Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Obuvnický gigant Adidas teprve nedávno optimisticky zvýšil celoroční prognózu svého provozního zisku o 200 milionů eur. Důvodem je enormní poptávka po takzvaných „terrace“ teniskách, kterým spolehlivě vévodí trendy model Samba. Módní svět však začíná být z jeho obrovské popularity poněkud otrávený.

  Původ modelu samba? Univerzální obuv pro fotbalisty i skejťáky

  Model Samba se poprvé objevil na počátku 50. let minulého století, kdy byl vytvořen za zcela praktickým účelem. Fotbalistům totiž poskytoval potřebnou stabilitu při zápasech hraných za chladného počasí, za kterého se travnaté hřiště obvykle měnilo v nebezpečnou ledovou plochu.

  Design tenisek se ovšem v průběhu následujících dekád přirozeně transformoval. Zásadní změna přišla v roce 1972, kdy značka Adidas představila inovovanou siluetu ve vzhledu, v jakém ji známe dnes.

  Zdroj: Adidas

  V tomto období ještě Samby nedominovaly módním hitparádám. Byly spíše královskou výsadou fotbalové komunity, která si je oblíbila natolik, že se staly přirozenou součástí každého profesionálního i amatérského zápasu. Mimo jiné si našly příznivce i o kousek dál od samotného hřiště, na fanouškovských tribunách.

  Jejich jednoduchý, ale přesto cool design uchvátil rovněž skejťáky, a to zejména v 90. letech. Svou roli opět sehrála funkčnost, protože díky speciální gumové podrážce dokázaly oblíbené boty udržet nohy pevně na prkně. Samby se tak kromě fotbalu staly synonymem pro mnoho různých sportů.

  Zlom zaznamenaly tenisky teprve nedávno. Nastala éra Samba mánie

  Jako prvek street stylu se boty Samba začaly objevovat až v posledním desetiletí. Média a sociální sítě deklarovaly jejich velký návrat například v roce 2022, kdy je vynesla modelka Bella Hadid. Od té doby si vytrvale drží své místo v epicentru módních trendů.

  Hadid je od té doby vynesla v několika barevných provedeních. Postupně se k ní přidaly také známé modelky Kendall Jenner nebo Hailey Bieber, čímž nadobro zpečetily populární status quo modelů Samba.

  Slavné supermodelky přirozeně následovala bublina módních influencerů. Najednou tak byly Samby opravdu všude, na TikToku, pinterestových nástěnkách, v ulicích nebo na seznamu přání všech milovníků tenisek.

  Samby už jsou možná za zenitem. Má v tom prsty britský premiér?

  Populární boty pak nedávno vyvolaly rozruch také proto, že se objevily na nohou britského premiéra. Rishi Sunak měl na sobě Samby při rozhovoru v Downing Street, který se týkal nejnovějších daňových reforem.

  Komentáře pod příspěvkem však odrážely současnou náladu britské společnosti vůči jeho vládě. Veřejnost přisuzovala jeho výběr obuvi snaze působit přívětivěji. Podle mnohých se mu podařilo tento aktuální trend úspěšně překazit.

  Někteří tak z konce popularity modelů Samba viní britského premiéra, jiní zase skutečnost, že boty v poslední době dosáhly bodu přesycení. Jinými slovy, má je každý, a tak místo výjimečného páru tenisek, s retro a elegantním nádechem, budete mít v botníku pouze neoriginální kousek.

  Nemůžeme však popřít, že model má nadčasovou kvalitu. Nízká podrážka, úzká a sofistikovaná silueta nebo množství barevných kombinací bezpochyby i nadále obstojí ve zkoušce časem.

  Popularita tenisek Samba možná v dohledné době poklesne, přesto ale budou mít navždy svou základnu oddaných fanoušků. Co když vás však již tyto trendy boty omrzely? Tentokrát máte štěstí, protože svět obuvi má v rukávu i spoustu dalších alternativ.

  Samby můžete okořenit. Oblíbený model se objevil i v mnoha spolupracích

  Pokud se vás Samba mánie stále drží, zkuste se porozhlédnout po unikátnějších kouscích z různých jedinečných spoluprací Adidas. Úspěšným počinem je například projekt s návrhářkou Grace Wales Bonner, ale také s elegantní značkou Sporty & Rich nebo Humanrace.

  Zdroj: Grace Wales Bonner, Sporty & Rich, Humanrace

  Retro design nabízí také Onitsuka Tiger

  Oblibu si získal také model Mexico 66 od značky Onitsuka Tiger. Tyto tenisky jsou dobrou volbou, pokud máte rádi neokoukané trendy. Zamilovali si je totiž zejména módní insideři.

  Zdroj: Onitsuka Tiger

  Se Sambami sdílejí zejména podobný retro design, který pochází z 60. let minulého století. Jsou vyrobeny z telecí kůže a k dispozici jsou také zajímavé barevné kombinace.

  Bílá klasika od Reebok nezklame

  V životě máme opravdu jen málo jistot, ale jednou z nich jsou rozhodně bílé tenisky a jejich univerzálnost pro každý outfit. Reebok nabízí vintage nádech v kombinaci se zářivě bílou a barevnými detaily. Model Club C Revenge Vintage je pak inspirován v současnosti velice trendy tenisovou obuví.

  Zdroj: Reebok

  Zdroje: The Business of Fashion, Adidas, Instagram, Youtube, The New York Times

  Nejpopulárnější letošní tenisky jsou Samba od Adidas. Módní svět je z nich však už otrávený

  Jak s mírou kombinovat klasické i netradiční potisky? Navrstvené grafické motivy se opět hlásí o slovo

  Říká se, že čeho je moc, toho je příliš. Ale letos to neplatí – samostatné grafické potisky jsou in, a vrstvení různých vzorů ještě více. Ať už milujete leopardí motivy, tradiční kostky nebo protichůdné pruhy, rok 2024 nezná hranic. Možná jde o maximální verzi hlasitého luxusu, možná o snahu vytvořit z outfitu vizuální zážitek díky extrémnímu kontrastu. Ať už je vaše vize jakákoliv, zde je návod, jak na to.

  Vysněné kousky najdete i v second handech. Naučte se nakupovat udržitelně jako profík

  Jedním z nejlehčích kroků, jak učinit svůj šatník více udržitelný, je nakupovat oblečení "z druhé ruky". Je jedno, jestli vás baví hledat luxusní kousky na on-line platformách, nebo se naopak s oblibou vydáváte do zapadlých vintage obchůdků. Pro to, abyste spolehlivě našli svůj vysněný kousek, je ovšem potřeba, abyste dodržovali několik důležitých pravidel.

  Sklízí módní dům Gucci falešné ovace? Kolekce Cruise 2025 vyvolává rozporuplnou debatu

  Minulý týden svět obletěla přehlídka Gucci Cruise 2025, pod taktovkou nového kreativního ředitele Sabato de Sarno. Ten nám ve své funkci představil již druhou fashion show. Odehrála se v Londýně, konkrétně v hotelu Savoy, kde pracoval samotný zakladatel domu Guccio Gucci jako portýr. Výběr místa měl tedy obrovský význam jak pro samotný módní dům, tak i pro Sabato de Sarno, který má na hlavní město Británie podobně silné vzpomínky. Stál ale výsledek opravdu za to? Nepřecenil kreativní ředitel své schopnosti?

  Ponořte se do luxusních bublinek. Objevte kořeny slavného prosecca

  Za jeden z nejluxusnějších gastronomických zážitků považujeme ochutnávku originálního prosecca. Výroba oblíbených bublinek se totiž řídí velice přísnými pravidly. Nejlepší lahve proto najdete v jejich domovině, takzvaných Prosecco Hills, nacházejících se v srdci italského regionu Benátsko.