Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Boty Tabi od francouzské značky Maison Margiela jsou jedním z ikonických kousků, které není třeba představovat. Hravě překonávají zub času a jejich poznávacím znamením je především neobvykle rozdělená špička. V uplynulém roce se dočkaly návratu na vrchol žebříčků trendů. Otázkou je, zda se stanou součástí i vašeho šatníku.

  Od pracovní obuvi až po sběratelský módní kousek

  Boty Tabi provázejí značku Maison Margiela už od jejího počátku z roku 1988. Hlavní inspirací při navrhování byla cesta Martina Margiela, tedy návrháře a zakladatele domu, do země vycházejícího slunce. Právě z Japonska totiž pochází původní myšlenka bot s rozdělenou špičkou.

  Silueta s odděleným palcem však není jen estetickou záležitostí. Design odráží principy holistické medicíny, podle kterého přinášejí oddělené prsty harmonii těla i mysli. První ponožky tohoto typu se objevily v Japonsku už v 15. století. Postupně se k nim přidaly podrážky a stala se z nich obuv, kterou dodnes používají při práci zejména pracovníci.

  Legendární model Tabi přesto za více než 30 let své existence rozdělil módní svět na dva tábory. Buď patříte do toho, který se nemůže nabažit jejich podivného, cool a odvážného vzhledu, nebo je naopak považujete za jednu z kreativních bizarností.

  Původně byly boty rozmarem módní elity, která šla proti mainstreamovému proudu. V současnosti, kdy duchu doby a trendům dominuje jistá míra avantgardy, ovšem Tabi nosí i osobnosti jako zpěvačka Dua Lipa, herec Pedro Pascal nebo rapperka Nicki Minaj.

  Tabi Ankle Boots

  Do historie módy se nejvíce zapsaly právě kotníkové boty Tabi. Typicky je model vyráběn z kůže a má oválný podpatek. Nepřehlédnutelným prvkem je samozřejmě rozdělená špička s mezerou mezi prsty, která může jemně připomínat zvířecí kopyta.

  Zdroj: Maison Margiela

  Kromě klasické kožené verze si můžete v současnosti Tabi pořídit také v matném semiši nebo s oslnivým zrcadlovým efektem. Jejich cena se pak většinou pohybuje kolem 26 tisíc korun.

  Verdikt?

  Podle nás jsou tyto pozoruhodné kotníkové boty nutností pro každého, kdo se nebojí experimentovat. V případě obuvi do chladnějšího počasí totiž může být náročné vytvořit zajímavý model, který by se odlišoval od ostatních. Geniálnímu Margielovi se to však podařilo. Pokud tedy chcete ulovit vkusný a minimalistický kousek, který srší neobvyklým luxusem, dejte Tabi šanci.

  Tabi Mary-Janes

  Hlavní hvězdou loňského roku však byl bezesporu model Mary-Janes. Podle Lyst Index se staly nejžhavějším produktem třetího kvartálu. Jejich vyhledávání totiž v září vzrostlo až o 342 procent.

  O extrémní nárůst jejich popularity se opět postaral TikTok. Tentokrát se stal virálním příběh uživatelky @nextlevellexuss. Její pár Mary-Janes jí během společného rande ukradl mladík, kterého potkala na platformě Tinder. Celá sága dostala název Tabi Swiper a dosáhla několika milionů zhlédnutí.

  Zdroj: Maison Margiela

  Sandály Mary-Janes Tabi mají plochou podrážku a prozatím jsou k dostání pouze v koženém provedení. Netřeba ovšem zoufat, na výběr je několik působivých sytých barev. Typické je zapínání pomocí nastavitelného koženého pásku. Zaplatíte za ně přibližně 25 tisíc korun.

  Verdikt?

  Atypické Mary-Janes nejsou pro každého. Rozhodně nepatří mezi na první pohled nejpůvabnější dámské letní sandály. Jsou spíše kouskem pro módní labužníky s vyhraněným stylem. To ovšem nemění nic na tom, že mohou váš outfit posunout na vyšší úroveň.

  @lystapp

  Following the #TabiSwiper saga, searches for MaisonMargiela’s cult shoe spiked 342% in September alone 📈 #maisonmargielatabi #maisonmargielatabimaryjanes #tabimaryjanes #thetabiswiper #thelystindex

  ♬ original sound – S O F I I A🎧

  Zdroje: Maison Margiela, hypebae, Lyst Insights, TikTok, Instagram

  Boty jako investice: Vyplatí se model Tabi od Maison Margiela?

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců. 

  PFW: Dior vzdal hold módní revoluci 60. let a Saint Laurent zachytil transparentní křehkost

  Pařížský týden módy hned druhý den odhalil přehlídky dvou legendárních módních domů. Kreativní ředitelka Dior Maria Grazia Chiuri v nejnovější kolekci oslavila práci návrháře Marca Bohan. Vzdala proto hold módě 60. let minulého století. Anthony Vaccarello zase v návrzích pro Saint Laurent perfektně vyzdvihl koncept křehkosti i transparentnosti.

  Aktivní dovolená i vytoužený relax. Luxusní golfové resorty nabízejí ideální mix obou světů

  Hodláte se letos vydat na luxusní dovolenou, ale nechce se vám celý den proležet na pláži? V tom případě byste měli zvážit cestu do jednoho z nejšpičkovějších golfových resortů světa. Oplývají totiž nabídkou spojující to nejlepší z obou světů. Užít si v nich můžete nejen řadu golfových kurzů, ale také výběrovou kuchyni, wellness nebo kouzelné pláže.

  MFW pod drobnohledem. Runway AVAVAV zahltily odpadky a Tokyo James putuje zpět do Afriky

  Milánský týden módy je za námi. Ohromily nás přehlídková mola renomovaných módních domů, jako jsou Bottega Veneta, Gucci nebo Salvatore Ferragamo. Zapomenout ale nesmíme ani na nováčky a méně věhlasné brandy. Nabízí totiž zcela jiný pohled na módu. Snaží se totiž zaujmout své místo na trhu i v podvědomí široké veřejnosti. Zaslouží si však stejné ovace jako světoznámé značky.