More

    Přehlídky vysoké módy jsou zpravidla tou nejočekávanější událostí sezóny, zejména proto, že se návrháři nemusí držet striktních škatulek a mohou naplno projevit svou kreativní vizi a posunout ji do fantazijních výšin. Toto řemeslo však za hranicemi evropské civilizace nabírá zcela jiný rozměr. Je součástí každodenního života a staletých tradic. Zde vzniká svět plný toho největšího přepychu vycházející z nekonečné představivosti a mistrovské zručnosti.

    Orient v rozhraní vysoké módy

    Francouzský monopol na haute couture se pomalu, ale jistě stává minulostí. Dlouhodobou součástí kalendáře jsou libanonští návrháři Zuhair Murad a Elie Saab, avšak vlnu jiných módních perspektiv poprvé odstartoval v roce 2016 Guo Pei z Číny. Prvním indickým designérem s pařížskou přehlídkou byl Rahul Mishra pro sezónu jaro/léto 2020 a nejnovější posilou se v červenci stal Mohammed Ashi z oblasti Perského zálivu. Viditelný zájem roste zejména o indický luxusní trh. Svůj podíl na tom má fakt, že evropské domy již několik dekád spolupracují s místními textilními společnostmi, které nabízejí ty nejkvalitněji zpracované vzácné látky. Plamínek popularity rozhořela také Dior pre-fall kolekce ve spolupráci s Chanakya Ateliers představená letos v Bombaji nebo slavnostní večer při příležitosti uvedení výstavy „India in Fashion“ s hvězdnými hosty, jako Zendaya, Tom Holland, Priyanka Chopra a Gigi Hadid.

    Zuhair Murad

    Libanonský rodák studoval módu v Paříži, kde si otevřel jeden ze svých prvních butiků. Mezi jeho klientelu patří Blake Lively, Heidi Klum, Sara Sampaio nebo Adele. V roce 2021 vytvořil svatební šaty na míru pro topmodelku Jasmine Tookes.

    Zdroj: Zuhair Murad

    Rahul Mishra

    Indický návrhář se řídí filozofií životního prostředí, práce a síly. Od kritiků dostal přívlastek „národní poklad“ a nejnověji oblékl Zendayu do tradičního a nádherného sárí na galavečer „India in Fashion“. V minulosti si herečka oblékla jeho model na akci pro představení unisex šperků Bulgari.

    Zdroj: Rahul Mishra

    Elie Saab

    Elie Saab uvedl svou značku na scénu v roce 1982, když mu bylo 18 let. Hlavní ateliér má v Bejrútu, ostatní jsou situovány v Paříži a Miláně. Jeho kreace jsou populární mezi královskými rodinami na Blízkém východě, ale i v té britské. Kate Middleton si oblékla jeho róbu na nedávnou svatbu jordánského korunního prince.

    Zdroj: Elie Saab

    Ashi Studio

    Mohammed Ashi založil svou značku relativně nedávno a v červenci debutoval na týdnu haute couture. Pojem nadčasovosti rozšiřuje o kombinaci jednoduchosti a architektonické velkoleposti. V roce 2020 navrhl šaty pro Beyoncé v rámci filmu Black Is King.

    Zdroj: Ashi Studio

    Zdroje: Business of Fashion, WWD, Zuhair Murad, Rahul Mishra, Elie Saab, Ashi Studio

    Couture za hranicemi naší představivosti: Jak Blízký východ a Indie ovlivňují globální módu

    Zaposlouchejte se! Výběr nejlepších módních podcastů

    Nastala doba podcastová, kdy si za mikrofony usedají různorodé osobnosti ve snaze přiblížit své příběhy komukoli a kdekoli na světě. Platformy se hemží každodenně přibývajícími epizodami a najít si ten správný podcast v obrovském audio moři může být náročné. Módní podcasty sice možná nejsou tolik populární jako třeba ty z kategorie true crime, ovšem mnohé z nich se vyplatí sledovat kvůli kvantu užitečných informací, načerpání inspirace nebo relaxaci u nenáročných konverzací. Přinášíme vám přehled těch, které splňují ty nejvyšší standardy pro všechny módní posluchače.

    Módní ikony, modelky a trendsetteři kdysi a dnes: Kdo stojí na vrcholu módy?

    Svérázná Miranda Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu během svého minutového monologu o blankytně modré dokonale vystihla řetězec módních trendů. Tento jednoduchý vzorec však již nelze tak snadno aplikovat. Mezi návrháře, celebrity, modelky a it-girls, kteří donedávna určovali chod módy, se do rovnice zamotaly sociální sítě, influenceři a generace Z. Jak moc kontrastní a relevantní je vliv módních ikon a známých osobností na to, co je aktuálně v kurzu, ve srovnání s předchozími dekádami?

    Tom Ford sklidil v Miláně úspěch, Prada předvedla návrhy plné pohybu a Etro oslavilo umění vzorů

    Další den Milánského týdne módy odhalil hned několik z vysoce očekávaných přehlídek. Patřila mezi ně ta od Toma Forda, kterou navrhl nový kreativní ředitel značky Peter Hawkings. Podobné pozornosti se ovšem dočkala také show Prada, která vždy patří mezi ty nejvíce sledované. Změť vzorů pak do jinak "poklidných" barevných palet vnesla společnost Etro.

    Právo ženy na boty! Investujte do těch nejnadčasovějších modelů

    "Každá žena má právo na boty." Alespoň tak zní český název jednoho z ikonických dílů seriálu Sex ve městě. Dnes vám představíme obuv, jejíž šarm bude zářit nejen dnes, ale i za deset let. Od nádherných lodiček až po pohodlné tenisky. Co je spojuje, je nadčasový design, který nezávisí na sezóně, ale září v každém okamžiku. Navíc budete mile překvapeni, jak snadno a rychle dokážete zkombinovat tuto obuv s vaším celkovým outfitem.