Praha se začátkem října opět proměnila ve středoevropskou mekku designu a módy. Kreativní krev v žilách hlavního města rozproudil v pořadí již 26. mezinárodní festival, známý jako Designblok. Letošní ročník návštěvníkům připomněl, že mládí nemusí být nutně pomíjivé.
Jízdárna Pražského hradu ukázala kouzlo tradičního řemesla. Zkombinovala ho s udržitelností
Crème de la crème českého designu bylo možné v rámci Designbloku spatřit v Jízdárně Pražského hradu. Výstava s názvem High Craft se uskutečnila pod záštitou první dámy Evy Pavlové. Kurátorskou taktovku převzali ředitelka Designbloku Jana Zielinski a kreativní ředitel Jiří Macek.
Zdroj: Designblok
V sále hradního komplexu se však setkalo více než 30 výjimečných tuzemských tvůrců a značek. Jejich savoir-faire snoubil tradiční řemeslo s environmentálně přívětivými výrobními postupy, nikoli však na úkor vysokých estetických standardů.
Mezi vystavovatele patřila například šperkařka Janja Prokić nebo sklářská firma Moser. Ta se svou instalací Born of Sand získala ocenění Designbloku, známé jako Grand Prix.
Uměleckoprůmyslové muzeum vzdalo hold Bohuslavu Horákovi
Epicentrem designu se již počtvrté stalo také Uměleckoprůmyslové muzeum. Retrospektivní expozice s názvem Bóda Horák: Biosféra, oslavující předního představitele české postmoderny Bohuslava Horáka, zahalila historické prostory do zelena.
Zdroj: Designblok
V rámci formátu Openstudio své výrobky v muzeu prezentovali také produktoví designéři, šperkaři, módní návrháři či grafici. Stálou sbírku muzea oživila kurátorka Eva Slunečková, a to výstavou Art House: Naše zahrada.
Návštěvníci měli rovněž možnost zhlédnout manifest za integraci přírody do městského prostředí. Zařídila to videoprojekce The Green Dip od nizozemského architekta a čestného hosta festivalu Winyho Maas.
Muzeum Prahy a Bastion Florenc přivítaly současné i budoucí talenty
U příležitosti 26. ročníku Designbloku se poprvé po své rekonstrukci otevřelo také Muzeum Prahy. Výrobci českého i světového formátu představili v sálech novinky, na kterých spolupracovali se špičkovými designéry. Mezi vystavenými objekty se objevil především nábytek a bytové doplňky.
Zdroj: Designblok
Budoucnost tvůrčího řemesla pak vykvetla o ulici dál, v Bastion Florenc. V rámci celku School Today v tamních prostorách své projekty vystavovali studenti designu z různých středoevropských škol a univerzit.
Cenu Designbloku za nejlepší školní prezentaci získalo studentstvo z Universität der Künste Berlin a Hochschule der Bildenden Künste Saar, a to se svou výstavou skla CONTAIN !. Bastion pak mimo jiné nabídl i pokračování formátu OpenStudio.
Zdroje: Designblok, Instagram