Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Přehlídky vysoké módy jsou zpravidla tou nejočekávanější událostí sezóny, zejména proto, že se návrháři nemusí držet striktních škatulek a mohou naplno projevit svou kreativní vizi a posunout ji do fantazijních výšin. Toto řemeslo však za hranicemi evropské civilizace nabírá zcela jiný rozměr. Je součástí každodenního života a staletých tradic. Zde vzniká svět plný toho největšího přepychu vycházející z nekonečné představivosti a mistrovské zručnosti.

  Orient v rozhraní vysoké módy

  Francouzský monopol na haute couture se pomalu, ale jistě stává minulostí. Dlouhodobou součástí kalendáře jsou libanonští návrháři Zuhair Murad a Elie Saab, avšak vlnu jiných módních perspektiv poprvé odstartoval v roce 2016 Guo Pei z Číny. Prvním indickým designérem s pařížskou přehlídkou byl Rahul Mishra pro sezónu jaro/léto 2020 a nejnovější posilou se v červenci stal Mohammed Ashi z oblasti Perského zálivu. Viditelný zájem roste zejména o indický luxusní trh. Svůj podíl na tom má fakt, že evropské domy již několik dekád spolupracují s místními textilními společnostmi, které nabízejí ty nejkvalitněji zpracované vzácné látky. Plamínek popularity rozhořela také Dior pre-fall kolekce ve spolupráci s Chanakya Ateliers představená letos v Bombaji nebo slavnostní večer při příležitosti uvedení výstavy „India in Fashion“ s hvězdnými hosty, jako Zendaya, Tom Holland, Priyanka Chopra a Gigi Hadid.

  Zuhair Murad

  Libanonský rodák studoval módu v Paříži, kde si otevřel jeden ze svých prvních butiků. Mezi jeho klientelu patří Blake Lively, Heidi Klum, Sara Sampaio nebo Adele. V roce 2021 vytvořil svatební šaty na míru pro topmodelku Jasmine Tookes.

  Zdroj: Zuhair Murad

  Rahul Mishra

  Indický návrhář se řídí filozofií životního prostředí, práce a síly. Od kritiků dostal přívlastek „národní poklad“ a nejnověji oblékl Zendayu do tradičního a nádherného sárí na galavečer „India in Fashion“. V minulosti si herečka oblékla jeho model na akci pro představení unisex šperků Bulgari.

  Zdroj: Rahul Mishra

  Elie Saab

  Elie Saab uvedl svou značku na scénu v roce 1982, když mu bylo 18 let. Hlavní ateliér má v Bejrútu, ostatní jsou situovány v Paříži a Miláně. Jeho kreace jsou populární mezi královskými rodinami na Blízkém východě, ale i v té britské. Kate Middleton si oblékla jeho róbu na nedávnou svatbu jordánského korunního prince.

  Zdroj: Elie Saab

  Ashi Studio

  Mohammed Ashi založil svou značku relativně nedávno a v červenci debutoval na týdnu haute couture. Pojem nadčasovosti rozšiřuje o kombinaci jednoduchosti a architektonické velkoleposti. V roce 2020 navrhl šaty pro Beyoncé v rámci filmu Black Is King.

  Zdroj: Ashi Studio

  Zdroje: Business of Fashion, WWD, Zuhair Murad, Rahul Mishra, Elie Saab, Ashi Studio

  Couture za hranicemi naší představivosti: Jak Blízký východ a Indie ovlivňují globální módu

  Seznam zakázaných kousků pro pány. Barevné ponožky i dřevěného motýlka okamžitě vyhoďte

  Žijeme v době, ve které je vaše vizuální stránka důležitější, něž kdy dříve. Někdo to může považovat za povrchní tvrzení, na prvním dojmu ovšem záleží. Skvělý outfit navíc zvyšuje i atraktivitu. Pokud potřebujete šatník připravit na příchod nových stylových kousků, budete jim muset uvolnit místo. Začít můžete ihned, následující kousky maximálně nekorespondují s představou o moderním muži.

  MFW: Módní domy odhalily sofistikovanou jednoduchost, ikonické proužky i dech beroucí róby

  Milánský týden módy se uchýlil ke konci. V posledních dnech ovšem stihl nabídnout hned několik úspěšných přehlídek. Návrhář Giorgio Armani sklidil ovace poté, co předvedl řadu dokonalých rób. Módní dům Missoni pohlédl do minulosti a opět zpracoval své slavné proužky. Značka Bottega Veneta pak odhalila jednoduché, ovšem stoprocentně sofistikované kousky.

  Zájem o úzké džíny prudce narůstá. Čeká nás jejich opětovná nadvláda?

  Úzké džíny se staly jakýmsi kontroverzním kouskem, který buď milujete, nebo nenávidíte. Zdá se, že na delší dobu upadly v zapomnění. Nejnovější data a outfity současných módních ikon však předpovídají jejich možný návrat, který otřese základy každého šatníku.

  Proměňte své obroučky v módní doplněk. Trendy brýle roku 2024

  Brýle považujeme za módní doplněk už několik desítek let. Letos to ovšem platí dvojnásob. Důvodem je vliv celebrit, TikTok trend oslavující estetiku knihovnic, i bezprostřední výraznost obrouček. Na rozdíl od prstýnku nebo doplňku ve vlasech si totiž brýlí každý všimne téměř okamžitě. V roce 2024 do popředí vstoupily především modely připomínající uplynulá léta 20. století.