Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.
Sociální sítě mají magickou schopnost donutit nás myslet si, že náš život bude lepší „až“. Až si koupíme novou řasenku, až si do vlasů nasadíme vytouženou čelenku nebo až získáme hrníček na vodu, kterým radostně mává každý druhý influencer. Ať už podobné pocity chceme cítit, nebo nikoli, neustávající doporučení na platformách jako TikTok nebo Instagram nás k nim dříve nebo později dovedou.
Přesně proti takovému výsledku bojuje nejnovější trend s názvem „no spend“ nebo „no buy“. Jeho cílem je uživatele sociálních médií donutit méně utrácet. Odrazuje je proto od nákupu zbytečných produktů, a to především z oslnivé nabídky beauty světa. Ve svých snahách je pak směr více než úspěšný. Videa s #NoSpend tak do současnosti získala více než 62,8 milionu zhlédnutí.
Principem trendu je pak zkrátka dodržet předem stanovený budget a omezit nákupy produktů nebo služeb, které nejspíše nepotřebujeme. Pro každého pak taková výzva může znamenat něco jiného. Někteří zacházejí do větších extrémů a zakazují si platit i za socializaci s přáteli. Jiní se ale rozhodli vynechat spíše „jen“ nákup nejnovějších beauty kousků populárních „TikTok“ značek.
No buy trend skrývá i hlubší kontext. Poukazuje na chronickou touhu po konzumu
Důvod, proč se trend těší obrovské oblibě, je celkem pochopitelný. Současná ekonomická krize nutí čím dál více lidí k tomu, aby se zamysleli nad svými financemi. Především mladí lidé, kteří často příliš nevydělávají, pak pro finanční rady „chodí“ právě na TikTok. Pro některé uživatele ovšem populární směr znamená mnohem více. Poukázat skrze něj chtějí i na systematický problém přílišného konzumu.
@christina.mychas My no buy January rules! #nobuy #lowbuy #mindfulspending #intentionalspending #greenscreen ♬ Love You So – The King Khan & BBQ Show
Podobné kroky přitom nejsou úplnou novinkou. Už mezi roky 2015 a 2017 jsme mohli na YouTube potkat takzvaná anti-haul videa, snažící se na zbytečné nákupy poukázat. Takzvaný no buy trend má pak ovšem i temnější stránku.
Může totiž vytvářet falešný dojem, že ze současného negativního ekonomického klima lze jednoduše vyplout pomocí méně častého utrácení za nepotřebné věci. Až přespříliš jednoduché chápání situace však zamezuje pochopení opravdové chudoby, jejíž řešení sahá daleko za hranice populárních TikTok videí.
Zdroje: WWD, CNet, Dazed Digital, TikTok, Instagram