Více

  Sledujte nás na Instagramu

  První květnové pondělí tradičně oslavilo zahájení jarní výstavy newyorského Metropolitan Museum of Art věnované módě. Tentokrát se zaměřila na tvorbu zesnulého návrháře Karla Lagerfelda. Za cíl má prozkoumat především jeho jedinečnou kreativitu.

  Už samotný vstup do výstavy A Line of Beauty napovídá, jak asi vypadal kreativní proces jednoho z nejvíce ikonických návrhářů historie. Návštěvníky totiž kromě videa zachycujícího tvorbu jedné z mnoha Lagerfeldových skic přivítá replika jeho pracovního stolu. Vrší se na něm hromady knih, magazínů, skic, papírů, voskovek a dalších kreslících pomůcek. Cílem výstavy totiž není pouhé představení různých modelů, ale především zachycení návrhářovi kreativity plné paradoxů.

  Její prostory se veřejnosti otevřou v pátek 5. května a naposledy se uzavřou 16. července. Kostýmnímu ústavu slavného newyorského muzea se podařilo vystavit na 200 návrhů. Lagerfeld je vytvořil nejen pro svou značku, ale také módní domy jako Chanel, Fendi nebo Chloé. Hlavní kurátor výstavy Andrew Bolton je musel vybrat z až 10 tisíc kousků. Chtěl pomocí nich zachytit především témata nebo siluety, které se střídavě objevovaly v různých částech jeho kariéry.

  „Přál jsem si ukázat slovník Karla Lagerfelda i různé vjemy a protiklady, které se v něm prolínaly,“ popsal svůj záměr Bolton. Představit tím chtěl především nestálost typickou pro slavného návrháře. „Neustále se vyvíjel a přiváděl opakovaně k životu nejen své návrhy, ale i sebe,“ dodal. Jeho tvorbu proto vystihují také různé paradoxy a mnohostrannost. Talenty návrháře zesnulého roku 2019 tak zahrnovaly také fotografii, design interiérů nebo divadla, psaní a publikování.

  Různé protiklady dokázal Lagerfeld spojit v jedinečných a nečekaných návrzích

  V jednotlivých částech výstavy se proto potkávají protiklady jako historie a budoucnost, ornamenty a struktury, umění a mechanika, květiny a geometrie nebo exaktnost a abstrakce. Každému z nich dominuje jeden hlavní návrh, nazvaný kurátory výstavy jako „exploze“. Jedná se o kousek, který spojuje oba opaky a vytváří tím jedinečný look. Komplexnost Lagerfelda pak popsala také šéfredaktorka americké Vogue Anna Wintour. „Byl historik, ale zároveň se intenzivně zaměřoval na budoucnost,“ vysvětlila.

  Společně s kurátorem výstavy rovněž okomentovala kritické komentáře v poslední době namířené právě na Karla Lagerfelda. Někteří totiž poukazují na jeho často nevhodné a urážlivé poznámky týkající se nadváhy nebo hnutí #MeToo. „Karl byl komplikovaný muž,“ popsala Wintour s tím, že sama se všemi jeho výroky nesouhlasí. Manažer výstavy Andrew Bolton pak dodal, že se výstava zaměřuje především na návrhářovu tvorbu, nikoli na jeho osobnost nebo život.

  Zdroj: WWD, CBS News, The Met Museum

  Foto:Reuters

  Výstava A Line of Beauty vzdává hold Lagerfeldovi. Obdivuje jeho kreativitu plnou paradoxů

  Tichý luxus zůstává v minulé sezóně. MBPFW proměnil Tyršův dům na avantgardní runway

  Na letošním Mercedes Benz Prague Fashion Week nás příjemně překvapil výběr perfektní lokace, která zaujala osobitým designovým prostředím. Potěšila nás také přehlídka návrháře Tomáše Němce, při jejíž tvorbě se inspiroval Sicílií. V soutěži VAN GRAAF Junior Talent zase zazářila studentka Hana Valtová. A co víc, značka Tobias Equipment poprvé upustila od své obvyklé stylizace s elfíma ušima.

  Ne všechny trendy si jsou rovné. Hity, které letos na jaře raději vynecháme

  Kromě dlouhodobě oblíbených stylů se svět módy tradičně plní také různými bleskovými mikro trendy. Některé z nich dokáží pozvednout outfit na vyšší úroveň a snadno zapadnou do téměř každého looku. Jiné jsou ovšem pouze povrchní, nepraktické, zbytečné a ne příliš estetické. Vybrali jsme proto pět jarních "anti-trendů".

  Módní novinky v kostce: Zegna převzal Piazza Duomo, Karl Lagerfeld proniká do sportu a Tod’s láká na výstavu

  Nový týden přinesl čerstvé módní novinky. Šperkařský dům Swarovski otevřel vlajkovou prodejnu v Miláně. Ve stejném městě na Piazza Duomo pak Zegna odstartoval speciální projekt. Značka Tod's mezitím zahájila výstavu věnovanou benátským umělcům. Karl Lagerfeld zase propojuje módu se sportem a Paris Hilton vydala spolu s Tan-Luxe nový samoopalovací produkt.

  Darujte domovu jarní proměnu. Vylepšete ho o top biohacking doplňky

  Principy takzvaného biohackingu narůstají na oblíbenosti a začínají proto pronikat také do světa domácností. Způsoby, jak zlepšit imunitu, spánek nebo třeba duševní zdraví je totiž užitečné aplikovat i z pohodlí našich domovů. Při jarní proměně interiéru se proto můžete odměnit top doplňky, zlepšujícími kvalitu vašeho života.