Pravidla etikety nám někdy mohou přijít přehnaná. Pravdou však je, že jejich dodržování je ve společnosti ceněno, leckdy přímo vyžadováno. Je tedy na čase odhodit předsudky o případné trapnosti a ponořit se do elegantních vzorců, které nám etiketa nabízí. Naučte se třeba, jak se správně chovat v přítomnosti sklenice na víno.
Všichni jsme slyšeli o slušném otevírání dveří či vhodném nabízení tykání. Pravidla etikety však zasahují do každodenního života častěji, než byste si mysleli. Určují pravidla oblékání, dávání dárků i chování v restauraci. Moderní etiketa navíc nabízí čerstvý pohled, nemusíte se tedy obávat zastaralých příkazů. Věděli jste třeba, že i držení sklenky na alkohol má své zásady?
Etiketa myslí na vše. Barva vína vám určí správný úchop sklenice
Sklenic na alkoholické nápoje existuje mnoho. Nejvíce pravidel týkajících se jejich držení má ale zcela určitě ta na víno. Hlavním doporučením je, abyste ji nikdy nedrželi za její tělo. Je tomu tak jednak z důvodu estetična, jelikož se nehodí mít sklenici ohmatanou. Důležitým aspektem je ale rovněž teplota vína. Při držení za stopku si totiž tekutinu nezahříváte vlastním dotykem.
Právě úchop sklenice za stopku má hned několik úrovní, rovněž se odvíjejících od teploty vína. Čím se víno podává vychlazenější, tím níž sklenici držíme. Perlivé víno, nalévané do takzvané flétny, držíme úplně nejníž, u paty sklenice. Víno bílé a růžové chytneme zase za spodní část stopky. Oproti tomu víno červené, které bývá mírně nachlazené, držíme nahoře, u buclaté části sklenice.
Kdy se hodí říct „Na zdraví!“ a kdy raději nepřiťukávejte
Nedílnou součástí popíjení vína je pochopitelně i symbolické přiťuknutí. Má být decentní, nikoliv horlivé a hlasité. Nezapomeňte také na oční kontakt. Výjimkou je podzimní burčák, se kterým se nepřiťukává. Až se rozhodnete vína napít, dělejte tak v přiměřených doušcích. Ideálně byste se měli snažit držet přibližně stejné tempo pití jako ostatní v kolektivu. Samozřejmě v limitu svých možností.
Zdroj: Pexels
Pokud se účastníte degustace, je vhodné se o pravidlech informovat hlouběji. Jedním z nich je například umírněnost použití parfému. Raději se zcela vyhněte silným vůním, ať nekazíte odhalování chutí při popíjení. Další pravidlo, které se hodí dodržovat i mimo degustace, radí, že bychom měli mít před konzumací vína čistá ústa a ideálně pít ze stejného místa na sklenici. Důvod je opět estetický.
Pozor, koňakem se neťuká. Sklenici si ale můžete posadit do dlaně
Na rozdíl od vína nemají ostatní druhy alkoholových nápojů tak přísná pravidla. Míchané drinky se podávají v různých zajímavých nádobách, tvrdý alkohol pak v nižších sklenicích se silným dnem. Výjimku tvoří takzvané napoleonky, tedy sklenice, ze kterých se většinou pije koňak či likér. Při konzumaci je držíme za buclaté tělo a neťukáme s nimi.
Etiketu je dobré brát jako návod, jak ze společenských akcí získat maximum. Schválně se stavět proti zavedeným pravidlům není většinou cesta, která by dělala milý první dojem. Za drobné chyby vám nikdo hlavu neutrhne. Čas od času může být ale vzdělání v této oblasti příjemným způsobem, jak si život romantizovat a cítit se jako hodnotný člen společnosti.
Zdroje: Youtube, Pexels, Instagram