Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Vkročte do časového tunelu, ve které se ikonické módní prvky 70. let 20. století míchají s inovativní vizí dnešní doby. Ačkoliv si to často neuvědomujeme, módní domy velmi často sahají do archivů a čerpají inspiraci z minulosti. Takzvané sedmdesátky se proto na dlouhou dobu staly tím nejmódnějším obdobím až do nového tisíciletí.

  V sedmdesátých letech minulého století byla módní scéna ovlivňována různorodými faktory, od celebrit a módních ikon jako Twiggy a David Bowie po rozmanité subkultury, jako byli hippies a nově vzniklá punková hnutí.

  Módní publikace společně s módními domy jako Chanel a Dior hrály klíčovou roli v nastavování trendů. Rovněž ty se ovšem inspirovaly filmovými hvězdami, hudebníky a dobovými celebritami. Právě oni totiž určovali vkus a oděvní preference celé generace.

  Rich ladies se nemohly nabažit kostýmků. Bavily je i bohatě zdobené vzory a klasické motivy

  Kostýmky a komplety v sedmdesátkách v podstatě určovaly sociální status. Ženy vyšší společenské třídy si libovaly v kvalitních materiálech, což můžeme často spatřit například na vintage fashion platformách. Některé kousky si i přes zub času zachovaly svou precizní kvalitu a proto stále vypadají nově.

  Zdroj: Profimedia

  Věhlasné módní domy, jako je Dior nebo Chanel, v té době zdobily obálky většiny módních časopisů. Proto většina inspirace zámožných dam pocházela právě z jejich návrhů. V kurzu pak byly především květinové a psychedelické motivy. Tyto módní kousky neznázorňovaly pouze symbol luxusu a bohatství, ale dokonale reflektovaly vkus a sofistikovaný styl té doby.

  Nebavíme se ale jen o renomovaných designérech, nadpozemsky kvalitní kreace se prodávaly i v běžných buticích. Dámy si je také často nechávaly šít na míru. Oversized a atypické modely v sedmdesátkách v podstatě neexistovaly, žádoucí byly především perfektně padnoucí kousky.

  Zdroj: Chanel

  Když se podíváte na značku Chanel v průběhu let, zjistíte, že většina jejích návrhů sice změnila výraz, ale stále vychází z původních archivních kousků. Ikonický tvíd se sice popisuje jako materiál našich babiček, ale podle nedávných přehlídek tomu tak opravdu není. Jeho nadčasovost nezná hranic.

  Sedmdesátky v hlavní roli s dokonalými detaily. Důraz se kladl na bohaté volánky i výrazné knoflíky

  V 70. letech se volánky a výrazné knoflíky staly neodmyslitelnou součástí módní scény, přinášející do tehdejšího stylu svěží dávku romantiky a nedbalé elegance. Volánky, které zdobily límce, rukávy a lemy kabátů, šatů nebo blůz, přidávaly do outfitů pohyb a lehkost. Takový detail byl pro éru volného projevu a životní radosti opravdu typický.

  Volánky opravdu překypující kolekcí je momentálně značka Acne Studios. I když do typického looku sedmdesátek nezapadá díky velmi modernímu a atypickému střihu, volánky chtě nechtě koření právě v této éře.

  Zdroj: Acne Studios

  Výrazné knoflíky, často zdobené perlami, kameny nebo různými aplikacemi, byly dalším módním trendem, který dodával luxusní nádech i těm nejzákladnějším kouskům oblečení. Drobné detaily dokázaly transformovat každý outfit a přinést do něj špetku extravagance a noblesy, čímž vytvářely módní výraz, který si sedmdesátky vyžadovaly. 

  Zdroj: Dries Van Noten

  Stejně jako u typických kostýmků nemusíme ani u knoflíku jít daleko, abychom tyto prvky našli i v současnosti. Pokud se podíváme například na aktuální dámskou kolekci populárního brandu Dries Van Noten a zaměříme se na detaily, opět dojdeme k závěru, že kolekce čerpá z ikonických 70. let.

  Z přehlídkových mol na ulici. Tehdejší street style jako by odrážel estetiku rodící se skupiny Abba

  V 70. letech se street style stal živým a rozmanitým projevem módního vkusu, který odrážel rozmanitost společenského klimatu. Vznik skupiny ABBA samozřejmě symbolizoval rozkvět populární hudby, měl ale také významný vliv na módní scénu. Jejich ikonické, výrazné a pestrobarevné outfity, plné lesku, flitrů a asymetrických střihů, se staly inspirací pro většinu mladších lidí. 

  Běžná móda v ulicích tehdejší doby byla plná kontrastů. Od volných a vzdušných šatů v duchu hippies až po zářivě barevné a extravagantní kombinace, které odrážely atmosféru začínající disco éry. Ovšem s dnešním nadhledem jde o poněkud nepochopené kreace. Některé působí vyloženě příšerně. Musíme brát v potaz začínající objevování streetwearu, který se moc nezlepšil ani v následujících 80. letech.

  Největší odkaz 70. let zanechala návrhářka Vivienne Westwood. Základ jejích každoročních kolekcí je pořád stejný

  Návrhářka Vivienne Westwood, ikona britské módní scény, v 70. letech přinesla do haute couture revoluční směr punku. Její odvážné kreace kombinovaly prvky punkového stylu s historickými motivy, což tehdy způsobilo obrovský rozruch a posun. 

  Punk a rocková subkultura, stejně jako ta popová, zažívala největší rozmach, což se na módní scéně podepsalo ze všech ostatních vlivů nejvíce. Její odkazy nikdy neustoupily do pozadí a v dnešních dnech se s ní setkáváme v podstatě na denní bázi. Rockové prvky do svých kolekcí prolíná Junya Watanabe, Alexander McQueen i Jean Paul Gaultier.

  Zdroje: Instagram, Youtube

  Půl století staré a stále trendy. Tradiční prvky ze sedmdesátek formují i moderní módní scénu

  Louis Vuitton vyrazil do Číny. Nicolas Ghesquière odhalil pre-fall Voyager kolekci v Šanghaji

  Módní společnost Louis Vuitton se, stejně jako ostatní luxusní značky, čím dál více zaměřuje na trh v Číně. Není tedy překvapením, že se její kreativní ředitel Nicolas Ghesquière rozhodl odhalit svou pre-fall kolekci Voyager právě v Šanghaji. Při tvorbě návrhů navíc spolupracoval s tamními umělci.

  Nejprestižnější módní událost se blíží. Met Gala 2024 jako „Zahrada času“

  Costume Institute Gala, hovorově Met Gala, se letos koná v pondělí 6. května. Benefiční galavečer Metropolitního muzea v New Yorku uvedou Zendaya, Jennifer Lopéz, Chris Hemsworth a Bad Bunny. Téma "Zahrada času" navazuje na tamní výstavu Kostýmního institutu, s názvem Sleeping beauties: Reawakening Fashion. Objevte s námi všechny důležité informace a připomeňte si předešlé ročníky.

  Vláda quiet luxury trvá. Potvrdily to výsledky Brunello Cucinelli z prvního čtvrtletí

  Italská luxusní značka Brunello Cucinelli zveřejnila výsledky z prvního čtvrtletí. Na rozdíl od skupiny LVMH pak slaví značný úspěch. Její prodeje totiž v uplynulých třech měsících vzrostly o 16,5 procenta. Jedná se tedy také o ukazatel toho, že obliba stylu známého jako quiet luxury stále trvá.

  Uživatelé TikToku přetváří síť na „reálnější“ místo. Sdílí své nejhlubší myšlenky

  Sdílení problémů nám často přináší úlevu. Hlavně kvůli tomu, že vyslovení našich myšlenek nám pomáhá chápat, co nás trápí. Zároveň ale přichází naděje, slibující pochopení ostatních. Občas dokonce zjistíme, že jim na srdci leží stejná trápení. Také proto sociální síť TikTok uchvátil trend, podporující podobná přiznání.