Asie se již dávno stala dominantním hráčem na světovém trhu s luxusním zbožím. Jeho spotřebitelé nakupují na domácích trzích, k růstu odvětví ale významně přispívají také nákupy v luxusních destinacích, jako je New York, Milán či Paříž. Fenomén má své kořeny v jedinečném propojení tradic, kulturních hodnot a současných globálních trendů.
V regionu, kde tradice a modernita kráčejí ruku v ruce, se luxusní zboží stává nejen symbolem prestiže, ale i mostem mezi minulostí a budoucností. Pro asijské spotřebitele není nákup luxusního produktu jen o vlastnictví, jedná se o rituál, který odráží rodinné hodnoty, respekt k tradici a touhu posílit sociální status své komunity. Tento jedinečný přístup mění samotnou podstatu luxusu.
Kolektivismus a luxus. Dvě strany jedné mince
Tradiční hodnoty v mnoha asijských zemích, jako je skromnost, šetrnost a respekt k tradicím, vytvářejí kontrast k rostoucí vášni pro luxusní produkty. Paradox lze vysvětlit hlubokým vlivem kolektivistické kultury, kladoucí důraz na posílení statusu celé skupiny. Zboží zde neznamená jen individuální okázalost, ale i způsob, jak vyjádřit úctu k sociálním vazbám a získat uznání ve společnosti.
V kolektivistických kulturách je luxusní spotřeba často vnímána jako pozitivní nástroj, který může přinést čest nejen jednotlivci, ale i jeho blízké komunitě. Na rozdíl od západních, více individualistických kultur, kde je okázalost považována spíše za negativní jev, může luxus fungovat rovněž jako prostředek k dosažení sociální prestiže a potvrzení určité žádoucí skupinové identity.
Ne vše je pouze růžové. Také asijský trh čelí výzvám
Navzdory obrovskému potenciálu ovšem čelí asijský trh i určitým výzvám. Některé z hlavních ekonomik regionu ovlivnilo ekonomické zpomalení, klesající poptávka či regulace zaměřené na omezení ostentativního bohatství. Přesto, že je například Čína klíčovým hráčem, značky musí reagovat na dynamické změny v chování spotřebitelů. V asijských zemích byl například zpozorován obrovský zájem o propojení módy s uměním, proto v nich můžete objevit i několik ojedinělých výstav.
Zdroj: Louis Vuitton
Asijská střední třída se navíc neustále rozšiřuje a posiluje. Personalizace, porozumění místním požadavkům a respekt k regionálním hodnotám proto budou klíčovými budoucími faktory úspěchu. Firmy, které dokážou integrovat asijskou kulturu a hodnoty do svých produktů, budou mít náskok před konkurencí. Louis Vuitton například reaguje otevřením výstavy Escape ve městě Osaka. Dior naopak dává asijským umělcům průchod v projektu Dior Lady Art a soustředí se na asijské ambasadory.
@dior POV: Dior Global Ambassador JISOO stepping into her new Dior Gold House palace.
♬ original sound – Dior
Schopnost asijského trhu spojit tradiční hodnoty se současnými trendy nabízí unikátní pohled na to, například právě v umění, jak se může luxus stát součástí kulturní identity, která je zároveň klasická i moderní. Tato dynamika činí z Asie nejen ekonomického, ale rovněž kulturního lídra v oblasti luxusu. Je jen otázkou, zda se dokáže v novém roce vyrovnat s výše jmenovanými výzvami.
A jak vidno, módní domy se v tomhle ohledu opravdu činní. Třeba ještě nedávno upadající společnost Lanvin Group, která má své investory v Číně, zaznamenává největší zisky právě v regionu Asie. I když její celosvětové výnosy jsou stále v minusu, je už nyní jasné, že v nadcházejících obdobích bude luxusní společnost spoléhat právě na tuto oblast.
Zdroje: BOF, Inside Retail Asia, BBC, Jing Daily, Tatler Asia, Statista, Instagram, TikTok