Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Nejnovější studie od Institut Français de la Mode a Première Vision ukázala, že je nakupování z druhé ruky čím dál populárnější. Více zákazníků také považuje módní průmysl za udržitelnější. Za „eko“ módu proto také více utrácejí.

  Výzkumu zaměřeného na trh ve Francii, Velké Británii, Německu, Itálii a Spojených státech amerických se zúčastnilo přibližně 5 tisíc respondentů. Studii začátkem července zveřejnila firma Institut Français de la Mode (IFM) a Première Vision. Jejím hlavním závěrem je dle nich poznání, že se díky různým faktorům stala udržitelná móda mnohem populárnější. Více zákazníků také považuje módní průmysl za šetrnější k přírodě.

  Věří proto například tomu, že módní značky dodržují své environmentální závazky stejně jako ostatní průmysly. Takový názor zastává téměř 68 procent Němců, 75 procent Italů a 82 procent Britů z dotázaných zákazníků. „Změna je rozpoznatelná navzdory finanční krizi a dopadům inflace,“ vysvětlil dále ředitel ekonomické sekce IFM Gildas Minvielle. Milovníci módy proto také za udržitelnou módu utrácejí více než uvedli v průzkumu z roku 2019.

  Přesto ovšem zákazníci v průměru dávají za nákupy z druhé ruky pouze čtvrtinu svého rozpočtu na oblečení. O něco více se také zaměřují na jiné způsoby „udržitelného života“. Například asi 45 procent respondentů z Francie nakoupilo loni udržitelné oblečení, ale 68 procent z nich nakupovalo organické potraviny a 63 procent zase „eko“ kosmetiku. Většina z účastníků studie ovšem v současnosti považuje udržitelné produkty za „módní“.

  K udržitelné módě se zákazníci obrátili také díky dostupnějším informacím

  Zákazníci ve studii rovněž zmínili, že mají v současnosti mnohem lepší informace ohledně „eko“ produktů a toho, kde je najít. V roce 2019 si totiž například polovina Francouzů stěžovala na to, že jim takové informace chybí. Kromě dalších informací pak výzkum odhalil, že se zákazníci více soustředí na kvalitní materiály nebo se zajímají o to, jak mohou své kousky nechat opravit.

  Důvodem k takovým změnám je ovšem i nadále především snaha ušetřit. Například už loni na podzim různé charitativní obchody reportovaly o tom, že díky finanční krizi k nim zavítá čím dál více zákazníků. Report firmy McKinsey ze začátku roku zase varoval, že módní trh bude v roce 2023 bojovat o potřebný růst. Oproti tomu se má dle jeho předpovědí dařit spíše luxusnímu sektoru módního průmyslu.

  Zdroje: Fashion Network, BBC, McKinsey, Twitter, YouTube

  Nakupování z druhé ruky považují zákazníci čím dál více za „módní“. Mění se jejich nakupovací zvyky

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.

  PFW: Různorodý mix Dries Van Noten kontrastoval s dech beroucí jednoduchostí Courrèges a Balmain

  Další den očekávaného Pařížského týdne módy nabídl kontrastující kolekce. Na jedné straně stál pestrobarevný mix módního domu Dries Van Noten. Jeho kombinace různých odstínů i materiálu tak skvěle kontrastovala s jednoduššími kolekcemi značek Courrèges a Balmain. Zaměřily se totiž spíše na minimalistické střihy a neutrální tóny.

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců.