Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Vesmír, planety i souhvězdí nás nenechají v klidu spát už po dlouhá staletí. Lidstvo miluje objevování zakázaných vod a touží po nových poznatcích. A právě tato touha, která je po celé věky stále stejná, formuje i módní scénu. Ať už v dávné minulosti v podobě božstev a nadpřirozených motivů, nebo v současnosti pod moderním praporem futurismu. Neukojený lidský sen o objevování se odráží nejen ve světě módy, ale i v interiérovém designu a umění.

  Historie futurismu sahá až do pravěké historie. Vzpomeňte si třeba na starověký Egypt. Nevysvětlitelné malby na stěnách, přesná geometrie různých staveb nebo dech beroucí luxusní líčení a nápadité „outfity“. To vše pramení z vlivu vesmíru a nadpřirozených entit. Největší kulturní odkaz i módní stopu však za sebou zanechala pozdější antika. Tedy období opředené mýty, vesmírem i božstvem. Na zmíněné historické epochy tak postupně navázal také současný moderní futurismus, oslavující inovativní pohled na vesmír.

  Novodobý futurismus kombinuje různé formy inspirace. Minulost, přítomnost i budoucnost jsou opředené nesmrtelnou symbolikou

  Symbolika v módě může být naprosto subjektivní a autentická. Neplatí zde totiž žádná pravidla. Někdy se proto setkáváme i se zjevně „vesmírnými“ kousky. Například značka Chanel jednu ze svých ready-to-wear kolekcí věnovala vesmíru celou. Pod taktovkou ji měl král módy, Karl Lagerfeld a kus vesmíru přenesl do pařížského Grand Palais. O vesmírnou atmosféru se pak postarala raketa a technicky laděná runway. Umně tak kolekce zobrazila právě zmíněnou objevitelskou touhu. Jindy se ale setkáte s její více historickou formou. Třeba v aktuální kolekci parfémů a bytových vůní Diptyque můžete spatřit lásku k vesmíru napodobující tu z období 17. století.

  Jistě se teď ptáte, jakým způsobem se moderní futurismus projevuje. Odpověď bohužel není tak jednoznačná, protože zmíněná symbolika může ovlivnit pohled na jakékoliv kousky. Nejdůležitější pilíře jsou však geometrie, atypické tvary, nevšední materiály nebo metalický vzhled. Zkrátka aspekty, které působí vesmírně a zahrnují prvky symbolizující vesmírnou estetiku. Za několik málo měsíců se například v buticích Coperni setkáte s looky splňujícími všechny uvedené pilíře. Za své hovoří i příznačný název samotného brandu.

  Zdroj: Coperni

  Oblékání bez námahy. Tory Burch k němu využívá futurismus a experimentuje s texturami

  Vkusná a elegantní vlna futurismu se letos nejvíce projevila v kolekci na jaro a léto 2024 módního domu Tory Burch. Návrhářka nám představila tvorbu, díky které u nás značka značně stoupla. Excelentně propojila atypické tvary, avšak přesto je zachovala přiměřeně minimalistické. Kolekcí se tak krásně prolívá rovnováha mezi zemským i nadpozemským stylem. Jednoduché looky ozvláštňují futuristické brýle. Lehce avantgardní looky naopak neruší jiné zbytečné prvky. Zkrátka dokonalé dílo, posuďte sami.

  Astronomickou obsesí je unešen i svět streetwear. Právě zde se rodí nejzajímavější nápady

  Společnost MSGM v aktuální zimní kolekci odhaluje mnohotvárný a surrealistický kaleidoskop. Nabízí směs k sobě ladících barev, lesklé měsíční tóny a absolutně neformální střihy. To vše doplňují faux fur doplňky přenášející nás do jiné dimenze. Dlouho jsme takto nápaditou, ale stále vkusnou kombinaci neviděli. Ready-to-wear navíc disponuje skvěle kombinovatelnými kousky, což vždy na kolekcích oceníme nejvíce. Zkuste si představit prohození všech produktů na fotkách. Looky zůstanou stále skvělé.

  Zdroj: MSGM

  Ve futurismu si libují i čeští designéři. Například Tobias Equipment už několik runwayí po sobě na pražském fashion weeku představil tvorbu inspirovanou virtuálními světy. Libuje si v nekonvenčních stylizacích a originálních materiálech, které občas vkusně poodhalí kůži a dodávají tak lookům spicy nádech. Návrhář Tobias Schubert zase kromě své futurismem prolnuté tvorby příležitostně obléká i přední české interprety. Do svých rukou vzal outfity pro Yzomandiase, Nik Tenda i Viktora Sheena.

  Zdroj: Tobias Equipment

  Zdroje: Instagram, YouTube

  Kosmická módní expedice. Inspirujte se nekonečnými možnostmi neprobádaného vesmíru

  Módní novinky v kostce: Balmain chystá nový parfém, Dua Lipa zastupuje YSL a Paříž vítá týden módy

  Začínající týden odhalil další módní novinky. Evropská komise zakázala platformě Zalando používat zavádějící nálepky indikující udržitelnost. Balmain oznámil nový parfém a Yves Saint Laurent Beauty bude zastupovat zpěvačka Dua Lipa. Louis Vuitton zase svou letošní cruise kolekci uspořádá v Barceloně. Odstartoval také týden módy v Paříži.

  Zamiřte s radostí do knihovny. V módě je hot knihovnický look

  Inspirace knihovnami už nepramení pouze z knih plných drahocenných mouder. Pozornost se totiž nedávno přesunula na samotné knihovnice. Módní nadšenci si převzali jejich "klasický" look. Samozřejmě ho však upravili dle svých potřeb. Výsledkem se stál o něco více stylový, ale především hot look.

  Seznam zakázaných kousků pro pány. Barevné ponožky i dřevěného motýlka okamžitě vyhoďte

  Žijeme v době, ve které je vaše vizuální stránka důležitější, něž kdy dříve. Někdo to může považovat za povrchní tvrzení, na prvním dojmu ovšem záleží. Skvělý outfit navíc zvyšuje i atraktivitu. Pokud potřebujete šatník připravit na příchod nových stylových kousků, budete jim muset uvolnit místo. Začít můžete ihned, následující kousky maximálně nekorespondují s představou o moderním muži.

  MFW: Módní domy odhalily sofistikovanou jednoduchost, ikonické proužky i dech beroucí róby

  Milánský týden módy se uchýlil ke konci. V posledních dnech ovšem stihl nabídnout hned několik úspěšných přehlídek. Návrhář Giorgio Armani sklidil ovace poté, co předvedl řadu dokonalých rób. Módní dům Missoni pohlédl do minulosti a opět zpracoval své slavné proužky. Značka Bottega Veneta pak odhalila jednoduché, ovšem stoprocentně sofistikované kousky.