Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Sociální sítě mají magickou schopnost donutit nás myslet si, že náš život bude lepší „až“. Až si koupíme novou řasenku, až si do vlasů nasadíme vytouženou čelenku nebo až získáme hrníček na vodu, kterým radostně mává každý druhý influencer. Ať už podobné pocity chceme cítit, nebo nikoli, neustávající doporučení na platformách jako TikTok nebo Instagram nás k nim dříve nebo později dovedou.

  Přesně proti takovému výsledku bojuje nejnovější trend s názvem „no spend“ nebo „no buy“. Jeho cílem je uživatele sociálních médií donutit méně utrácet. Odrazuje je proto od nákupu zbytečných produktů, a to především z oslnivé nabídky beauty světa. Ve svých snahách je pak směr více než úspěšný. Videa s #NoSpend tak do současnosti získala více než 62,8 milionu zhlédnutí.

  Principem trendu je pak zkrátka dodržet předem stanovený budget a omezit nákupy produktů nebo služeb, které nejspíše nepotřebujeme. Pro každého pak taková výzva může znamenat něco jiného. Někteří zacházejí do větších extrémů a zakazují si platit i za socializaci s přáteli. Jiní se ale rozhodli vynechat spíše „jen“ nákup nejnovějších beauty kousků populárních „TikTok“ značek.

  No buy trend skrývá i hlubší kontext. Poukazuje na chronickou touhu po konzumu

  Důvod, proč se trend těší obrovské oblibě, je celkem pochopitelný. Současná ekonomická krize nutí čím dál více lidí k tomu, aby se zamysleli nad svými financemi. Především mladí lidé, kteří často příliš nevydělávají, pak pro finanční rady „chodí“ právě na TikTok. Pro některé uživatele ovšem populární směr znamená mnohem více. Poukázat skrze něj chtějí i na systematický problém přílišného konzumu.

  @christina.mychas My no buy January rules! #nobuy #lowbuy #mindfulspending #intentionalspending #greenscreen ♬ Love You So – The King Khan & BBQ Show

  Podobné kroky přitom nejsou úplnou novinkou. Už mezi roky 2015 a 2017 jsme mohli na YouTube potkat takzvaná anti-haul videa, snažící se na zbytečné nákupy poukázat. Takzvaný no buy trend má pak ovšem i temnější stránku.

  Může totiž vytvářet falešný dojem, že ze současného negativního ekonomického klima lze jednoduše vyplout pomocí méně častého utrácení za nepotřebné věci. Až přespříliš jednoduché chápání situace však zamezuje pochopení opravdové chudoby, jejíž řešení sahá daleko za hranice populárních TikTok videí.

  Zdroje: WWD, CNet, Dazed Digital, TikTok, Instagram

  Foto:Pexels

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Louis Vuitton vyrazil do Číny. Nicolas Ghesquière odhalil pre-fall Voyager kolekci v Šanghaji

  Módní společnost Louis Vuitton se, stejně jako ostatní luxusní značky, čím dál více zaměřuje na trh v Číně. Není tedy překvapením, že se její kreativní ředitel Nicolas Ghesquière rozhodl odhalit svou pre-fall kolekci Voyager právě v Šanghaji. Při tvorbě návrhů navíc spolupracoval s tamními umělci.

  Nejprestižnější módní událost se blíží. Met Gala 2024 jako „Zahrada času“

  Costume Institute Gala, hovorově Met Gala, se letos koná v pondělí 6. května. Benefiční galavečer Metropolitního muzea v New Yorku uvedou Zendaya, Jennifer Lopéz, Chris Hemsworth a Bad Bunny. Téma "Zahrada času" navazuje na tamní výstavu Kostýmního institutu, s názvem Sleeping beauties: Reawakening Fashion. Objevte s námi všechny důležité informace a připomeňte si předešlé ročníky.

  Vláda quiet luxury trvá. Potvrdily to výsledky Brunello Cucinelli z prvního čtvrtletí

  Italská luxusní značka Brunello Cucinelli zveřejnila výsledky z prvního čtvrtletí. Na rozdíl od skupiny LVMH pak slaví značný úspěch. Její prodeje totiž v uplynulých třech měsících vzrostly o 16,5 procenta. Jedná se tedy také o ukazatel toho, že obliba stylu známého jako quiet luxury stále trvá.

  Uživatelé TikToku přetváří síť na „reálnější“ místo. Sdílí své nejhlubší myšlenky

  Sdílení problémů nám často přináší úlevu. Hlavně kvůli tomu, že vyslovení našich myšlenek nám pomáhá chápat, co nás trápí. Zároveň ale přichází naděje, slibující pochopení ostatních. Občas dokonce zjistíme, že jim na srdci leží stejná trápení. Také proto sociální síť TikTok uchvátil trend, podporující podobná přiznání.