Haute Couture, Prêt-à-porter nebo ItBag. Proklepněte si slovíčka z módního průmyslu a populární hastagy. Obstáli byste v této zkoušce?

Haute Couture

Nejčastější termín označující vysokou módu pochází z Francie a doslova znamená „vysoké šití“. Většinou se používá ve spojení se samostatnými módními domy, s návrháři nebo jednotlivými výrobky. Haute couture je synonymum pro anglickou high fashion. Můžete zaslechnout také pojem high-end s totožným významem.

Prêt-à-porter

Další významné francouzské slovo v překladu zní „připraveno na nošení“. Jde o oblečení v konfekčních velikostech určené a připravené k prodeji. Setkáte se s ním především na online stránkách. Synonymem je anglické ready to wear.

Maison

Jinými slovy: módní dům. Některé značky (např. Maison Valentino) ho mají přímo v názvu, jiné (např. Dior) termínem Maison označují sekci HOME.

Savoir Faire

Výraz pro anglické know how. Předpoklad k dokonalému vytvoření určitého looku, stylu nebo předmětu.

Runway

Slovem odvozeným od přistávací dráhy letadla se rozumí přehlídkové molo, na kterém módní dům nebo návrhář předvádějí své výtvory.

Catwalk

Slovo „kočičí chůze“, neboli styl chůze modelek a modelů, se začalo hodně užívat už v devadesátých letech ve spojení se supermodelkami. Specialitou, ve které si libují módní kritici, je porovnávání catwalků ve videích na sociálních sítích.

It-bag

„Ta kabelka“ je designérský kousek za vysokou cenou. Zároveň jde o dlouholeté bestsellery a trendy kabelky.

Gen Z

Označuje generaci narozenou v letech 2000 – 2012, tedy mladé lidi, kteří konzumují největší procento jakékoliv módy.

Fashion a High Jewelry (správně je i Jewellery)

Fashion Jewelry zahrnují šperky vyrobené z obyčejných kovů a materiálů. Oproti tomu High Jewelry jsou šperky z hodnotných drahých materiálů a drahokamů. Vyrábí se ručně a jsou proto velmi unikátní.

Mezi hojně používané instagramové hastagy v oblasti módy dnešních dní rozhodně patří:

#ootd – outfit of the day

Tag, který se přidává pod fotky a videa zaměřené na každodenní outfity.

#outfitcheck

Tag pro video, ve kterém lidé ukazují a popisují svůj outfit. Řada influencerů tvoří obsah pouze tímto stylem.

@jacob_rtt

rate the outfits 🔥 I‘ll dress up next time 🤞🏼#outfit#outfitcheck#style @THE FUTURIST @noelgoescrazy

♬ Baby – Spe3d_up_songs

Zdroje: Instagram, YouTube, TikTok

Foto:Reuters

Osvojte si slova z módního světa, které by měl znát každý fashion lover

Luxusní módní značky, na které si potrpí nejbohatší lidé

Luxusní móda je nejčastěji spojována se značkami prezentovanými na týdnech módy, díky kterým se stávají veřejně známými. Ale i ve světě špičkového stylu existují skryté drahokamy, které si zakládají na své exkluzivitě. V oblibě je má především "nejvyšší třída". Pojďte se tedy podívat, do jakých značek se často oblékají celebrity, světoví vůdci nebo i ti, kterým proudí v žilách modrá krev.

Moncler zachytil ve spolupráci s Aliciou Keys ducha New Yorku. Inspiroval se jejími sny z 90. let

V nové kolekci italské značky Moncler představila Alicia Keys své nejhlubší dojmy z New Yorku. Oversized sportovní bundy, bucket hat, úzké halter topy a neonové barvy tak vystihují 90. léta Manhattanu.