Více

  Sledujte nás na Instagramu

  První květnové pondělí tradičně oslavilo zahájení jarní výstavy newyorského Metropolitan Museum of Art věnované módě. Tentokrát se zaměřila na tvorbu zesnulého návrháře Karla Lagerfelda. Za cíl má prozkoumat především jeho jedinečnou kreativitu.

  Už samotný vstup do výstavy A Line of Beauty napovídá, jak asi vypadal kreativní proces jednoho z nejvíce ikonických návrhářů historie. Návštěvníky totiž kromě videa zachycujícího tvorbu jedné z mnoha Lagerfeldových skic přivítá replika jeho pracovního stolu. Vrší se na něm hromady knih, magazínů, skic, papírů, voskovek a dalších kreslících pomůcek. Cílem výstavy totiž není pouhé představení různých modelů, ale především zachycení návrhářovi kreativity plné paradoxů.

  Její prostory se veřejnosti otevřou v pátek 5. května a naposledy se uzavřou 16. července. Kostýmnímu ústavu slavného newyorského muzea se podařilo vystavit na 200 návrhů. Lagerfeld je vytvořil nejen pro svou značku, ale také módní domy jako Chanel, Fendi nebo Chloé. Hlavní kurátor výstavy Andrew Bolton je musel vybrat z až 10 tisíc kousků. Chtěl pomocí nich zachytit především témata nebo siluety, které se střídavě objevovaly v různých částech jeho kariéry.

  „Přál jsem si ukázat slovník Karla Lagerfelda i různé vjemy a protiklady, které se v něm prolínaly,“ popsal svůj záměr Bolton. Představit tím chtěl především nestálost typickou pro slavného návrháře. „Neustále se vyvíjel a přiváděl opakovaně k životu nejen své návrhy, ale i sebe,“ dodal. Jeho tvorbu proto vystihují také různé paradoxy a mnohostrannost. Talenty návrháře zesnulého roku 2019 tak zahrnovaly také fotografii, design interiérů nebo divadla, psaní a publikování.

  Různé protiklady dokázal Lagerfeld spojit v jedinečných a nečekaných návrzích

  V jednotlivých částech výstavy se proto potkávají protiklady jako historie a budoucnost, ornamenty a struktury, umění a mechanika, květiny a geometrie nebo exaktnost a abstrakce. Každému z nich dominuje jeden hlavní návrh, nazvaný kurátory výstavy jako „exploze“. Jedná se o kousek, který spojuje oba opaky a vytváří tím jedinečný look. Komplexnost Lagerfelda pak popsala také šéfredaktorka americké Vogue Anna Wintour. „Byl historik, ale zároveň se intenzivně zaměřoval na budoucnost,“ vysvětlila.

  Společně s kurátorem výstavy rovněž okomentovala kritické komentáře v poslední době namířené právě na Karla Lagerfelda. Někteří totiž poukazují na jeho často nevhodné a urážlivé poznámky týkající se nadváhy nebo hnutí #MeToo. „Karl byl komplikovaný muž,“ popsala Wintour s tím, že sama se všemi jeho výroky nesouhlasí. Manažer výstavy Andrew Bolton pak dodal, že se výstava zaměřuje především na návrhářovu tvorbu, nikoli na jeho osobnost nebo život.

  Zdroj: WWD, CBS News, The Met Museum

  Foto:Reuters

  Výstava A Line of Beauty vzdává hold Lagerfeldovi. Obdivuje jeho kreativitu plnou paradoxů

  Kašmírová elegance v éře rychlé módy: Váš ultimátní průvodce luxusem a kvalitou

  Kašmírové pleteniny jsou synonymem luxusu, avšak jejich vzestup v populárních fast fashion řetězcích přináší dilema: jak rozpoznat opravdovou kvalitu mezi zdánlivě výhodnými nabídkami? Ne všechno zlato se třpytí a nejvyšší cena neznamená automaticky to nejlepší. Připravte se na cestu za pravým kašmírovým luxusem, kde cena není jediným ukazatelem hodnoty.

  Nakoukněte do zákulisí LVMH, jedné z nejprestižnějších společností světa

  Vydejte se na cestu do historie luxusního konglomerátu LVMH, kde se prolínají příběhy dvou ikonických značek, tedy Louis Vuitton a Moët Hennessy. Jejich spojení není pouze obchodní aliance, ale fascinující kapitola, která definovala nový standard ve světě luxusu a módy.

  I odpad z hroznů může tvořit luxus. Dokazuje to nová spolupráce Stelly McCartney a Veuve Clicquot

  Návrhářka Stella McCartney je známá pro svou kreativitu, kterou využívá na tvorbu módních, ale udržitelných produktů. Tentokrát se rozhodla vytvořit novou verzi veganské kůže. Na pomoc si přizvala luxusní značku šampaňského Veuve Clicquot. Z jejího hroznového odpadu a korků vyrobila elegantní řadu kabelek a chic sandálků na platformě.

  Jak dosáhnout i zdánlivě nemožného? Několik rad, na které nesmíte zapomenout při nákupu své první kabelky od Hermès

  Mít ve své sbírce neodolatelný kousek z dílny Hermès je jako výhra v kabelkové loterii. Bezpochyby se jedná o modely, které se dědí z generace na generaci. Pro mnoho zájemců je ovšem nemožné takový kousek získat. Proto přinášíme několik užitečných rad, které vám mohou pomoci na cestě za vaší vyvolenou kabelkou.