More

  Deset mezinárodních umělců a designerů společně vytvořili jedinečnou výstavu, která oslaví 70 let od roku, kdy Gucci poprvé zveřejnil své slavné mokasíny. Dnes už ikonický kousek pozvedl především takzvaný „horsebit“ detail, inspirovaný koňskou uzdou.

  Miláno přiláká nadcházející víkend milovníky módy do svých ulic na mimořádnou výstavu značky Gucci. I když se otevírá už v pátek, veřejnosti bude přístupná pouze v sobotu a neděli. Návštěvníkům umožní oslavit 70. výročí ikonických mokasínů. Kromě uměleckých instalací deseti mezinárodních umělců se jim uvnitř luxusních prostor Spazio Maiocchi odtajní také jarní kolekce pro rok 2024.

  Událost nazvaná Gucci Horsebit Society má ovšem za úkol především uctít jeden z nejvíce ikonických návrhů z archivů společnosti Gucci. Známé mokasíny navrhl roku 1953 Aldo Gucci. Návrhář tím chtěl nejen odkázat na práci svého otce, ale také přilákat tehdejší nejluxusnější klientelu. To se mu také podařilo, jelikož se následně obuv s prvky připomínajícími část koňské uzdy proslavila po celém světě.

  V uplynulých 70 letech totiž mokasíny obuly nejen slavné modelky, ale také herečky a herci, politici nebo ti nejmocnější podnikatelé. Roku 1984 se proto mokasíny také dostaly do stálé sbírky Metropolitního muzea umění v New Yorku. Symbol luxusu tak znázorňují od svého stvoření až do současnosti. Takzvaný „horsebit“ prvek se totiž postupně začal ukazovat i na dalších návrzích značky Gucci.

  Výstava představí surrealistický stůl i ikonické lodičky Toma Forda

  Známý prvek se proto objevil například na různých doplňcích, špercích, kabelkách nebo ready-to-wear kouscích. Nedávno ho italská značka představila například při propagaci kabelek Horsebit 1955. Součástí hvězdné kampaně se stala Halle Bailey, Julia Garner nebo Hanni. Milánská výstava se ovšem zaměřila především na mokasíny. Návštěvníky proto čekají například jejich různé podoby na obrazech vygenerovaných umělou inteligencí a vytvořených umělcem Blatant Space.

  Milovníky módy překvapí také surrealistický stůl navržený americkým sochařem Pitterpatter. Místo klasických noh má totiž ty „lidské“, obuté do slavných mokasínů. Motivy jezdectví zase připomene obrovské dílo amerického fotografa Charlie Engman. Znázorňuje totiž impozantního bílého koně. Zároveň slouží jako pozadí pro ikonickou červenou lodičku navrženou roku 1995 Tomem Fordem. Jejím hlavním prvkem není totiž nic jiného než všemi oslavovaný „horsebit“.

  Zdroj: WWD, CNN, Hypebae, Instagram, YouTube

  Značka Gucci otevřela výstavu v Miláně. Poctí 70. výročí slavných horsebit mokasínů

  Zaposlouchejte se! Výběr nejlepších módních podcastů

  Nastala doba podcastová, kdy si za mikrofony usedají různorodé osobnosti ve snaze přiblížit své příběhy komukoli a kdekoli na světě. Platformy se hemží každodenně přibývajícími epizodami a najít si ten správný podcast v obrovském audio moři může být náročné. Módní podcasty sice možná nejsou tolik populární jako třeba ty z kategorie true crime, ovšem mnohé z nich se vyplatí sledovat kvůli kvantu užitečných informací, načerpání inspirace nebo relaxaci u nenáročných konverzací. Přinášíme vám přehled těch, které splňují ty nejvyšší standardy pro všechny módní posluchače.

  Módní ikony, modelky a trendsetteři kdysi a dnes: Kdo stojí na vrcholu módy?

  Svérázná Miranda Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu během svého minutového monologu o blankytně modré dokonale vystihla řetězec módních trendů. Tento jednoduchý vzorec však již nelze tak snadno aplikovat. Mezi návrháře, celebrity, modelky a it-girls, kteří donedávna určovali chod módy, se do rovnice zamotaly sociální sítě, influenceři a generace Z. Jak moc kontrastní a relevantní je vliv módních ikon a známých osobností na to, co je aktuálně v kurzu, ve srovnání s předchozími dekádami?

  Tom Ford sklidil v Miláně úspěch, Prada předvedla návrhy plné pohybu a Etro oslavilo umění vzorů

  Další den Milánského týdne módy odhalil hned několik z vysoce očekávaných přehlídek. Patřila mezi ně ta od Toma Forda, kterou navrhl nový kreativní ředitel značky Peter Hawkings. Podobné pozornosti se ovšem dočkala také show Prada, která vždy patří mezi ty nejvíce sledované. Změť vzorů pak do jinak "poklidných" barevných palet vnesla společnost Etro.

  Právo ženy na boty! Investujte do těch nejnadčasovějších modelů

  "Každá žena má právo na boty." Alespoň tak zní český název jednoho z ikonických dílů seriálu Sex ve městě. Dnes vám představíme obuv, jejíž šarm bude zářit nejen dnes, ale i za deset let. Od nádherných lodiček až po pohodlné tenisky. Co je spojuje, je nadčasový design, který nezávisí na sezóně, ale září v každém okamžiku. Navíc budete mile překvapeni, jak snadno a rychle dokážete zkombinovat tuto obuv s vaším celkovým outfitem.