Sdílení problémů nám často přináší úlevu. Hlavně kvůli tomu, že vyslovení našich myšlenek nám pomáhá chápat, co nás trápí. Zároveň ale přichází naděje, slibující pochopení ostatních. Občas dokonce zjistíme, že jim na srdci leží stejná trápení. Také proto sociální síť TikTok uchvátil trend, podporující podobná přiznání.
Zástupci mladší generace využívají sociální sítě mnohem intenzivněji než jejich předchůdci. Zároveň se k nim ale snaží přistupovat více kriticky. Čím dál častěji proto poukazují na to, že fotografie nebo videa sdílená na platformách jako TikTok či Instagram nejsou „reálná“. Chtějí tím zdůraznit, že sociální média zveličují vše, co na nich vidíme a podporují tak nezdravé srovnávání s nedosažitelnými ideály.
Právě tato myšlenka dala vzniknout nejnovějšímu TikTok trendu. Jeho podporovatelé se totiž rozhodli vlastním způsobem poukázat na to, že ne vše je na sociálních sítích takové, jak se na první pohled zdá. Začali proto sdílet videa s #socialmediaisfake, ve kterých se přiznávají ke svým nejniternějším myšlenkám. Sdílí tak s ostatními uživateli své starosti nebo problémy, které pro ně není lehké prozradit.
‘Things I’m ashamed to admit’: TikTok trend driving new level of oversharing https://t.co/VBQzz3QnnW
— Guardian Tech (@guardiantech) April 8, 2024
Trend odstartovala podle článku The Guardian šestadvacetiletá Rikke Drue z Dánska. V březnu totiž vydala video, ve kterém prohlásila, že hodlá jmenovat „osm věcí, které se stydí vyslovit nahlas“. Důvodem byl především pocit osamění a přetrvávající nejisté myšlenky ohledně budoucí kariéry. Reakce na její „přiznání“ pak influencerku více než zaskočila. Počet jejích sledujících totiž skočil ze 700 na 5 tisíc. Zjistila navíc, že podobné problémy netrápí jenom ji.
Přílišné sdílení má i stinnou stránku. Vybízí k nezdravému napodobování
Témat, která mladou generaci v současnosti trápí, je pak hned několik. Většina z nich sdílí své niterné obavy ohledně budoucnosti. Ať už jde o nejistotu v kariérním růstu, nebo obavy z nikdy nenalezené lásky. Další uživatelé se zase otevřeli ohledně svých úzkostí, které jim často zabraňují se socializovat nebo vycházet mezi lidi. Mladé matky pak zveřejňují své myšlenky o tom, že nikdy nebudou pro své děti dost dobré.
@aimee_jetaime Social Media is fake but we still act like it isnt
♬ september slowed – mar 🪼
Nejnovější trend pak s sebou, jak už to u TikToku bývá, nese jak pozitiva, tak negativa. Na jednu stranu podporuje odemykání nezdravých tabu. Taková změna může být pro mnohé často prvním krokem k tomu, vyhledat odbornou pomoc. Zároveň se ale intenzivní sdílení může zvrhnout v oslavování nezdravých zvyků. Videa jsou totiž stále publikována na sociální sítě, které paradoxně podporují napodobování i dobře míněných, avšak nelehkých, přiznání.
Zdroje: The Guardian, Medium, X, TikTok