Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Už druhý rok za sebou se na špičce módního žebříčku společnosti Kearney umístily značky Patagonia, Levi’s a North Face. Index každý rok hodnotí snahu módních firem o prodloužení životnosti produktů, včetně používání recyklovaných materiálů nebo propagace nákupu použitých kousků.

  Poradenská firma pro marketing Kearney zveřejnila svůj žebříček pro rok 2022 známý jako Circular Fashion Index (CFX). Zhodnotila na 200 módních společností napříč 20 státy a šesti kategoriemi. Jedná se tedy o 50 prozkoumaných firem více než v roce 2022. Firma ve svém indexu značky hodnotí na základě jejich snah o prodloužení životnosti svých produktů. Rozřadí je vždy do kategorií, jako je luxus, cenově dostupný luxus, masový trh, fast fashion, sport a outdoor nebo spodní prádlo.

  Kearney hodnotí módní společnosti na základě sedmi aspektů rozdělených do dvou zastřešujících faktorů. Ty označuje jako primární a sekundární trh. Ten první zahrnuje to, jak firmy zacházejí s novými produkty. Druhý zase, jak se chovají k už použitým kouskům. Žebříček tak může hodnotit procento recyklovaných materiálů v nových návrzích nebo například propagaci udržitelnosti v komunikaci jednotlivých společností.

  I když máme některé zářící hvězdy, myslíme si, že módní průmysl jako takový má před sebou ještě spoustu prostoru na zlepšení, okomentoval pak index pracovník Kearney z USA Brian Ehrig. Na vrcholku žebříčku se totiž už podruhé umístily stejné značky, tedy Patagonia, Levi’s a North Face. Průměrný výsledek všech ohodnocených společností se ovšem oproti předchozímu roku nezvedl. Nadále tedy dosahuje necelých tří bodů z možných deseti.

  Módní společnosti musí své zákazníky o udržitelnosti lépe vzdělávat, míní Kearney

  První index Kearney z roku 2020 přitom zaznamenal průměrný výsledek 1,6 bodů. V letošním žebříčku pak na číslo vyšší než pět bodů dosáhlo jenom 19 společností. Pouze první tři pak přesáhly sedm bodů.Podle nejnovějších výzkumů nejsou navíc zákazníci dostatečně informovaní o možnostech prodloužení životnosti jednotlivých kousků,vysvětlil dále ředitel Kearney Dario Minutella. O jejich edukaci by se pak měly postarat právě i samotné značky.

  Nejlepší tři zmíněné módní společnosti pak v nejnovějším žebříčku následovala firma OVS. Hned za ní se umístil Gucci, Madewell, Coach, Esprit, Lululemon Athletica a Lindex. Pokud jde o jednotlivé kategorie, vévodila té „luxusní“ firma Gucci. Kromě toho se ale mezi deset nejlepších dostal také Coach, Burberry, Moncler nebo Louis Vuitton. V kategorii sportu se kromě těch již zmíněných předvedly především firmy Adidas, Columbia, Nike nebo Puma.

  Zdroj: WWD, Headtopics, Just Style, Instagram, YouTube

  Módnímu indexu Kearney vévodí Patagonia, Levi’s a North Face. Daří se jim prodloužit životnost svých kousků

  Tichý luxus zůstává v minulé sezóně. MBPFW proměnil Tyršův dům na avantgardní runway

  Na letošním Mercedes Benz Prague Fashion Week nás příjemně překvapil výběr perfektní lokace, která zaujala osobitým designovým prostředím. Potěšila nás také přehlídka návrháře Tomáše Němce, při jejíž tvorbě se inspiroval Sicílií. V soutěži VAN GRAAF Junior Talent zase zazářila studentka Hana Valtová. A co víc, značka Tobias Equipment poprvé upustila od své obvyklé stylizace s elfíma ušima.

  Ne všechny trendy si jsou rovné. Hity, které letos na jaře raději vynecháme

  Kromě dlouhodobě oblíbených stylů se svět módy tradičně plní také různými bleskovými mikro trendy. Některé z nich dokáží pozvednout outfit na vyšší úroveň a snadno zapadnou do téměř každého looku. Jiné jsou ovšem pouze povrchní, nepraktické, zbytečné a ne příliš estetické. Vybrali jsme proto pět jarních "anti-trendů".

  Módní novinky v kostce: Zegna převzal Piazza Duomo, Karl Lagerfeld proniká do sportu a Tod’s láká na výstavu

  Nový týden přinesl čerstvé módní novinky. Šperkařský dům Swarovski otevřel vlajkovou prodejnu v Miláně. Ve stejném městě na Piazza Duomo pak Zegna odstartoval speciální projekt. Značka Tod's mezitím zahájila výstavu věnovanou benátským umělcům. Karl Lagerfeld zase propojuje módu se sportem a Paris Hilton vydala spolu s Tan-Luxe nový samoopalovací produkt.

  Darujte domovu jarní proměnu. Vylepšete ho o top biohacking doplňky

  Principy takzvaného biohackingu narůstají na oblíbenosti a začínají proto pronikat také do světa domácností. Způsoby, jak zlepšit imunitu, spánek nebo třeba duševní zdraví je totiž užitečné aplikovat i z pohodlí našich domovů. Při jarní proměně interiéru se proto můžete odměnit top doplňky, zlepšujícími kvalitu vašeho života.