Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Perly mají nadčasovou kvalitu, která lidi nepřestává okouzlovat již tisíce let. Jejich hodnota je trvalá, jedná se o jediný klenot, který pochází z živého tvora a nevzniká v hlubinách země. Nepotřebuje žádný speciální brus ani leštění, aby se jejich krása maximalizovala. A teprve když pochopíte, jak tento drahokam vzniká, pochopíte zároveň i péči, kterou si na oplátku ve službě naší marnivosti žádá.

  Bílý nepravidelný korálek s duhovým leskem vzniká od jednoho roku až po několik let. Méně než 1 z 10 000 divokých ústřic obsahuje perly. Proto není tak těžké si představit, že než jsme začali s jejich pěstováním na farmách, byly perly symbolem naprosté vznešenosti a představa, že by je mohl vlastnit někdo s nižším společenským postavením, byla naprosto směšná, dokonce urážlivá. Nenasytný člověk, který nerad čeká, tak zasel semínko pro nový trh.

  Vedlejší produkt obranné reakce

  Perly jsou ukázkovým příkladem krásy a kouzla matky přírody. Jedná se totiž o vedlejší produkt neuvěřitelného obranného mechanismu ústřic a dalších měkkýšů. Jejich schránka je velmi náchylná na poranění i tím nejmenším zrnkem písku, proto jakmile cokoliv náhodou vnikne do jejich svatyně, začne mlž produkovat látku zvanou perleť, která se okolo cizího tělesa usazuje. Převaluje ho uvnitř, kolem dokola, dokud se nevytvoří silná ochranná vrstva.

  Foto: Pexels

  Tento příběh o stvoření perel je jedinečný, a když ho znáte, dojde vám teprve jejich hodnota. Proč má každá perla jinou strukturu, barvu a tvar. Proč by se perly měly dědit, uctívat a s láskou o ně pečovat.

  Tak krásná a křehká zároveň

  Narozdíl od diamantů, perly jsou měkké a jejich perleť je náchylná k vnějším vlivům. Zatímco jiné šperky můžete prostě hodit do šperkovnice a zapomenout na ně, perly vyžadují zvláštní péči, aby si zachovaly svůj tvar a nedošlo k jejich porušení nebo úplnému zničení.

  V první řadě by perly měly být to poslední, co si oblékáte a zároveň první, co sundáváte. Nestříkejte přes ně parfém a další kosmetiku. Jejich nositel by měl být zcela připraven vyjít ze dveří, než se jimi ozdobí. Při nošení je nevystavujte extrémním podmínkám, jako opakovaná změna vlhkosti a teploty. Perla je živá, pracuje a reaguje. V nepříznivých podmínkách může ztratit lesk, barvu, popraskat. Sluneční paprsky jim škodí, ”spálí” je. To samozřejmě neznamená, že je nesmíte nosit přes den, ale celodenní opalování a výletování se nedoporučuje, jinak zežloutnou.

  Pamatujte, že jsou náchylné na oděrky a styk s ostrými a drsnými materiály je může poškrábat. Proto je vždy ukládejte do samostatné krabičky. Hned po příchodu domů. Nejprve z nich jemným, čistým a suchým hadříkem otřete pot, mastnotu a další nečistoty. Krabička by měla mít měkkou výstelku, která nesaje vlhkost, jinak perly mohou prasknout, a nepropouštět světlo.

  Foto: Pexels

  Žádné chemikálie

  Jelikož je perla tvořena postupným obalováním jádra vrstvami vápenatých usazenin, je citlivá na různé kyseliny. Proto k jejich čištění nikdy nepoužívejte drsné chemikálie a abrazivní pomůcky. Ocet, citronová šťáva, jedlá soda, saponáty, chlor, čisticí prášky, to vše je nenávratně poškodí.

  Na jejich čištění existují speciální přípravky. V opačném případě vám postačí jemný mýdlový roztok anebo dětský šampon. Šperk nedrhněte, spíš lehce přikládejte hadřík či měkkou houbičku na jednotlivé kuličky. Poté osušte a nechte ještě proschnout položený na savé látce. To je vše, perly zpravidla nic víc nepotřebují. Po uložení by náhrdelník ani náramek neměl nikdy viset.

  Jednou za čas je dobré zvážit profesionální čištění a případně převázání šperku, zejména pokud se jedná například o kus po babičce, kdy se používaly hedvábné nitě. Ty se však časem drolí.

  Udržitelný drahokam

  Perly nevyrobil žádný stroj ani člověk. Vyrobila je příroda a kromě toho, že nijak neškodí životnímu prostředí, jejich chov ho dokonce ještě zlepšuje. Důvod je zištný. Ústřice potřebují zdravé podmínky, aby mohly vytvářet zdravé perly. Pěstitel proto musí udělat vše pro to, aby jejich prostředí zachoval, pokud nechce bezcennou úrodu. To je také hlavní důvod, proč pěstitelé perel a prodejci po celém světě prosazují opatření, která naše vody chrání. Nechtějí, aby jejich podnikání zkrachovalo. Podporou pěstování perel tedy podporujete odvětví, které prospívá vodám na celém světě. O důvod víc, proč tento malý zázrak milovat.

  Foto: Unsplash

  Zdroj: The Pearl Source

  Foto:Pexels

  Perly v jejich dokonalé nedokonalosti. Jemná a důsledná péče zaručí, že vydrží krásné věčnost

  Najděte o prázdninách své nové já. Vyberte si z trendy letních estetik

  Letošní letní trendy nabízejí jedinečnou příležitost. Dělí se totiž do rozdílných specifických stylů, nabízejících možnost najít o prázdninách své nové já. Jen díky pár kouskům se z vás může stát preppy sportovec, postava z Westernu, boho víla nebo business casual girl boss.

  Missoni prostupuje hlouběji do světa pánské módy. Značí to jeho návrat na Pitti Uomo

  Známá italská značka Missoni se rozhodla přepracovat svůj přístup k pánské módě. Hodlá jí totiž do budoucna věnovat mnohem větší pozornost. Vytvořila proto svěží a uvolněnou kolekci pro jaro a léto 2025. Návrhy představila na jedné z hlavních událostí pánské módy, tedy Pitti Uomo ve Florencii.

  Vyměňte moře za jezera. Vychutnejte si utajený luxus i ničím nerušenou přírodu

  Uzměte si pro sebe letos v létě kousek luxusního ráje. Vyměňte přeplněné pláže u moře za poklidné břehy dech beroucích jezer. Čekat na vás budou romantické loďky, prvotřídní kuchyně i poklidná příroda s jedinečnými výhledy. Vyberte si, u jakého vodního zrcadla si o prázdninách konečně vydechnete.

  Módní novinky v kostce: Calvin Klein vstupuje do nové éry a Paris Hilton spolupracuje s Absolut

  Společnost Calvin Klein prochází změnami, které ji opět dovedou až na runway. Značka Pharrella Williams Humanrace zase vytvoří speciální produkty společně s Dover Street Parfums Market. Novou spolupráci oslavuje také Paris Hilton, a to s výrobcem vodky Absolut. Velkou novinkou je rovněž nová nákupní platforma luxusního zboží Mile.