Růst vývozu švýcarských hodinek z loňského roku pokračuje i v tom letošním. V únoru se totiž navýšil o 12,2 procenta. Nejvíce chtěné jsou luxusní doplňky i nadále ve Spojených státech amerických. Vývozu ale pomohla také zlepšující se ekonomická situace Číny.
Prodeji luxusních švýcarských hodinek v zahraničí se daří i navzdory ekonomice zatížené hned několika problémy. Jejich vývoz tak vzrostl napříč trvající inflaci, nestabilním akciovým trhům nebo kolapsu kryptoměn. Po nadčasovém doplňku navíc zatoužili zákazníci ze všech nejdůležitějších světových trhů. V úterý to oznámila Federace švýcarského hodinářského průmyslu. Za únor totiž export švýcarských hodinek vyšplhal o 12,2 procenta.
Za uplynulý měsíc tak jejich výrobcům hodinky vydělaly na 2,3 miliardy dolarů, tedy 50 miliard korun. Oproti lednu proto vývoz navýšil o 8,6 procenta. „K únorovému úspěchu přispěly všechny možné materiály,“ doplnila pak nejnovější data federace. O něco méně se ale přeci jen dařilo hodinkám vyrobených z oceli nebo těm „bimetalickým“, tedy modelům vytvořených ze dvou druhů kovu. „Růst v největších trzích zdaleka předčil ty o něco menší,“ vysvětlila dále federace.
Swiss watch exports rose 12.2 percent in February, bolstered by business in all main geographic markets and each timepiece material, the Federation of the Swiss Watch Industry. https://t.co/nInj72yOpE
— WWD (@wwd) March 21, 2023
Nejvíce chtěné jsou totiž hodinky ve Spojených státech amerických. Jedná se tedy o pokračování trendu z loňského roku. Analytici si výsledky vysvětlují tím, že se americkým zákazníkům podařilo přes období světové pandemie našetřit. Nyní si tak mohou dovolit více utrácet za luxusní zboží. Druhým největším příjemcem luxusních doplňků je Čína. Tamní poptávka po hodinkách se vrátila po čtyřech měsících trvajícího propadu. Důvodem zlepšující se ekonomické situace je zrušení čínské strategie „nulového koronaviru“.
Průmysl hodinářství se potýká s vysokými cenami energií i nedostatkem pracovní síly
Dalšími trhy toužícími po luxusním švýcarském zboží je Hong Kong, Japonsko, Singapur, Jižní Korea nebo Spojené arabské emiráty. Vývozu hodinek se ovšem nadále daří také v Evropě. Nejvíce chtěné jsou ve Francii, Německu a Velké Británii. Současný úspěch tak navazuje na ten z minulého roku. Loni totiž export švýcarských hodinek navýšil o 11,4 procenta. Jednalo se především o růst na hodnotě, počet prodaných doplňků zůstal totiž relativně podobný tomu z přecházejícího roku.
Ekonomové odhadují, že se rovná o důkaz obnovy trhu po světové pandemii. Není tedy překvapením, že trend pokračuje i letos. Hodinářský průmysl se ovšem bude potýkat také s několika problémy. Trápit ho budou vysoké ceny energií nebo materiálů, jako je ocel a měď. Čelit bude také výzvě v podobě nedostatku zaměstnanců. „I když je automatizace čím dál častější, nejkvalitnější hodinky stále vyžadují lidské know-how,“ okomentoval situaci generální ředitel Asociace zaměstnavatelů švýcarského hodinářského průmyslu Ludovic Voillat.
Zdroj: WWD, Forbes, Swiss Info, Twitter, Instagram