Svět kosmetiky pobláznila ingredience používaná k hojení ran, ale také k čištění povrchů v domácnosti. Řeč je o kyselině chlorné, která se kromě všestrannosti může pochlubit také silnými antibakteriálními a dezinfekčními vlastnostmi. Oblíbené spreje s obsahem této látky zabraňují vzniku vyrážek nebo zarudnutí.
Nemusíte se strachovat, není kyselina jako kyselina
Označení kyselina chlorná, tedy HOCl, může na první poslech znít děsivě, ale opak je pravdou. Ve skutečnosti se jedná o velmi slabou kyselinu, která se vyskytuje i v lidském organismu. V našem těle ji produkují bílé krvinky, a to ve snaze bránit se proti patogenům, virům a dalším mikroorganismům.
Pokud si doma přečtete složení svých čisticích prostředků, je pravděpodobné, že jednou ze složek bude právě HOCl. Má totiž silné dezinfekční a antimikrobiální vlastnosti. Díky své schopnosti rychle ničit viry se proto stala vyhledávaným pomocníkem i v době světové pandemie.
Kyselinu najdete v různých podobách. Nejvíce však oceníte praktické spreje
Pochybnosti o bezpečnosti použití kyseliny chlorné na kůži jsou tedy na místě. Možná vás ale přesvědčí fakt, že často figuruje jako účinná ingredience v medicínských přípravcích na hojení ran, ječných zrn či zánětů různého druhu. Je natolik neškodná a šetrná, že ji snáší také dětská pokožka, a proto se používá i k léčbě opruzenin.
Jako kosmetická složka se proto stala oblíbenou také mezi uživateli TikToku a zdá se, že ji schvalují i dermatologové. Pozitivní ohlasy získala zejména od majitelů aknózní pleti, a to právě díky svým protizánětlivým účinkům. Blahodárně působí rovněž na zarudlou a podrážděnou pleť, postiženou růžovkou nebo psoriázou.
Absolutními favority jsou pak praktické spreje s kyselinou chlornou, které lze použít kdekoli a kdykoli. Oceníte je zejména v prostředí hemžícím se bakteriemi, například v letadle. Milovníci skincare je používají také v případě, že po návštěvě posilovny nemají čas se osprchovat, ale přesto chtějí předejít tvorbě vyrážek.
Dejte ovšem pozor, kyselina chlorná se nekamarádí s antioxidanty
Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda, ale HOCl nemá žádné závažné vedlejší účinky. Jediné, co je třeba mít na paměti je, že méně je někdy více. S dezinfekční mlhou to tedy nepřehánějte a nestříkejte si ji na obličej každou hodinu, protože by to mohlo vaši pleť vyvést z rovnováhy.
Lze ji kombinovat s jinými aktivními složkami, ovšem má to jeden háček. Je totiž oxidantem, a tudíž neutralizuje účinky jiných antioxidantů, například oblíbeného vitaminu C nebo měďnatých peptidů. Nejlépe uděláte, když při skincare rutině aplikujete sprej s HOCl na suchou pleť a počkáte 30 minut před použitím dalších produktů.
Virálním se pak stal například SOS sprej od značky Tower 28, který však není dostupný v našich končinách a stojí téměř 30 dolarů. Mnohem levnější alternativu se stejným složením však snadno seženete v každé lékárně.
Zdroje: Who What Wear, L’Officiel, Healthline, TikTok, Instagram