Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Nastal čas udělat si módní bilanci za letošní rok. Opět jsme byli svědky okouzlujících kolekcí a hvězdných okamžiků. Neobešlo se to však ani bez kontroverzí a nepříjemných událostí, které tento rok rovněž definovaly. Přinášíme proto seznam největších přehlídkových přešlapů i vtipných momentů ze světa módy.

  Rok 2023 nám ukázal, že i maximalistický outfit má své limity

  Některé kolekce na letošních týdnech módy otevřeně bojkotovaly všudypřítomný nenápadný luxus. Místo toho se mnoho značek vydalo cestou energického maximalismu, a to v tom nejlepším slova smyslu.

  Vytvořit dokonale vyladěný maximalistický look je ovšem umění. Takový počin vyžaduje precizní estetické cítění a schopnost balancovat na tenkém ledě. Outfit s příliš mnoha barvami a vzory totiž může snadno přerůst z maximalistického do nevkusného.

  Zdroj: Chanel, Collina Strada, Louis Vuitton

  V průběhu letošního roku jsme i přesto byli svědky mnoha skvělých kolekcí, které reprezentovaly maximalistické mistrovství návrhářů. Některé se ale kvůli už zmíněným důvodům spíše nepovedly. Musíme však podotknout, že takové módní omyly byly většinou, a naštěstí, ojedinělé.

  Jemně rušivé kombinace vzorů a barev jsme spatřili například v kolekci Chanel pro jaro/léto 2024. Nevhodnou kombinaci károvaného vzoru, krajky a měděné barvy zvolila Collina Strada pro podzim/zimu 2023.

  Příliš přesyceně působí i look z přehlídky Louis Vuitton pro podzim/zimu 2023. Obrovskému množství vzorů rozhodně nepomohly ani futuristické svítící brýle.

  Miranda Priestly z filmu Ďábel nosí Pradu by se zhrozila. Ne všechny květiny ohromí

  U maximalismu z trochu jiného soudku ještě zůstaneme. Přehlídkám totiž výrazně dominovaly také květinové vzory. Mnohé z nich nám vyrazily dech, jiné nás ale překvapily spíše v tom negativním smyslu.

  Takový dojem v nás zanechala například kombinace různých vzorů s květinovým kabátem, která se objevila u Missoni na přehlídce podzim/zima 2023. Po barevné stránce nemáme žádné výhrady, ale jednotlivé vzory spolu příliš neladí.

  Zdroj: Missoni, Simone Rocha, Molly Goddard

  Neztotožnili jsme se ani s šaty z kolekce Simone Rocha podzim/zima 2023. Jejich hlavním prvkem jsou tři rozdílné látky sešité dohromady. Z hlediska barevnosti to opět není žádná tragédie, ale drastické přechody z jedné látky do druhé jsou až příliš do očí bijící.

  Nepříjemně nás překvapil také look s květinovou sukní z kolekce Molly Goddard pro jaro/léto 2024. Působí chaoticky a jednotlivé kousky k sobě vůbec nepasují. Vypadají, jako by byly kombinovány náhodně, nikoli promyšleně.

  Otázka roku: Až jakému nebezpečí jsou návrháři schopni vystavit své modelky?

  Návrhář Christian Cowan se při své přehlídce jaro/léto 2024 postaral o vtipný a zároveň pobuřující moment. Na molo poslal modelku oblečenou jako obří chlupatou černou kouli. Outfit ale přirozeně znemožňoval modelce jakoukoli schopnost vidět a orientovat se v prostoru.

  Potulovala se proto zmateně po molu, dokud celý incident nevyeskaloval, když narazila do první řady plné užaslých hostů. Nakonec jí proto musel pomoct organizační tým, který ji bezpečně odvedl do zákulisí.

  Ručníková sukně a boty připomínající lidské nohy se navzdory všemu staly hitem sociálních sítí

  Kromě vypíchnutí nepovedených kousků, ale musíme letos ocenit také smysl pro humor některých francouzských módních domů. Například Balenciaga představila sukni z ručníku s cenovkou zhruba 18 tisíc korun. Téměř nemusíme dodávat, že se samozřejmě ihned stala internetovou senzací.

  Zdroj: Balenciaga

  Dalším podobně humorným kouskem byly kozačky z dílny Louis Vuitton, připomínající lidskou nohu s ponožkou a lodičkou. Pro změnu za ně v přepočtu zaplatíte asi 51 tisíc korun. Není se ale čemu divit, boty totiž vzdávají hold surrealismu skutečně geniálním způsobem.

  Zdroj: Louis Vuitton

  Milovníky módy letos pobavila také Jennifer Lawrence a její páskový incident

  Na odlehčení přidáváme také veselou nehodu, která se udála nedávno při zahajovacím ceremoniálu světelné show a sváteční výlohy Dior v obchodním domě Saks. S projevem na něm vystoupila také známá herečka Jennifer Lawrence.

  V jednu chvíli se jí však rozepnul opasek a spadl na zem. Celá situace byla komická především proto, že reakce Lawrence byla k nezaplacení. My můžeme jen dodat, že podobně nám všem budou praskat opasky i v době nadcházejících vánočních svátků.

  Zdroje: Instagram, YouTube

  Nepovedené módní momenty roku: Od balancování na hranici maximalismu až po ručníkovou sukni Balenciaga

  Módní novinky v kostce: Balmain chystá nový parfém, Dua Lipa zastupuje YSL a Paříž vítá týden módy

  Začínající týden odhalil další módní novinky. Evropská komise zakázala platformě Zalando používat zavádějící nálepky indikující udržitelnost. Balmain oznámil nový parfém a Yves Saint Laurent Beauty bude zastupovat zpěvačka Dua Lipa. Louis Vuitton zase svou letošní cruise kolekci uspořádá v Barceloně. Odstartoval také týden módy v Paříži.

  Zamiřte s radostí do knihovny. V módě je hot knihovnický look

  Inspirace knihovnami už nepramení pouze z knih plných drahocenných mouder. Pozornost se totiž nedávno přesunula na samotné knihovnice. Módní nadšenci si převzali jejich "klasický" look. Samozřejmě ho však upravili dle svých potřeb. Výsledkem se stál o něco více stylový, ale především hot look.

  Seznam zakázaných kousků pro pány. Barevné ponožky i dřevěného motýlka okamžitě vyhoďte

  Žijeme v době, ve které je vaše vizuální stránka důležitější, něž kdy dříve. Někdo to může považovat za povrchní tvrzení, na prvním dojmu ovšem záleží. Skvělý outfit navíc zvyšuje i atraktivitu. Pokud potřebujete šatník připravit na příchod nových stylových kousků, budete jim muset uvolnit místo. Začít můžete ihned, následující kousky maximálně nekorespondují s představou o moderním muži.

  MFW: Módní domy odhalily sofistikovanou jednoduchost, ikonické proužky i dech beroucí róby

  Milánský týden módy se uchýlil ke konci. V posledních dnech ovšem stihl nabídnout hned několik úspěšných přehlídek. Návrhář Giorgio Armani sklidil ovace poté, co předvedl řadu dokonalých rób. Módní dům Missoni pohlédl do minulosti a opět zpracoval své slavné proužky. Značka Bottega Veneta pak odhalila jednoduché, ovšem stoprocentně sofistikované kousky.