Wimbledon nikdy nebyl jen o pouhém tenisu. Každý rok se travnaté kurty v londýnském All England Clubu promění v dokonalý mikrosvět s vlastními pravidly. Kromě sportovního utkání, které se řadí mezi nejdůležitější v celém roce, se jedná také o důležitou módní přehlídku a průvod mnohých tradic. Dokonce i svačina je tu ikonickým zážitkem.
Ačkoliv je Wimbledon plný řádu a nařízení, sportovcům a návštěvníkům se většinou daří pravidla dodržovat bez výjimek. Považují to navíc za čest, nikoliv za zkostnatělou nudu. Mohlo by se zdát, že britské konzervativní zvyklosti jsou úzkoprsé, slavný tenisový turnaj ale dokazuje, že i dnešní svět má stále místo pro dlouholeté tradice.
All white or nothing. Sportovci mají přísnější dresscode než Met Gala
Wimbledon je proslulý mnoha různými zvyky. Jedním z nich je populární svačinka, jednoduchá krabička naplněná jahodami se smetanou. Každoročně se prodá na 200 tisíc porcí. Ale není to jen tak. Jahody se sbírají ve čtyři ráno na farmě v Kentu, projdou inspekcí a o pár hodin později dorazí čerstvé do All England Clubu, kde si je diváci kupují ve velkém. Během jednoho turnaje se jich sní přibližně dva a půl milionu.
Jahodová tradice vznikla už v 16. století během vlády krále Jiřího VIII. A nejedná se o jedinou dlouholetou zvyklost. Přísný dresscode neplatí jen pro hosty, ale i pro sportovce. Jejich all white outfity jsou legendární. Bílé musí být všechno. Trička, kraťasy ale i čelenky nebo ponožky. Nesmí ale jít o krémovou, ani off-white, stejně tak jsou loga povolena jen do velikosti jednoho centimetru.
Pravidlo mělo původně estetický důvod, a to zamezit viditelnosti skvrn od potu. Dnes už jde spíš o elegantní symbol čistoty než cokoliv jiného. Jediná změna je poměrně nově povolené tmavé spodní prádlo pro dámské hráčky, pokud jim to zajistí větší jistotu a komfort. Pokud by některý z hráčů bílý outfit nedodržel, může být klidně v průběhu zápasu vyzván k převléknutí.
Preppy uniforma i hedvábné obleky. Letošní Wimbledon byl pastva pro oči
Média každý rok netrpělivě očekávají, jaký look která celebrita vynese. Klenotem Wimbledonu je královská rodina, nejčastěji ale princezna z Walesu, Kate. Také další přední slavné osobnosti na sebe poutají pozornost svými outfity. Letos velmi pozitivně hodnotíme Ramiho Malek v béžovém obleku Saint Laurent z kolekce letošního jara, díky kterému zapadl do celkové nálady turnaje.


Zdroj: Reuters
V podobném duchu se nesl i oblek herce Andrew Scotta. Barva i materiál byly úměrné letnímu počasí a plně respektovaly prestiž celé akce. Po boku mu seděla Keira Knightley, ambasadorka značky Chanel, jejíž bílý set pocházel z poslední kolekce slavného módního domu. Halenka s námořnickým límečkem, široké kalhoty a trendy sluneční brýle dohromady vytvořily silný nádech luxusu.
Hedvábného obleku se letos držela rovněž Cate Blanchett. Ten její, nebesky modrý, pocházel z dílny Giorgio Armani a herečka jej doplnila kabelkou od značky Louis Vuitton. Elegantní a přitom stylová volba. Barevné spektrum rozbila Olivia Rodrigo se svými červenými gingham šaty z vintage kolekce Ralph Lauren 2000. Palec nahoru pro tuhle preppy uniformu letošního léta.


Zdroj: Reuters
Tajné chodby jako z filmu. I pro míčky zde platí přísná pravidla
Slavný tenisový turnaj pochopitelně není jen přehlídkou módních kombinací, ačkoliv se této nálepce už nejspíš nikdy neubrání. Stejně zajímavé jsou ovšem i jednotlivé kousky skládačky, které tvoří onen zajímavý celek. Málokdo například ví, že pod klubem vedou tajné podzemní chodby. Slouží hlavně pro hráče a zaměstnance, aby se mohli rychle a pohodlně pohybovat po celém prostoru.
Chodby vedou do nejrůznějších místností, například šaten, ale rovněž relaxačních pokojů nebo skladu, kde trpělivě čekají tenisové míčky značky Slazenger. Jsou v něm ukládány při teplotě přesně 20 stupňů Celsia, aby se jim zajistily stejné podmínky v jejich „skákavosti“. Za jeden turnaj se jich spotřebuje zhruba 53 tisíc.
Zdroje: Instagram, Red Carpet Fashion Awards, The Sun, In Style, Reuters, Talk Sport, Town & Country