Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Haute Couture, Prêt-à-porter nebo ItBag. Proklepněte si slovíčka z módního průmyslu a populární hastagy. Obstáli byste v této zkoušce?

  Haute Couture

  Nejčastější termín označující vysokou módu pochází z Francie a doslova znamená „vysoké šití“. Většinou se používá ve spojení se samostatnými módními domy, s návrháři nebo jednotlivými výrobky. Haute couture je synonymum pro anglickou high fashion. Můžete zaslechnout také pojem high-end s totožným významem.

  Prêt-à-porter

  Další významné francouzské slovo v překladu zní „připraveno na nošení“. Jde o oblečení v konfekčních velikostech určené a připravené k prodeji. Setkáte se s ním především na online stránkách. Synonymem je anglické ready to wear.

  Maison

  Jinými slovy: módní dům. Některé značky (např. Maison Valentino) ho mají přímo v názvu, jiné (např. Dior) termínem Maison označují sekci HOME.

  Savoir Faire

  Výraz pro anglické know how. Předpoklad k dokonalému vytvoření určitého looku, stylu nebo předmětu.

  Runway

  Slovem odvozeným od přistávací dráhy letadla se rozumí přehlídkové molo, na kterém módní dům nebo návrhář předvádějí své výtvory.

  Catwalk

  Slovo „kočičí chůze“, neboli styl chůze modelek a modelů, se začalo hodně užívat už v devadesátých letech ve spojení se supermodelkami. Specialitou, ve které si libují módní kritici, je porovnávání catwalků ve videích na sociálních sítích.

  It-bag

  „Ta kabelka“ je designérský kousek za vysokou cenou. Zároveň jde o dlouholeté bestsellery a trendy kabelky.

  Gen Z

  Označuje generaci narozenou v letech 2000 – 2012, tedy mladé lidi, kteří konzumují největší procento jakékoliv módy.

  Fashion a High Jewelry (správně je i Jewellery)

  Fashion Jewelry zahrnují šperky vyrobené z obyčejných kovů a materiálů. Oproti tomu High Jewelry jsou šperky z hodnotných drahých materiálů a drahokamů. Vyrábí se ručně a jsou proto velmi unikátní.

  Mezi hojně používané instagramové hastagy v oblasti módy dnešních dní rozhodně patří:

  #ootd – outfit of the day

  Tag, který se přidává pod fotky a videa zaměřené na každodenní outfity.

  #outfitcheck

  Tag pro video, ve kterém lidé ukazují a popisují svůj outfit. Řada influencerů tvoří obsah pouze tímto stylem.

  @jacob_rtt

  rate the outfits 🔥 I‘ll dress up next time 🤞🏼#outfit#outfitcheck#style @THE FUTURIST @noelgoescrazy

  ♬ Baby – Spe3d_up_songs

  Zdroje: Instagram, YouTube, TikTok

  Foto:Reuters

  Osvojte si slova z módního světa, které by měl znát každý fashion lover

  PFW: Chemena Kamali debutovala pro Chloé, Givenchy nabídl pařížský chic a Rick Owens propadl nadpozemské kráse

  Návštěvníci Pařížského týdne módy se dočkali dalších očekávaných přehlídek. Jednou z největších událostí pro ně byla debutová přehlídka návrhářky Chemeny Kamali pro Chloé. Jejich pozornost se ovšem upínala i ke značce Givenchy, která je naopak v současnosti bez kreativního ředitele. Show Rick Owens pak nadchla hlavně svou estetikou připomínající populární snímek Duna.

  Boty jako investice: Které modely od Christian Louboutin se vyplatí?

  Červená podrážka je jedinečným poznávacím znamením bot značky Christian Louboutin. Modely tohoto šarmantního francouzského návrháře jsou často první volbou slavných osobností, ale i nováčků ve světě luxusní obuvi. Stojí však skutečně za to?

  Přivítejte jaro s trendy slunečními brýlemi. Vynikne oversized i sportovní styl

  S blížícím se teplejším počasím přichází i příležitost, jak posunout svůj styl na další úroveň. Hřejivé sluníčko nás totiž brzy donutí nasadit na oči sluneční brýle. Pro někoho obyčejný doplněk pak dokáže v outfitu učinit opravdový rozdíl. Stejně jako jiným módním sektorům, i jemu ale vládnou každý rok jiné trendy. Seznamte se s těmi současnými.

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.