Nový módní rok odstartují lednové týdny pánské módy ve Florencii, Miláně, Paříži, Berlíně i Kodani. Vysoce očekávaný je návrat značek Gucci a Mugler, ale i tvorba méně známých talentů, jako je Charles Jeffrey a nebo návrhářka Martine Rose. Objevte, čím vás mohou nadcházející týdny překvapit.

Florencie přivítá 103. ročník Pitti Uomo

Jako první se připravte sledovat proslulý pánský módní veletrh konající se ve Florencii, známý jako Pitti Uomo. Letos představí na 789 vystavovatelů, z toho asi 311 pochází ze zahraničí, nikoli z Itálie. Akce se bude konat od úterý 10. do čtvrtka 13. ledna v opevněném komplexu Fortezza da Basso. Hvězdou 103. ročníku veletrhu se nejspíše stane Martine Rose. Anglická návrhářka jamajského původu je totiž považována za jednu z nejnadějnějších talentů současnosti.

Svou kolekci představí v antickém florentském tržišti z 16. století. Její tvorba je charakteristická nádechem 90. let nebo používáním volných a sportovních střihů. Dokonce se spekuluje o tom, že by mohla nahradit Virgil Abloh u společnosti Louis Vuittion. Kromě toho Pitti Uomo oslní očekávanými návrhy belgického návrháře Jan-Jan Van Essch. Jeho styl zaujme pohodlností smíšenou s „genderless“ módou. Na veletrhu poprvé představí vlastní značku.

Milán láká návratem Gucci i nováčky italského týdne módy

Očekávaný milánský týden módy zahájí svou přehlídkou v pátek 13. ledna po třech letech značka Gucci. Jedná se o její první show od odstoupení kreativního ředitele Alessandra Michele. Ve funkci přitom působil sedm let. Není však dosud jasné, kdo se po přehlídce místo něj za novou show ukloní. Do Milána se navrátí například také K-Way, svou kolekci naopak nepředstaví Versace nebo Moschino. Nové módní kolekce pak budou Milán držet na nohou až do úterý 17. ledna.

Zdroj: Charles Jeffrey Loverboy Official Website

Mezitím se módnímu světu stihne ukázat také návrhář Charles Jeffrey. Skotský dvaatřicetiletý designer hodlá prorazit se svou show pro značku Loverboy, kterou založil roku 2015. Známý je pro vytváření fantastického queer světa plného provokativních siluet a pestrých barev. Očekávané jsou také přehlídky návrháře Jonathana Andersona nebo anglicko-italské módní značky JordanLuca.

Paříž očekává nového ředitele Louis Vuitton a těší se na Mugler

Na pařížském týdnu módy se mezi 17. a 22. lednem tradičně objeví například Dior, Givenchy, Kenzo nebo Loewe. O něco více očekávaná je kolekce módní společnosti Saint Laurent. Pánskou kolekci totiž v Paříži představí poprvé od roku 2015. Ještě větší napětí ale vzbuzuje značka Louis Vuitton. Také její nový kreativní ředitel totiž není dosud známý, i když módní svět spekuluje o jméně Wales Bonner. Pánský týden módy, již tradičně, uzavře show Maison Margiela.

Tím ale přehlídky v Paříži neskončí. Od pondělí 23. do čtvrtka 26. ledna se totiž do jeho ulic navrátí týden haute couture pánské módy. Nejvíce napnutí budou jeho návštěvníci před show módního domu Mugler. Naposledy se totiž jeho kolekce na runway objevila v únoru roku 2020. Konat se bude pod taktovkou kreativního ředitele Caseyho Cadwallader, který je považován za nejúspěšnějšího nástupce návrháře původního designera značky Thierryho Mugler.

Berlín i Kodaň zaujmou udržitelností a inovativními kolekcemi

Letošní berlínský týden pánské módy vystihne jak udržitelnost, tak snaha podpořit nové slibné talenty. Představit se na něm má mezi 16. a 21. lednem například Dennis Chuene nebo Sia Arnika, značka nošená i Kylie Jenner. Na ochranu životního prostředí se přitom letos zaměřila také Kodaň. Do svého repertoáru proto zahrne pouze značky, které schválila speciální „komise pro udržitelnost“. Mezi módní společnosti nepoužívající jednorázové plasty a vytvářející zero-waste show patří například Ganni, Saks Potts, (Di)vision, Holzweiler nebo Rotate.

Zdroj: Fashion Network, Wallpaper, Highsnobiety, Keyi Magazine, Fashion United, Tribute To Magazine

Lednové týdny pánské módy přicházejí s velkým očekáváním. Na runway se vrací Gucci a Mugler

Před inflací utíkají lidé do obchodů. Nakupování vnímají jako terapii

Procházení se po obchodech, hledání nejvýhodnější ceny a ulovení posledního kousku. Přesně k takovým aktivitám se snaží lidé utíkat ve stresujících obdobích. K nakupování se proto obrátili také při stále trvající inflaci. Ukázala to studie platformy Klaviyo.

Zapomeňte na bad hair day. Stylové klobouky vše vyřeší za vás

Máte pocit, že vašemu stylu něco chybí? Zkuste ho osvěžit kloboukem! Klobouky a pokrývky hlavy nejsou jen praktické, ale mohou být také zábavným způsobem, jak vyjádřit svou osobnost a rozšířit své módní hranice. Pokud si myslíte, že vám klobouky ani jiné pokrývky hlavy nesedí, jste na omylu, netušíte jak jednoduché je najít ten správný. Vydejt