Více

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―

  Sledujte nás na Instagramu

  Představa prostého života tradiční manželky zaujala sociální sítě. TikTok zaplnila videa hospodyněk, které se bez námahy starají o děti a pro své pracující manžele vaří vynalézavé recepty. Trend Tradwife ovšem není jen o estetických videích s domácími koláči nebo ručně vyráběným máslem. Oživuje problematický koncept, že žena patří pouze do domácnosti.

  - Reklama -

  Idea žen v domácnosti opět narůstá na popularitě

  Populární termín Tradwife, neboli tradiční manželka, označuje ženy, které v manželském svazku vyznávají „tradiční“ genderové role. Jejich život se tak točí kolem povinností v domácnosti a péče o manžela nebo děti.

  Pečení koláčů, vaření večeře o pěti chodech pro partnera, který finančně zabezpečuje domácnost, a výrobu domácího másla zvládají tyto ženy vždy nalíčené, s nadýchaným účesem, manikúrou a v neposkvrněných romantických šatech s volánky.

  Trend v poslední době nabral na obrátkách díky modelce a influencerce Nare Smith, která se proslavila estetickými videy a výrobou domácího opalovacího krému, sušenek Oreo nebo kukuřičných lupínků.

  - Reklama -

  Obsah s otevřeně křesťanským a republikánským podtónem sdílí také influencerka Estee Williams. Na TikToku propaguje představu reprezentativní, podřízené a tradiční manželky, která se obléká a líčí podle manželových preferencí a do posilovny chodí jen v jeho doprovodu.

  Tradwives propagují nerealistickou fantazii

  Estetika Tradwife je však mnohem komplexnější, než se na první pohled může zdát. Nese s sebou výrazně hlubší politický, náboženský a patriarchální kontext. Není proto divu, že na Tiktoku i v médiích vzbudila kontroverzi.

  Nehledě na víru, politické preference nebo feminismus, které jsou osobním rozhodnutím, problematičnost trendu spočívá také ve způsobu, jakým je na sociálních sítích ztvárňován. Propaguje totiž fantazie a životní styl, které jsou ovšem na hony vzdálené realitě.

  - Reklama -

  Z videí se zdá, že tradiční manželky mají čas strávit několik hodin výrobou vlastního másla, žvýkačkových lízátek nebo cereálií pro své děti. Mnozí se tak pochopitelně diví, proč ve videích nezachycují i méně atraktivní činnosti, jako je mytí toalety nebo vynášení odpadků. A kdo hlídá jejich ratolesti, zatímco natáčí video, jak s grácií sbírají zeleninu ze své pestré zahrádky?

  Trend roztáčí nebezpečnou spirálu perfekcionismu

  Přílišný perfekcionismus na sociálních sítích se tak kromě vzhledu nebo postavy začíná rozšiřovat i na péči o domácnost a mateřství. Dokonale upravené i oblečené manželky s pěti dětmi a domácnost bez jediného smítka nás krmí nerealistickou vizí domácího života, která je falešná a vyvolává v nás pocit vlastní nedostatečnosti.

  Dalším důležitým aspektem je finanční zabezpečení tradičních manželek, které jsou v tomto ohledu závislé na svých manželech. Pravdou však je, že v současné době je pro mnoho rodin nedosažitelné žít pouze z jednoho platu.

  Bezkritickým přijímáním tohoto trendu rovněž pomíjíme skutečnost, že Tradwives influencerky mají navzdory svému statusu ženy v domácnosti příjem z tvorby obsahu. V mnoha případech také patří do bohaté rodiny, která nemá problém financovat navenek perfektní, snový a luxusní život oddané manželky.

  Zdroje: The New York Times, The Washington Post, CNBC, Business of Fashion, TikTok, Instagram

  Trend Tradwife sklízí kritiku na více frontách. Podporuje nerealistické standardy sociálních sítí

  Péče po lenošení na pláži se vyplatí. Odměňte svou pleť i po vysněném odpočinku

  Letní dlouhé dny strávené na zářivé písečné pláži často lákají k tomu, abychom se poddali únavě a po příchodu do hotelového pokoje se rovnou zachumlali do postele. Vaše pleť má ovšem na podobný scénář jiný názor. I přes zdánlivý relax totiž po celém dnu na sluníčku i v moři vyžaduje potřebnou péči.

  Znáte nejpopulárnější psí plemeno roku 2024? Hladkosrstého jezevčíka vlastní i Porte Jacquemus

  Hladkosrstý jezevčík, dlouho podceňovaný a často přehlížený, se stal jedním z nejpopulárnějších psích plemen uplynulých měsíců. Malý, ale charismatický pes si získal srdce běžných pejskařů i módních ikon a celebrit. Mezi jeho slavné majitele patří také francouzský návrhář Simon Porte Jacquemus, který svým jezevčíkem Toutou pravidelně okouzluje své fanoušky na sociálních sítích.

  Balenciaga a Prada odhalily nové hvězdné kampaně. Zazáří v nich Kim Kardashian i Hunter Schafer

  Slavné módní domy vydaly čerstvé kampaně, které se tradičně neobešly ani bez hvězdných účastníků. Balenciaga propaguje Rodeo Bag pomocí třech slavných ikon, včetně influencerky Kim Kardashian. Prada zase do své reklamy představující podzimní kolekci zapojila své ambasadory, nevyjímaje herečku Hunter Schafer.

  Vrchol luxusního nakupování v Evropě. Poznejte ikonické obchodní domy

  K vytouženému letnímu cestování patří bezpochyby také nakupování. Objevte proto na svých výletech nejvíce ikonické galerie a obchodní domy, ukrývající nejen luxusní módní kousky, ale také dech beroucí výzdobu nebo romantické kavárny. Svůj vlastní poklad totiž ukrývá každé hlavní město Evropy.

  Proč Tabi Shoes určují módní status? „Birkinku“ v oblasti obuvi má na kontě Maison Margiela

  Ve světě vysoké módy vyvolává jen málo věcí takovou reakci jako Tabi Shoes od Maison Margiela. Unikátní boty s rozdělenými prsty si od svého debutu získaly srdce módních nadšenců a staly se synonymem pro avantgardní styl i umělecký výraz. Najdete je proto v muzeích i šatnících módní smetánky nebo undergroundu.

  Moschino vydalo první kampaň Adriana Appiolaza. Zachytil v ní typické prvky Milána i slavné značky

  Italský módní dům Moschino zveřejnil první kampaň od doby, kdy se role kreativního ředitele začátkem letošního roku ujal Adrian Appiolaza. Na fotografiích a v krátkém videu z Milána tak představil kousky z jeho kolekce pro podzim a zimu 2024-25. Utvrdil tím dědictví značky i svůj vlastní hravý styl.

  Beauty svět přebírají tweens. Seznamte se s fenoménem Sephora kids

  Make-up a skincare značky cílí na čím dál mladší demografické skupiny. Zvyšuje se proto také počet dětí na hranici puberty, takzvaných tweens, které rozšiřují své beauty sbírky a ochotně stojí dlouhé fronty v kosmetických obchodech. Na internetu si proto vysloužily přezdívku Sephora kids.

  Oficiální barvou léta je jedovatě zelená. Trend má na kontě zpěvačka Charli XCX

  Vzpomínáte si na Barbie růžovou? S přehledem ovládla loňský rok. Letos se ale na scéně objevila barva, která má potenciál stát se jejím nepřátelským protějškem. Jde o odstín Brat Green, tedy neonovou a výraznou zelenou. Letním módním fenoménem se stala díky zpěvačce Charli XCX a jejímu albu Brat, hudebně i vizuálně narušujícímu zavedené estetické normy.

  Luxusní značky vítají nové ambasadory. Swarovski přijme Arianu Grande a Versace Channinga Tatum

  Známé značky oznámily hvězdná jména, která je budou od nynějška zastupovat. Luxusní šperkařský dům Swarovski do svých řad přijal slavnou zpěvačku Arianu Grande. Italská módní společnost Versace zase hodlá pro propagaci svého ikonického pánského parfému Eros využít herce Channinga Tatum.

  Beauty svět ovládá y2k éra. Vraťte se do minulosti se správným leskem

  Současné make-up trendy vyžadují bezchybný lesk na rty. Stal se totiž nedílnou součástí looků, jako je glass nebo pearl skin. Jejich rostoucí popularita však odráží také trvající návrat y2k éry. Vyzkoušejte proto top produkty, které si oblíbili beauty milovníci po celém světě.

  Ohlédnutí za přehlídkou Dolce&Gabbana Alta Moda 2024. Tentokrát ji přivítala romantická Sardinie

  Letošní kolekce Dolce & Gabbana Alta Moda 2024, která se odehrála v jižní Sardinii, byla velkolepou oslavou luxusu a elegance. Kolekce, inspirovaná historií a přírodou nádherného italského ostrova, předvedla mistrovskou práci módních návrhářů Domenica Dolce a Stefana Gabbana. Znovu tak potvrdili svou neotřesitelnou pozici ve světě vysoké módy.

  Nový TikTok trend demonizuje kortizol. Přiživujou se na něm i luxusní wellness značky

  Uživatelé známé sociální sítě TikTok našli novou obsesi. Tentokrát se zaměřili na hormon kortizol a jeho domnělé dopady na naše zdraví. Tvrdí totiž, že jeho vysoká hladina způsobuje otok obličeje, na internetu rovněž známý jako "moon face". Z nepodložených prohlášení influencerů těží také řada známých wellness společností.

  Móda kraluje letošním letním olympijským hrám. Oblečení sportovců je stylové i funkční

  Letošní letní olympijské hry se mohou pochlubit jednou zvláštností. Konají se v Paříži, hlavním městě módy. Národní týmy proto vytahují divoké karty a obracejí se na renomované módní domy, návrháře a značky, aby pro ně navrhli olympijské oděvy. Přinášíme výběr těch nejstylovějších a nejunikátnějších kolekcí, v nichž se předvedou sportovci z celého světa.

  Korejská kosmetika přebírá světový beauty trh. Objevte její top značky

  Takzvaná K-Wave přelila světovou pop kulturu už před několika lety. Od té doby ovšem nabírá na síle a jihokorejská hudba, filmy, seriály i móda se tak stávají čím dál populárnějšími. Sílící obsese pak neminula ani korejskou kosmetiku. Její značky tak na světovém beauty trhu s přehledem vítězí.

  Módní novinky v kostce: Lewis Hamilton zastupuje Dior a Fila mění vizáž

  Sportovní značka Fila oslnila nečekanou kampaní propojující její italské dědictví, sport a vysokou módu. Dior zase přivítal nového ambasadora. Tentokrát otevřel dveře slavnému závodníkovi F1 Lewis Hamilton. Karl Lagerfeld chystá kolekci hodinek a šperků ve spolupráci s Morellato a módní průmysl znepokojily zprávy o zpomalující čínské ekonomice.

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―