Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Máte chuť si trochu zacestovat v čase? Pod luxusním cestováním si obvykle představíme soukromé tryskáče, jachty nebo sporťáky. Ale co exkluzivní, romantická cesta vlakem, která vás přenese uprostřed švýcarských Alp do zlaté éry Orient Expressu.

  Švýcarská síť železnic je světový unikát. Můžete se doslova vydat od ledovců k palmám. Tento článek bude patřit vlaku Belle Epoque, který jezdí mezi městy Zweisimmen – Montreux jako součást trasy Golden Pass. Je to vlak jako žádný jiný, který si zaslouží pozornost každého, kdo touží obdivovat historii, design a přírodní skvosty.

  Elegance starých časů na kolejích

  Představte si dřevěné obložení, sametová křesla, vyřezávané detaily a prvotřídní služby. Vše ve stylu 20. let minulého století. Už zvenčí si můžete povšimnout nenápadného, ale díky modro žlutému barevnému schéma královsky vyhlížejícího vagonu.

  Hned jak nastoupíte, vašemu zraku neujdou jemné detaily interiéru. Ano, ty detaily z něj dělají skutečnou hvězdu na kolejích. Za každým sedadlem se nacházejí sítě na odložení cenností, stejně tak police nad hlavou jsou síťové. Nechybí háčky na tašky a kabáty. Dřevěné stolky se sklápějí a poskytují buď více, nebo méně prostoru. Náležitá pozornost byla věnována rovněž číslům sedadel a pozorováním dřevěného obložení na stropě by se dal strávit celičký den.

  Vlak sice staře vypadá, ale nechová se tak, proto jsou v Belle Epoque překvapivě i elektrické zásuvky, kde si můžete pohodlně nabít telefon či jiná zařízení. Jsou na poněkud zvláštním místě, pod horní policí, ale většina cestujících je v případě potřeby s radostí využije.

  Není to jen módní retro výlet, přestože na nás z každého centimetru dýchá éra, kdy elegance a styl šly ruku v ruce. Je to inspirace pro ty, kteří mají zálibu ve vintage konceptu nebo se rádi inspirují módními ikonami minulosti. Je to zážitek, kde každý aspekt, od interiéru až po jídelní služby, je navržen tak, aby hostům poskytl nezapomenutelnou zkušenost.

  Dostupný luxus

  Cena jízdenek někoho možná překvapí. První třída stojí 58 CHF a druhá 33 CHF bez místenky, s místenkou 42 CHF. Pokud máte zakoupenou jízdenku Swiss Pass, zahrnuje i tuto jízdu. Jestli hodláte po Švýcarsku jezdit vlaky hodně, určitě se vyplatí. Kdybyste měli Swiss Pass pro druhou třídu, lze v aplikaci za 25 CH přejít do první a v Belle Epoque se to určitě vyplatí.

  Rezervace předem není nutná, můžete prostě nastoupit, ale v hlavní sezoně vám ji doporučujeme, pro vícečlenné skupiny je dokonce povinná, jen počítejte s tím, že si za ni pár švýcarských franků připlatíte. Relativně nízká cena vás možná přiměje pochybovat, zda se opravdu jedná o něco zvláštního, ale jakmile nastoupíte, pochyby zmizí. Nejenže už jízda vlakem je sama o sobě velkolepá, ale ty úžasné výhledy k tomu.

  Foto: Petit Chapeau

  Z hor až k Ženevskému jezeru

  V době, kdy všichni neustále někam spěcháme, je Belle Epoque připomínkou, že pravý luxus je v čase, klidu a kráse. Vyjíždí ze Zweisimmenu pouze dvakrát denně, do Montreux jede zhruba dvě hodiny. Pak tu jezdí každou hodinu ostatní standardní vlaky Golden Pass Panorama. Nejjednodušší způsob jak zjistit, který z vlaků pojede ve verzi Belle Epoque, je otevřít na telefonu aplikaci SBB a zadat do jízdního řádu dvě zmíněné stanice. Zobrazí se seznam všech vlaků. Kliknutím na jednotlivé vlaky se dozvíte podrobnosti.

  Budete si možná připadat trochu jako hlavní hrdinové historického románu, kteří právě vyrazili za velkým dobrodružstvím. Trasa vede malebnou krajinou, která vypadá přesně tak, jak se od Švýcarska očekává. Během jízdy se promění před očima. Když už se blížíte do Montreux, částečně zasněžené horské masivy vystřídají palmy a téměř středomořská atmosféra. Půvabné lázeňské a jazzové městečko Montreux leží u Ženevského jezera, které je obklopené horami a bujnou vegetací. Kéž by cestování vlakem bylo vždy tak příjemné!

  Zdroje: Petit Chapeau, Grounded Life Travel, Švýcarské železnice

  Vlakem Belle Epoque zpátky v čase. Nasedněte do skutečné hvězdy proslulé švýcarské železnice

  Kašmírová elegance v éře rychlé módy: Váš ultimátní průvodce luxusem a kvalitou

  Kašmírové pleteniny jsou synonymem luxusu, avšak jejich vzestup v populárních fast fashion řetězcích přináší dilema: jak rozpoznat opravdovou kvalitu mezi zdánlivě výhodnými nabídkami? Ne všechno zlato se třpytí a nejvyšší cena neznamená automaticky to nejlepší. Připravte se na cestu za pravým kašmírovým luxusem, kde cena není jediným ukazatelem hodnoty.

  Nakoukněte do zákulisí LVMH, jedné z nejprestižnějších společností světa

  Vydejte se na cestu do historie luxusního konglomerátu LVMH, kde se prolínají příběhy dvou ikonických značek, tedy Louis Vuitton a Moët Hennessy. Jejich spojení není pouze obchodní aliance, ale fascinující kapitola, která definovala nový standard ve světě luxusu a módy.

  I odpad z hroznů může tvořit luxus. Dokazuje to nová spolupráce Stelly McCartney a Veuve Clicquot

  Návrhářka Stella McCartney je známá pro svou kreativitu, kterou využívá na tvorbu módních, ale udržitelných produktů. Tentokrát se rozhodla vytvořit novou verzi veganské kůže. Na pomoc si přizvala luxusní značku šampaňského Veuve Clicquot. Z jejího hroznového odpadu a korků vyrobila elegantní řadu kabelek a chic sandálků na platformě.

  Jak dosáhnout i zdánlivě nemožného? Několik rad, na které nesmíte zapomenout při nákupu své první kabelky od Hermès

  Mít ve své sbírce neodolatelný kousek z dílny Hermès je jako výhra v kabelkové loterii. Bezpochyby se jedná o modely, které se dědí z generace na generaci. Pro mnoho zájemců je ovšem nemožné takový kousek získat. Proto přinášíme několik užitečných rad, které vám mohou pomoci na cestě za vaší vyvolenou kabelkou.