More

  Haute Couture, Prêt-à-porter nebo ItBag. Proklepněte si slovíčka z módního průmyslu a populární hastagy. Obstáli byste v této zkoušce?

  Haute Couture

  Nejčastější termín označující vysokou módu pochází z Francie a doslova znamená „vysoké šití“. Většinou se používá ve spojení se samostatnými módními domy, s návrháři nebo jednotlivými výrobky. Haute couture je synonymum pro anglickou high fashion. Můžete zaslechnout také pojem high-end s totožným významem.

  Prêt-à-porter

  Další významné francouzské slovo v překladu zní „připraveno na nošení“. Jde o oblečení v konfekčních velikostech určené a připravené k prodeji. Setkáte se s ním především na online stránkách. Synonymem je anglické ready to wear.

  Maison

  Jinými slovy: módní dům. Některé značky (např. Maison Valentino) ho mají přímo v názvu, jiné (např. Dior) termínem Maison označují sekci HOME.

  Savoir Faire

  Výraz pro anglické know how. Předpoklad k dokonalému vytvoření určitého looku, stylu nebo předmětu.

  Runway

  Slovem odvozeným od přistávací dráhy letadla se rozumí přehlídkové molo, na kterém módní dům nebo návrhář předvádějí své výtvory.

  Catwalk

  Slovo „kočičí chůze“, neboli styl chůze modelek a modelů, se začalo hodně užívat už v devadesátých letech ve spojení se supermodelkami. Specialitou, ve které si libují módní kritici, je porovnávání catwalků ve videích na sociálních sítích.

  It-bag

  „Ta kabelka“ je designérský kousek za vysokou cenou. Zároveň jde o dlouholeté bestsellery a trendy kabelky.

  Gen Z

  Označuje generaci narozenou v letech 2000 – 2012, tedy mladé lidi, kteří konzumují největší procento jakékoliv módy.

  Fashion a High Jewelry (správně je i Jewellery)

  Fashion Jewelry zahrnují šperky vyrobené z obyčejných kovů a materiálů. Oproti tomu High Jewelry jsou šperky z hodnotných drahých materiálů a drahokamů. Vyrábí se ručně a jsou proto velmi unikátní.

  Mezi hojně používané instagramové hastagy v oblasti módy dnešních dní rozhodně patří:

  #ootd – outfit of the day

  Tag, který se přidává pod fotky a videa zaměřené na každodenní outfity.

  #outfitcheck

  Tag pro video, ve kterém lidé ukazují a popisují svůj outfit. Řada influencerů tvoří obsah pouze tímto stylem.

  @jacob_rtt

  rate the outfits 🔥 I‘ll dress up next time 🤞🏼#outfit#outfitcheck#style @THE FUTURIST @noelgoescrazy

  ♬ Baby – Spe3d_up_songs

  Zdroje: Instagram, YouTube, TikTok

  Foto:Reuters

  Osvojte si slova z módního světa, které by měl znát každý fashion lover

  Vlakem Belle Epoque zpátky v čase. Nasedněte do skutečné hvězdy proslulé švýcarské železnice

  Máte chuť si trochu zacestovat v čase? Pod luxusním cestováním si obvykle představíme soukromé tryskáče, jachty nebo sporťáky. Ale co exkluzivní, romantická cesta vlakem Belle Epoque, která vás přenese uprostřed švýcarských Alp do zlaté éry Orient Expressu.

  Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

  Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

  It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

  Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.

  Nová kolekce Dior komentuje postavení ženy ve společnosti. Využívá symboly čarodějnictví i archivní návrhy

  Maria Grazia Chiuri představila další "rebelskou" přehlídku módního domu Dior. Do kolekce převážně černé barvy zahrnula prvky čarodějnictví, které měly za úkol reflektovat pozici ženy ve společnosti. Návrhářka tak chtěla ironicky poukázat na to, jak jsou v nadále hlavně maskulinním světě chápány. Zapojila ale také motivy typické pro luxusní značku i elegantní archivní návrhy.