Jedním slovem jednoduchý. Skinimalismus je jako závan čerstvého vzduchu pro ty, kteří nejsou schopní anebo zkrátka nechtějí držet krok s čím dál složitějšími, časově náročnějšími a často i hodně drahými několikastupňovými programy péče o pleť. Takhle vypadá „méně je více“ v praxi.

Pokud se vyžíváte ve slovních klišé, nejtrefnější výraz by teď byl: rozmohl se nám tady takový nešvar. V posledních letech nás influenceři a celebrity zásobují návody, jak vypadá jejich denní rutina péče o pleť. Ta obvykle zahrnuje dvojité čištění, peeling, masku, tonikum, esence, sérum, oční krém, denní krém, noční krém. A to jsme stále jen u obličeje. Při bližším zkoumání zjistíte, jaké všechny produkty potřebujete na vlasy a tělo. Jejich používání vás stojí čas, spoustu peněz a místo v koupelně.

Skinimalizujte

Jako protipól se pro příznivce minimalistické péče zrodil skinimalismus. On už tu byl samozřejmě dřív, jen jsme ho tak nenazývali, a dost možná na něj i ve změti obrovského přísunu nové kosmetiky zapomněli. Vysvětlit si ho můžete několika způsoby, ale doslova se jedná o návrat k jednoduchosti. Jeho cílem je dosáhnout čisté, zdravé a zářivé pleti, ale s minimálním množstvím produktů. Používáte jen ty, které skutečně potřebujete. Souvisí s ním i snaha o přirozený vzhled, tudíž i množství dekorativní kosmetiky, a nemalý důraz se klade na myšlenku, že vnější krása je odrazem zdraví uvnitř. Tu podpoříte pestrým, vyváženým jídelníčkem, pitím dostatečného množství vody a kvalitními doplňky stravy.

Foto: Pexels

Konkrétně termín skinimalismus se poprvé začal objevovat na TikToku počátkem roku 2021 a v čím dál větší míře se stává hlavním tématem nadšenců krásy. Je odrazem toho, co někteří dermatologové hlásají už delší dobu, a sice že kombinování tolika rozličných produktů je pro pleť mnohdy spíš na škodu, jelikož se v ní setkává velké množství aktivních látek jako retinol, vitamín C, niacinamid, kyselina hyaluronová a další, a přehnané čištění ničí její přirozenou kožní bariéru. Obzvlášť pokud se ve vaší poličce nachází vícero značek a pečujících řad. Jestliže opakovaně bojujete se suchou a podrážděnou kůží navzdory kvalitní péči, kterou jí svědomitě dopřáváte, možná jsme právě narazili na důvod.

Nic víc nepotřebujete

Péče o pleť nemusí být složitá, tak proč si to zbytečně ztěžovat? Nikdo po vás nechce, abyste se teď hned vzdali svých oblíbených produktů, o kterých jste přesvědčení, že splňují to, co slibují. V základu vám ale podle filozofie skinimalismu na obličej stačí jen čistá voda, jemný čisticí prostředek, hydratační krém a opalovací krém. Vše ostatní je luxus navíc. Chce se nám zakřičet, že je tu konečně trend, jehož účelem není prodat nám co nejvíce produktů, bez kterých zaručeně nemůžeme žít. Pleť vám poděkuje a poděkuje vám i naše planeta. S úbytkem kosmetiky denní péče totiž ubyde i vámi vyprodukovaný odpad.

Foto: Pexels

Dlouhodobě udržitelný trend

O většině trendů se nedá říct, že by byly zrovna dlouhodobé. Ze skinimalismu se však celkem jednoduše může stát váš životní styl. Kosmetický minimalismus se vám totiž zalíbí nejen proto, že umožní vaší pleti fungovat tak, jak je pro ni přirozené, bez překombinovaných zásahů, ale velkou výhodu vidíme například i během cestování, které je teď s blížícím létem velmi aktuální. Představte si, o kolik se vám zjednoduší balení a převážení kosmetiky.

Jen to nejnutnější

Vybavila jsem si při psaní tohoto článku vtipy o mužích, kterým jeden produkt poslouží jako šampon, sprchový gel a motorový olej zároveň. S nadsázkou samozřejmě. Nicméně určitou myšlenku si z toho v tomto případě vzít můžete. Až si osvojíte novou beauty rutinu, možná přijdete na to, že ubrat můžete v péči o celé tělo, vlasy nevyjímaje. Výhody tím jen zmaximalizujete.

Zdroj: Health

Foto:Pexels

Skinimalismus šetří peníze, čas i místo v koupelně. Péče o pleť nemusí být složitá

Atelier Jolie oznámil první spolupráci. Vytvoří kolekci se značkou Chloé

Herečka Angelina Jolie nedávno oznámila vytvoření své vlastní značky Atelier Jolie. Za svou první spolupráci si pak vybrala módní dům Chloé. Spolu s ním hodlá vytvořit kolekci vystihující autentické spojení mezi ženami i moderní podobu ženskosti.

Klíčové barvy pro jaro a léto 2025 jsou trendy už nyní. Promítají se do luxusních módních přehlídek

Společnosti WGSN a Coloro využívají výzkum současných i budoucích trendů ze světa módy, krásy i designu. Na základě něj dokáží předpovědět, jaké barvy budou v budoucnosti populární. Jejich pět klíčových barev pro jaro a léto 2025 přitom módní návrháře inspiruje už nyní.

Miu Miu vydalo kampaň ke kabelce Arcadie. Gigi Hadid se v ní ocitla ve světě slavné malířky

Při tvorbě fotografií ke kampani Miu Miu se fotograf Steven Meisel nechal inspirovat díly malířky Margaret Keane. Ta jsou známá postavičkami s melancholickými pohledy a velkýma očima. V podobném stylu proto modelka Gigi Hadid představila také kabelku Arcadie.

Victoria Beckham vložila do kolekce resort 2024 vzpomínky na dětství i hrdinky z 90. let

Kolekce resort 2024 Victorie Beckham využívá především maskulinní siluety typické pro 90. léta. Oversized saka, široké kalhoty nebo asymetrické šaty mají připomínat hrdinky z tehdejších filmů, jako je Základní instinkt nebo Taxikář. Zároveň se jedná o prvky připomínající návrhářčino dětství.