Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Od slavných filmových hvězd až po módní ikony, rtěnka vždy vystupovala jako symbol síly a elegance. Tento ikonický kosmetický produkt si získal oblibu po celá staletí a stále zůstává nezbytnou součástí ženského líčení, bez ohledu na zvolenou barvu. Připravte se na fascinující výlet do minulosti a objevte historii tohoto kultovního kosmetického prvku, který se stal módním fenoménem.

  Zpátky do starověku

  Pro starověké civilizace nebylo líčení jen prostředkem pro zdůraznění krásy, ale také léčebný rituál. Za první uživatele rtěnek můžeme považovat obyvatele sumerské civilizace, kteří barvu získávali z přírodních látek, jako je ovoce, henna nebo dokonce i hmyz. Mezopotámské ženy pak upřednostňovaly luxusní odstíny z rozemletých drahokamů, které dodaly rtům zářivou barvu a lesk.

  Ve starém Egyptě pak rtěnka zažila opravdový boom. Egypťané si oblíbili výrazné odstíny, jako je fialová a černá, které získávali z karmínového barviva pocházejícího z rozemletého hmyzu. Dokonce se traduje, že slavná královna Kleopatra sama používala rtěnku vyrobenou z karmínových brouků a mravenců. Tato rtěnka nejen zdůrazňovala její výrazné rty, ale také jim poskytovala ochranu před nepříznivými pouštními podmínkami. Tajemná královna se tak stala nejen módní ikonou, ale také důvtipnou uživatelkou kosmetiky, která věděla, jak si uchovat svou nezaměnitelnou krásu.

  Zakázaná krása středověku

  S nástupem křesťanství a puritánského přesvědčení bylo používání rtěnky a jakéhokoli líčidla odmítáno církví. Červené rty byly spojovány s uctíváním Satana a ženy, které si je zdůrazňovaly, byly podezřívány z čarodějnictví a démonických praktik. Kromě prostitutek si žádná vážená dáma nedovolila mít barvené rty. Avšak touha po kráse a půvabu nepomíjela, a tak si ženy vytvářely tajné recepty na balzámy na rty, které byly dobovými normami přijímané. Taktika byla prostá – přidávaly barvu do balzámů nebo využívaly různé triky a látky, aby dosáhly zářivé červené. Zápas o krásu se tak stal zakázaným dobrodružstvím, které ženy podstoupily ve jménu půvabu a lákavosti.

  Královna Alžběta v 16. století

  Za vlády anglické královny Alžběty I. se rtěnka znovu prosadila a stala se populární mezi urozenými dámami a herci a herečkami. Královna Alžběta zpopularizovala módu bledě bílé pleti a červených rtů, přestože byla tato luxusní kombinace dostupná jen vybranému společenskému okruhu.

  Foto: Pixabay

  20. léta: Revoluce rtěnek a síla feminismu

  Ve 20 letech si rtěnka vybojovala své místo v každodenním životě žen. James Bruce Mason Jr. nám v roce 1923 představil otočnou tubu rtěnky, která změnila hru a dala nám moderní rtěnku, jak ji známe dnes. Filmové hvězdy němé éry se staly módními ikonami, jejich temné rty rozpoutaly nový trend.

  Švestkové, lilkové, třešňové, tmavě červené a hnědé barvy byly velmi populární a dostupné pro všechny. Časopisy lákaly ženy k nošení stylových barev, což ony s nadšením přijímaly.

  Helena Rubenstein přišla s inovativním aplikátorem ve tvaru Cupid Bow, slibujícím dokonalý tvar rtů. Ženy používaly šablony, aby dosáhly tohoto požadovaného vzhledu.

  @danielaqgouveia I don’t understand who cover those cupid bows 😰 #cupidbow #cupidbowlips #redlips #redlipstick #redlipstutorial #makeup #makeuphacks #lipstick #sephora ♬ Princess Diana – Ice Spice

  V 20. letech 20. století se rovněž rozpoutala první vlna feminismu a rtěnky se staly významným symbolem boje za ženská práva, včetně práva volit.

  A ještě nekončíme. V této době francouzský chemik Paul Baudercroux vynalezl rtěnku Rouge Baiser, která byla „odolná proti polibkům“, ale ženy se jí těžko zbavovaly, proto byla brzy stažena z prodeje. Společnosti jako Chanel, Guerlain, Elizabeth Arden a Estée Lauder se také pustily do výroby rtěnek, svět krásy a módy tak začal být ještě pestřejší.

  Odvážná krása uprostřed války

  V období druhé světové války ženy statečně působily na válečných frontách vedle mužů, ač čelily mnohým nebezpečím. Materiály byly omezené, což se projevilo i v jejich líčení. Kovové tuby rtěnek ustoupily plastovým a papírovým variantám. Kreativita se stala nezbytností. V této těžké době ženy našly radost v nošení nejžhavějších červených odstínů rtěnek, které povzbuzovaly morálku a dodávaly odvahy v ponurém válečném období. Mezi nejoblíbenějšími byl odstín American Beauty od značky Besame.

  50. léta: Hollywoodské krásky a rtěnky

  Byla to doba, kdy legendární herečky jako Grace Kelly, Audrey Hepburn a Elizabeth Taylor určovaly trendy rtěnek po celém světě. Ženy toužily vypadat jako jejich oblíbené filmové hvězdy, a to vedlo ke vzestupu popularity rtěnek bezprecedentním způsobem. Tyto ikonické herečky společně přispěly k rozšíření módního stylu zářivých červených rtů, které se staly symbolickým znakem 50. let. Jedním z nejoblíbenějších odstínů byla například rtěnka Envious od značky Estee Lauder. Průzkumy ukázaly, že v té době nosilo rtěnku až 60 % dospívajících dívek, a éra rtěnek tak byla v plném proudu!

  Foto: Unsplash

  70. léta: Umění, móda a příchuť

  Rtěnky v 70. letech čerpaly inspiraci z umění a populární kultury, takže na módní scéně se objevovaly a zase zmizely různé odstíny. Každý si tak našel něco, co mu vyhovovalo. V roce 1973 Bonnie Bell představila průlomovou „Lip Smackers“ – rtěnku s příchutí, která se okamžitě stala hitem mezi mladými lidmi. Mezi ikonické odstíny té doby patřily například rtěnka AERIN Rose Balm Lipstick in Pretty nebo korálová rtěnka Orange Danger od značky Maybelline. Byla to doba, kdy se rtěnky staly zábavným a expresivním prvkem v líčení.

  80. léta: Lesk, třpytky a žhavě růžové barvy

  V osmdesátých letech byly rtěnky plné lesku a třpytek. Výrazné červené rty byly opět v kurzu a sladění barvy rtů s oblečením bylo na denním pořádku. Žhavě růžové rtěnky se staly módním hitem a tvořily dokonalou kombinaci s taneční kulturou té doby.

  90. léta: Zaostřeno na ekologii

  Byla to éra „grunge“ a líčení bylo jednoduché. Lidé se stále více zaměřovali na ekologii a rostla poptávka po rtěnkách bez chemických látek, které byly zcela přírodní. Tetování nebo polopermanentní barvení rtů se stávalo oblíbeným. Ale pokud vzpomínáme na devadesátá léta, je to především jako na éru konturování rtů. Nic nevystihuje devadesátá léta víc než tmavé kontury rtů s jasnější rtěnkou. Značky jako Mac a Urban Decay se staly populárními.

  Vraťme se zpět do současnosti

  Po vkročení do nového milénia se svět rtěnek dočkal skutečného rozkvětu. Od výrazných a sytých barev, které ovládly módní scénu, až po nude odstíny, které následovaly trend „méně je více“. Tekuté rtěnky s matným efektem se staly oblíbeným hitem, ale později se vrátily i rtěnky s lesklým nebo polomatným vzhledem.

  Značky jako Mac, Urban Decay, Anastasia Beverly Hills, a mnoho dalších přišly s inovativními produkty, které naplnily potřeby a přání žen po celém světě. Rtěnka se stala nejen způsobem sebevyjádření ale i módním a kosmetickým prvkem, který si každá žena může přizpůsobit svému osobnímu stylu.

  I přesto, že pandemie COVID-19 po dlouhou dobu zakrývala ženám ústa za rouškami, nezastavila jejich lásku ke zvýrazňování rtů. A tak rtěnka nadále prochází vývojem a přináší neustále nové trendy a možnosti pro každou ženu, která touží vyjádřit svou osobnost a půvab skrze nádherně nalíčené rty. Ať už si vyberete výrazné červené, jemné nude nebo něco zcela unikátního, rtěnka bude vždycky symbolem krásy a ženskosti, který nás provází celou historií a bude nás provázet i do budoucna. Každý má svůj vlastní vkus a styl, a právě v rtěnce si každá žena najde to své.

  Zdroj: Wikipedia, StyleCraze, TikTok, YouTube

  Rtěnka – Královna krásy od starověku do současnosti

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.

  PFW: Různorodý mix Dries Van Noten kontrastoval s dech beroucí jednoduchostí Courrèges a Balmain

  Další den očekávaného Pařížského týdne módy nabídl kontrastující kolekce. Na jedné straně stál pestrobarevný mix módního domu Dries Van Noten. Jeho kombinace různých odstínů i materiálu tak skvěle kontrastovala s jednoduššími kolekcemi značek Courrèges a Balmain. Zaměřily se totiž spíše na minimalistické střihy a neutrální tóny.

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců.