Švýcarská investiční firma Bidayat hodlá obnovit po 40 let zapomenutou italskou módní společnost Walter Albini. Činnost ukončila v 80. letech 20. století, krátce po úmrtí svého zakladatele. Módní svět spekuluje o tom, že značku na scénu navrátí Alessandro Michele.

Ve své době byl italský návrhář Walter Albini přirovnáván k takovým hvězdám, jako je Yves Saint Laurent nebo Karl Lagerfeld. Jiní ho označovali za „skrytý poklad italské vysoké módy“. Svou módní společnost proslavil především poválečnými návrhy inspirovanými „starým“ hollywoodským půvabem a sportovními looky 20. let minulého století. Zároveň jim ale uměl dodat modernost, pohodlnost a flexibilitu.

Návrhář měl proto úspěšně nakročeno k tomu, stát se jedním z nejlepších designérů historie. Roku 1983 ho ovšem značka ztratila, když ve věku 42 let zemřel na AIDS. Po jeho úmrtí už otěže firmy nikdo nepřevzal. To ovšem nyní hodlá změnit bývalý egyptský ministr obchodu Rachid Mohamend Rachid. Jím vlastněná švýcarská investiční společnost Bidayat má totiž v plánu značku opět uvést na scénu.

Spekuluje se o tom, že by k životu mohl značku přivést návrhář Alessandro Michele. Nedávno totiž opustil svou pozici kreativního ředitele u módního domu Gucci. Média přitom dosud nereferovala o tom, že by si za svou minulou práci našel náhradu. Zároveň by se Michele do podobné role perfektně hodil. Podobně totiž pomohl „ze dna“ pozvednout i společnost Gucci. Kromě toho jeho návrhy odrážejí estetiku Albiniho. Návrhář rovněž v minulosti italského návrháře obdivoval.

Albini si zaslouží stát po boku těch nejluxusnějších módních značek, míní Rachid

Podezření médií, jako jsou například servery Panorama nebo Miss Tweed, ovšem prozatím jak návrhář, tak zástupci investiční firmy odmítli komentovat. Novináři serveru Business of Fashion rovněž poukazují na to, že by mohl být Michele stále vázaný dohodou o zákazu konkurence u předchozího zaměstnavatele. Návrat italské značky ovšem ještě nějakou dobu potrvá. V současnosti se jí investiční fond snaží propagovat skrze muzea nebo různé vydavatele. Až poté by přistoupil k znovu založení samotného byznysu.

Minulý rok totiž firma Bidayat odkoupila Albiniho archivy a intelektuální vlastnictví. „Albini si zaslouží zaujmout místo po boku těch nejluxusnějších světových módních společností,“ okomentoval své plány její majitel Rachid Mohamed Rachid. Spolupracovat hodlá také se sběratelkou Barbarou Curti, která společnosti prodala kolekci návrhů, šperků, fotografií a kreseb z archivů Albiniho. Jeho „dědictví“ rovněž obsahuje řadu vzorů, návrhů nebo látkových doplňků.

Zdroj: Business of Fashion, NSS Mag, Hypebeast, Twitter, Instagram

Foto:Reuters

Walter Albini se vrací na scénu. K životu by mohl značku přivést Alessandro Michele

Atelier Jolie oznámil první spolupráci. Vytvoří kolekci se značkou Chloé

Herečka Angelina Jolie nedávno oznámila vytvoření své vlastní značky Atelier Jolie. Za svou první spolupráci si pak vybrala módní dům Chloé. Spolu s ním hodlá vytvořit kolekci vystihující autentické spojení mezi ženami i moderní podobu ženskosti.

Klíčové barvy pro jaro a léto 2025 jsou trendy už nyní. Promítají se do luxusních módních přehlídek

Společnosti WGSN a Coloro využívají výzkum současných i budoucích trendů ze světa módy, krásy i designu. Na základě něj dokáží předpovědět, jaké barvy budou v budoucnosti populární. Jejich pět klíčových barev pro jaro a léto 2025 přitom módní návrháře inspiruje už nyní.

Miu Miu vydalo kampaň ke kabelce Arcadie. Gigi Hadid se v ní ocitla ve světě slavné malířky

Při tvorbě fotografií ke kampani Miu Miu se fotograf Steven Meisel nechal inspirovat díly malířky Margaret Keane. Ta jsou známá postavičkami s melancholickými pohledy a velkýma očima. V podobném stylu proto modelka Gigi Hadid představila také kabelku Arcadie.

Victoria Beckham vložila do kolekce resort 2024 vzpomínky na dětství i hrdinky z 90. let

Kolekce resort 2024 Victorie Beckham využívá především maskulinní siluety typické pro 90. léta. Oversized saka, široké kalhoty nebo asymetrické šaty mají připomínat hrdinky z tehdejších filmů, jako je Základní instinkt nebo Taxikář. Zároveň se jedná o prvky připomínající návrhářčino dětství.