikonických dílů seriálu Sex ve městě. Dnes vám představíme obuv, jejíž šarm bude zářit nejen dnes, ale i za deset let. Od nádherných lodiček až po pohodlné tenisky. Co je spojuje, je nadčasový design, který nezávisí na sezóně, ale září v každém okamžiku. Navíc budete mile překvapeni, jak snadno a rychle dokážete zkombinovat tuto obuv s vaším celkovým outfitem.