Některé vůně dokážou víc než jen provonět domov. Vonné tyčinky, vykuřovadla nebo esenciální oleje zároveň slibují zklidnění mysli a očištění od negativní energie. Jejich používání má kořeny v duchovních tradicích celého světa. Navíc vám doma zastoupí designový doplněk v podobě aroma lampy nebo stylového stojánku.
Tradice stará přes 5 tisíc let. Vonné tyčinky spojují spiritualitu a estetiku
Historie vonných tyčinek sahá až do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Jako první je začali používat Egypťané při náboženských obřadech. Ve starověké Indii byly zase využívány při hinduistických a buddhistických rituálech, jejich vůni měli Indové spojenou s očistou a duchovním spojením.
Dalším významným rozvojem prošly vonné tyčinky v Číně, kolem roku 1000 našeho letopočtu, kdy se staly součástí čajových obřadů a meditací. K dokonalosti byla výroba tyčinek dovedena v Japonsku, kde je považovali nejen za duchovní nástroj, ale také formu umění, kterou urozená společnost začleňovala do svých čajových ceremonií.
Zdroj: Voniak, Pigmentarium
V současnosti však najdete vonné tyčinky na trhu i od českých designérských značek. Za naši redakci doporučujeme například produkty značky Pigmentarium. Vonné tyčinky jsou skvělým způsobem, jak si provonět a zároveň spirituálně očistit domov. Používejte je ale s mírou a nezapomeňte větrat.
Vůně, které čistí prostor a mysl. Palo Santo nebo šalvěj vyženou negativní energii
Pokud byste chtěli vůni dodat spirituální nádech, použijte santalové dřevo nebo jiný vykuřovací svazek. Palo Santo má sladce dřevitou vůni s jemnými exotickými podtóny. Nenápadné malé dřívko by mělo odehnat negativní energii, zároveň má i uklidňující účinky. Pochází z Peru a jeho historie sahá až do dob Inků, kteří mu dali jeho jméno. V překladu znamená „svaté dřevo“, a to pro jeho duchovní a léčivé schopnosti.
Zdroj: Goodie, Alma
Dalším hojně používaným vykuřovadlem je šalvěj, která by měla ulevit při únavě, pocitu vyčerpání, a dokonce i depresích. Zároveň má dezinfekční, antibakteriální a antivirotické účinky. Další oblíbená vykuřovala se vyrábí také z cedru, který má podobnou vůni jako Palo Santo. Na vykuřování ho používali už původní obyvatelé Ameriky. Cedr by vás měl nabít pozitivní energií a je vhodný zejména pro rituální očistu.
Esenciální oleje na 100 způsobů. Fungují v difuzéru i odpadkovém koši
Esenciální oleje jsou získávány rostlinnou extrakcí. Pozitivně ovlivňují psychiku, emoce a tělesné funkce. V aromaterapii se tradičně využívají při masážích, v koupelích a na inhalaci. Skvělé využití mají ale právě i v domácnosti. Pokud nakapete pár kapek do aroma lampy nebo difuzéru, dokážou vám vonné olejíčky provonět celý dům.
Zdroj: Unsplash
Méně známým tipem je nakapat pár kapek na kousek bavlny a hodit ho do koše pro krásně provoněnou kuchyň a neutralizaci pachů. Nejoblíbenějšími vůněmi olejíčků jsou levandule, citronová tráva nebo bergamot na povzbuzení.
Zdroje: Goodie, Alma, Sagrada Madre