Žena za svůj život spotřebuje tisíce menstruačních pomůcek, jejichž náklady se po sečtení šplhají do astronomických výšek. Existují dokonce dívky a ženy, které si nákup těchto hygienických nezbytností nemohou dovolit. Je to tak, menstruace může přijít draho a pro některé je přímo luxus.
Menstruace k ženám patří. Pokud předpokládáme, že první menstruace přijde ve 13 letech a menopauza nastane v 50, je to 37 let menstruační aktivity. S průměrnou délku cyklu 28 dní to máme zhruba 456 menstruačních cyklů pro každou z nás. Nejsou to však jen útrapy spojené s nekomfortem, které tyto dny přináší. S menstruací se pojí i nemalé finanční výdaje.
11 000 vložek a tamponů za život jedné ženy
Češky prý za svůj život použijí více než 11 000 kusů jednorázových vložek nebo tamponů. Ceny hygienických pomůcek jsou samozřejmě různé. Nicméně například při aktuální ceně 90 Kč za krabičku se 16 kusy tamponů to máte přibližně 5,6 Kč za jeden tampon. Vynásobte si to množstvím spotřebovaných kusů a jste na 61 000 Kč. Česká republika má stále na menstruační pomůcky jednu z nejvyšších sazeb DPH.
Zdroj: Pexels
To nepočítáme další výdaje spojené s menstruací. Nahřívací pomůcky, léky na bolest, spodní prádlo, přípravky proti akné nebo všechny ty snědené tabulky čokolády a zmrzlinu, abychom si zvedly náladu, když nám hormony skáčou jak na houpačce.
Někde menstruace představuje luxus
Jdeme se podívat do světa. Bude se vám to hodit, až si naplánujete dovolenou. Kde za pomůcky dámské hygieny utratíte nejvíc? Nedávná analýza serveru Healthnews se zabývala cenou nejběžnějšího menstruačního prostředku, a sice vložek, a zjistila velké rozdíly v cenách ve třiceti zemích. Od nuly až po tisíce dolarů, přičemž konečná cena za celý život vycházela z průměru 11 400 kusů vložek na ženu.
Nejdražší menstruace v Emirátech, nejlevnější v Německu
Nejvyšší náklady na menstruaci jsou ve Spojených arabských emirátech. Tam ženy za vložku zaplatí 23 centů. Za rok už je to 68 dolarů a za celý život 2 668 dolarů. Naopak nejméně stojí jedna vložka v Německu a Finsku, kde cena činí nějakých 0,04 dolarů, což za celý život dělá 490 dolarů. Hned po Emirátech se v žebříčku jako nejdražší umístily Spojené státy a třetí nejdražší zemí je Austrálie. Jako čtvrté skončilo Švédsko a pátá Kanada.
Indonésie v průzkumu nebyla, ale když jsme nedávno plánovali dovolenou na Bali, o této zemi cestovatelky též psaly, že menstruační pomůcky zde vyjdou o poznání dráž, a tudíž se vyplatí dovézt vlastní zásoby z Čech.
Zdroj: Healthnews
Kdyby vás dále zajímalo, kde se menstruace naopak vyplatí, pak Německo a Finsko následuje Japonsko a Polsko. Třetí místo obsadila Velká Británie, takové Skotsko dokonce od roku 2022 jako první na světě nabízí potřebným hygienické potřeby zdarma. Na čtvrté pozici jsou Španělsko, Dánsko, Francie a Rakousko a pětici nejlevnějších doplnilo Mexiko.
Miliony žen sužuje menstruační chudoba
Nechci tím naznačovat, že by naše čtenářky neměly na balíček tamponů, ale když to vezmeme z hlediska žen, pořád to je finanční částka za něco, co přísluší pouze jednomu pohlaví a co je nevyhnutelné. Je to navíc přirozená součástí života, a proto jde o tak smutná čísla. V průzkumu organizace Plan International UK z roku 2017 se uvádí, že 1 z 10 dívek na světě si tyto základní hygienické potřeby nemůže dovolit a takové pak například často nejdou do školy a zůstanou doma. Jelikož se nemají čím chránit.
Tato nespravedlnost, jestli se to tak dá říct, se nazývá menstruační chudoba a postihuje ženy, které nemají přístup k menstruačním pomůckám, ať už z finančních nebo jiných důvodů. Je to celosvětový problém, každý den má menstruaci více než 800 milionů žen na světě a 500 milionů má k vložkám a tamponům omezený přístup.
Zdroje: DailyMail, Free Periods, Healthnews