Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Platformy TikTok a YouTube v poslední době zaplavila videa o tom, proč bychom do svých životů měli zapojit takzvaná třetí místa. Jedná se o koníčky nebo komunity nesouvisející s naším domovem nebo prací. Jejich přítomnost totiž prokazatelně zlepšuje naši psychickou pohodu. V současnosti jich ovšem ve společnosti rapidně ubývá.

  Uživatelé sociálních médií mezi sebou šíří staronový koncept, kterým se snaží poukázat na nezdravý životní styl současné společnosti. Poukazují totiž na potřebu „třetích míst“. Naše životy se dle nich v posledních dekádách scvrkly pouze na „první“ nebo „druhá“ místa. Tím hlavním je myšlený náš domov. Trávíme v něm totiž čím dál více času. Často z něj ani nevycházíme, protože pracujeme na „home office“.

  Z pohodlí postele nebo pohovky navíc můžeme hrát hry, volat si s kamarády, sledovat filmy nebo se vzdělávat. Tím ovšem přicházíme o takzvané druhé místo, kterým je pracoviště. I když většina lidí do kanceláře i nadále dochází, často už si neumí vytvořit prostor pro ono zmíněné třetí místo. Myšlená je tím jistá komunita nebo prostor, které nesouvisejí ani s naší prací, ani s domácností. Zkrátka nám přinášejí radost.

  Pro každého proto bude koncept představovat něco jiného. Vycházky do parku, čtenářský klub, tancování nebo hospoda. Důležité je, aby ono místo obsahovalo prvek socializace, ať už aktivní, nebo pasivní. Nemusíte si hledat nové kamarády nebo rozvíjet dlouhé a hluboké konverzace. Měli byste ovšem kolem sebe mít další lidi. Podmínkou také je, abyste komunitu navštěvovali pravidelně a s radostí.

  Chatování s kamarády se nepočítá. Sociální sítě vytváří falešný pocit socializace

  Termín „třetí místo“ poprvé použil v 80. letech minulého století sociolog Ray Oldenberg, a to ve své knize The Great Good Place. Důležitost konceptu od té doby vědci staví především na jeho pozitivních dopadech na utváření naší identity i psychické pohody. Také proto se do něj nepočítá pouhé nakupování nebo návštěva kaváren. Právě tato, pro nás tak užitečná, „místa“ ovšem v poslední době ztrácíme.

  @cbwritescopy

  Make local bars and pickup basketball leagues great again

  ♬ original sound – Christian

  Čím dál více lidí se totiž pohybuje hlavně mezi prací a domovem, nebo ve svých příbytcích zůstává úplně. Sociální sítě pak poskytují jakýsi falešný dojem socializace. Po dlouhém pozorování ostatních lidí, psaní komentářů nebo chatování s kamarády nabýváme dojmu, že máme ostatních plné zuby a nepotřebujeme se s nimi potkávat i „na živo“. Tím ovšem přicházíme o zcela přirozený a přínosný koncept, který nám jednoduše zlepší běžný den.

  Zdroje: House Beautiful, Today, Instagram, TikTok

  Sociální sítě nestačí. Proč ve svých životech potřebujeme „třetí místa“?

  Louis Vuitton vyrazil do Číny. Nicolas Ghesquière odhalil pre-fall Voyager kolekci v Šanghaji

  Módní společnost Louis Vuitton se, stejně jako ostatní luxusní značky, čím dál více zaměřuje na trh v Číně. Není tedy překvapením, že se její kreativní ředitel Nicolas Ghesquière rozhodl odhalit svou pre-fall kolekci Voyager právě v Šanghaji. Při tvorbě návrhů navíc spolupracoval s tamními umělci.

  Nejprestižnější módní událost se blíží. Met Gala 2024 jako „Zahrada času“

  Costume Institute Gala, hovorově Met Gala, se letos koná v pondělí 6. května. Benefiční galavečer Metropolitního muzea v New Yorku uvedou Zendaya, Jennifer Lopéz, Chris Hemsworth a Bad Bunny. Téma "Zahrada času" navazuje na tamní výstavu Kostýmního institutu, s názvem Sleeping beauties: Reawakening Fashion. Objevte s námi všechny důležité informace a připomeňte si předešlé ročníky.

  Vláda quiet luxury trvá. Potvrdily to výsledky Brunello Cucinelli z prvního čtvrtletí

  Italská luxusní značka Brunello Cucinelli zveřejnila výsledky z prvního čtvrtletí. Na rozdíl od skupiny LVMH pak slaví značný úspěch. Její prodeje totiž v uplynulých třech měsících vzrostly o 16,5 procenta. Jedná se tedy také o ukazatel toho, že obliba stylu známého jako quiet luxury stále trvá.

  Uživatelé TikToku přetváří síť na „reálnější“ místo. Sdílí své nejhlubší myšlenky

  Sdílení problémů nám často přináší úlevu. Hlavně kvůli tomu, že vyslovení našich myšlenek nám pomáhá chápat, co nás trápí. Zároveň ale přichází naděje, slibující pochopení ostatních. Občas dokonce zjistíme, že jim na srdci leží stejná trápení. Také proto sociální síť TikTok uchvátil trend, podporující podobná přiznání.