Ačkoliv byste se divili, móda a náboženství si jdou ruku v ruce. Bylo tomu tak ještě několik generací zpět. Církev a jiná náboženská centra určovaly „trendy“ takřka ve všem, tedy i v dobovém odívání. V novodobých dějinách jsme ale náboženskou tematiku uchopili zcela jinak. Ukrýváme v ní symboliku, vyjadřujeme skrze ni kontroverzi a vyvoláváme ovace i rozepři.
Italský módní dům Dolce & Gabbana v roce 2013 podlehl síle byzantských ikon. Karl Lagerfeld zase uskutečnil přehlídku Chanel v egyptském chrámu. Církevním kostýmům se nevyhnul ani Jean Paul Gaultier. Jak vidno, náboženství, mytologie a různé mystické kulty nedávají spát i moderním dějinám. V módě se jedná o nesmrtelný zdroj inspirace, který své místo v jejím světě utvrzuje v podstatě každý rok.
Znáte nejzásadnější momenty propojení módy s vírou? Mile překvapí kreace Givenchy
Naším nejoblíbenějším momentem, při kterém se sešla móda s posvátností, se stala jarní a letní přehlídka módního domu Givenchy z roku 1997. S dnešním obrazem této značky má však pramálo společného. Pro slavnou značku totiž tehdy navrhoval geniální Alexander McQueen. Kolekci zasadil do antického chrámu a při zpěvu opery předvedl velmi vkusné modely, hodné vynesení i na aktuální červené koberce.
Návrhář Alexander McQueen se do náboženských témat ponořil hned několikrát. Pro svůj brand totiž vydal také kolekci nazvanou Dante. Čerpala totiž z básníkových děl a zároveň velmi kontroverzním způsobem znázorňovala typické symboly křesťanství.
Modelky například vyplazovaly jazyk s namalovaným červeným jazykem, na čele měly zase namalovaný kříž. Zda-li to byl pokus o kontroverzi, nebo Alexanderův únik před depresemi, nevíme. Každopádně jde o neocenitelnou kolekci s hlubokou myšlenkou.
Proč se v nejvíce ateistické době vracíme k náboženským motivům?
I když je počet věřících na celém světě větší než polovina jeho obyvatelstva, ateismus, tedy stav absence jakékoliv víry, je doposud nejsilnější v dějinách. Proč se tedy k náboženství vracíme? Určitě totiž neusilujeme o to, stát se ortodoxními katolíky. Prvním důvodem je dokonalá estetika historických náboženských vyjádření, včetně obrazů, ikon, staveb, katedrál nebo různých legend.
Druhým důvodem je touha po provokaci a kontroverzi. Podobné kolekce vyvolávají nejrůznější reakce, které módní značky potřebují k budování identity i svého jména. Třetím důvodem je význam nejrůznějších náboženských symbolů, propůjčující módní řadě hlavní a nečekaný motiv.
Svět umění a módy náboženství zkrátka miluje. Naopak tomu tak ale není
S jistotou lze říct, že téměř každý módní velikán, působící v haute couture od roku 1990, si alespoň jednou sáhl pro inspiraci do Bible nebo starověkých egyptských spisů. Je přitom zcela jedno kdy. Karl Lagerfeld to udělal v roce 2018, zatímco John Galliano již v roce 1997. Pro svou avantgardní kolekci tehdy zvolil egyptský chrám a modelkám nasadil paruky, připomínající vlasy tehdejších Egypťanů.
Zdroj: Reuters
Nábožensky laděné kolekce se však často dostanou do rozporu s církví. Své o tom ví například Gaultierova múza, zpěvačka Madonna. Ta si sice u papeže vyžaduje návštěvu, Vatikánem ale byla už dávno odsouzena jako rouhačka. A to díky provokativnímu chování, ale právě také módě, kterou pro ni tvořil převážně zmíněný Jean Paul Gaultier.
Zdroje: YouTube, Instagram