Yves Saint Laurent, jeden z nejvlivnějších návrhářů dvacátého století, byl spolu se svým obchodním partnerem a spoluzakladatelem Pierre Bergé také oddaným mecenášem umění. Během desetiletí tato dvojice shromáždila sbírku neocenitelných obrazů, archeologických artefaktů, soch (včetně díla od Picassa), afrických masek, uměleckých předmětů, různých knih a rukopisů promyšleně vybraných tak, aby se vzájemně doplňovaly.

Přestože se Yves Saint Laurent setkal s mnoha styly a směry, zvláštní místo v jeho srdci zaujímal Art Deco. Jednou z jeho prvních a nejcennějších akvizic do osobní sbírky byla dvojice váz Dunand, které byly poprvé vystaveny v roce 1925 na Exposition Internationale des Arts Décoratifs.

Postupem času na Yvese Saint Laurenta silně zapůsobily také modernistické interiéry, které ve 30. letech 20. století navrhl Jean-Michel Frank pro avantgardní mecenáše a které o několik desetiletí později změnily způsob, jakým si zařizoval své pařížské sídlo. Navzdory nepopiratelné zálibě zesnulého francouzského návrháře v estetice Art Deco se do jeho kolekcí na přehlídkových molech dostalo jen málo z tohoto uměleckého směru.

Letos ale radikální elán Art Deco prostupuje celou dámskou kolekcí Winter 2022 Saint Laurent, která je nyní v prodeji. Oblíbený styl se vyznačuje uhlazenými geometriemi nebo stylizovanými formami, ovlivněnými kubismem a vídeňskou secesí. Ačkoli odkaz zde není doslovný, přehlídku definuje v celkovém obrysu. Art Deco kombinuje moderní styly s jemným řemeslným zpracováním a bohatými materiály a představuje luxus, půvab a technologický pokrok na vrcholu své popularity.

Foto: Saint Laurent

Kreativní ředitel Anthony Vaccarello se při realizaci zimní kolekce obrací k další ikoně dvacátého století a odkazuje na britskou spisovatelku Nancy Cunard. Nezávisle smýšlející spisovatelka a politická aktivistka se oblékala velmi odvážně. Předběhla tím tak svou dobu, čímž dala svému „mužskému šatníku“ nesmazatelný otisk.

Foto: Saint Laurent

Vaccarello tak novou kolekcí zasazuje Nancy Cunard do našeho současného života. Aby toho dosáhl, získávají charakteristické kousky domu novou dramatickou podobu, pod kterou se halí dlouhé plynulé linie.

Charakteristické svrchní oděvy Yves Saint Laurent z těžších materiálů se proměňují v kabáty v paletovém stylu, které se stahují dolů, v kombinaci s šaty z jemných látek. Záblesky průsvitnosti a nečekaná obuv dodávají lehkost a ženskost. Dynamické proporce jsou patrné v celé kolekci, Tvoří je silná šikmá ramena, která doplňují odvážné šperky odlité ze stříbra, zlata a bronzu.

Foto: Saint Laurent

Inovace doslova září v mistrovsky vyrobených imitacích kožešin vytvořených stejnými řemeslníky, kteří s domem spolupracují již řadu let.

Dámská kolekce Winter 2022 Saint Laurent dokazuje, že zdrženlivost nemusí být bez radosti. Poetická přehlídka je doslova plná výbuchů nespoutaného odhodlání a je důkazem, že Vaccarellovi se daří najít ducha pokroku.

Zdroj: Prestigeonline.com, Saint Laurent, YouTube

Dámská zimní kolekce Saint Laurent je připomenutím Yvese Saint Laurenta a jeho lásky ke stylu Art Deco

Kampaň Gucci Horsebit 1955 inovuje vlastní historii. Klasickou kabelku představí po svém tři známé tváře

V nejnovější kampani se společnost Gucci rozhodla propojit vlastní historii s osobnostmi třech hvězdných umělkyň. Různé varianty klasické kabelky Horsebit 1955 proto představí Halle Bailey, Hanni a Julia Garner. Každá ikonické tašce vnukla vlastní styl.

Jaro i léto v jednom flakonu. Přivítejte slunečné dny s novým parfémem

Jarní měsíce jsou tu a s nimi i teplé dny, plné slunce a zábavy. A co by mohlo být lepšího než si užít sezónu s dokonalou vůní? V tomto článku se podíváme na nejatraktivnější parfémy pro teplé dny. Od osvěžujících citrusových vůní až po květinové esence, které vám dodají potřebnou dávku svěžesti a energie. Ať už jste na pláži, v kanceláři nebo venku s přáteli, tyto parfémy vás budou provázet po celý den.

Neviditelné šaty nebo látka co mění barvy. Futuristické materiály mění pravidla oděvu

Začínáme si uvědomovat, že naše planeta už dlouho nedokáže udržet tempo s rychlostí módního průmyslu a současná situace není dlouhodobě udržitelná. Bude ještě chvíli trvat, než dokážeme ve většině nahradit materiály jako bavlna nebo polyester, ale už teď v laboratořích vznikají textilie, které nabízí víc než jen řešení. Nabízí budoucnost.