Dokáže zahánět chmury, obšťastnit smutné, omladit staré. Už Galileo Galilei prohlásil, že „Víno je sluneční záře, kterou udržuje pohromadě voda”. Proto dnes spolu budeme putovat po vinotékách, ale ne jen tak ledajakých. Posvítíme si na ty nejlepší vinotéky z celého světa. Na takové, kde můžete pokládat záludné otázky a dostanete na ně odpověď.
Víno by neměl být jen alkohol, ale životní styl. Vždyť co může být víc, než za vlahého letního večera sedět venku s přáteli a sklenkou vína k tomu. V té tekutině se neukrývá jen lahodný nápoj. Ve víně se sčítají všechny slunné i deštivé dny, vítr, který se proháněl na vinicích a láska, s níž vinaři pečovali o hrozny vinohradu. Prý je víno mlékem starců. Kouzelnou moc má zaručeně a to vás přiměje k zamyšlení, kde skutečně naleznete ta ikonická místa, která sdružují všechny milovníky vína na jednu hromadu. Pokud ještě nejste pravidelným zákazníkem, měli byste s tím něco udělat.
Acker Wines, New York
Více než 200 let nazpět sahá působivá historie luxusního obchodu s vínem. Těžko byste hledali více posh místo než tohle. Z malého obchůdku s potravinami se stal módní podnik, který dnes sídlí na Upper West Side. Právě poslední provozovna se otevírala v roce 1904 a jako štamgast zde sedával americký basketballový hráč Babe Ruth. Najdete zde vzácné poklady a působivé aukce vín.
Berry Brothers & Rudd, Londýn
Jako obchod s kávou začal původně nejstarší britský obchod s vínem. Vdova Bourneová první zákazníky přivítala na londýnské St. James’s Street č. 3 roku 1698. Teprve o 105 let později, když převzal rodinný podnik George Berry, přeorientoval se na víno. Společnost Berry Bros. & Rudd pokračovala v rozvoji a roku 1903 dokonce získala královský opční list od prince z Walesu, čímž jeho prestiž jedině stoupla. Jak se ukázalo, víno byla ta správná cesta.
Podnik, který přežil i bombardování Londýna během druhé světové války, prošel další expanzí. Nově vybudované sklepy pojmou 8,5 milionu lahví. Když sem přijdete, vždycky budete mít co pít.
Foto: Pexels
Cave Rokin, Amsterdam
Nizozemsko sice není největším vinařským regionem, ale v jeho hlavním městě se nachází řada skvělých vinoték. Cave Rokin, známá jako „amsterdamský vinný sklep“, byla otevřena ve sklepě budovy ze 17. století v roce 1987. Najdete zde především vína francouzská a italská, ale i několik lahví z takzvaného Nového světa, kam spadá například Severní a Jižní Amerika, Nový Zéland, Austrálie a některé asijské země.
Vezměte to na kole, anebo možná raději pěšky a spolu s vínem si pochutnejte na tradičním holandském vaječňáku.
Caves Augé, Paříž
V Paříži se nachází mnoho významných vinařství, ale žádný milovník vína si nemůže dovolit nenavštívit to, které sídlí nedaleko slavné Palais Garnier. A kdo ví, možná i tady ve sklepeních občas přebýval Fantom opery. Inspiraci zde pravidelně čerpal například spisovatel Marcel Proust. No pár věcí se od jeho návštěv změnilo. Lahve jsou tu nyní od podlahy až ke stropu, ale přednost mají hlavně malí výrobci a také ekologická a přírodní vína.
La Contra, Mexico City
Mexiko se vám zřejmě nevybaví mezi prvními vinařskými oblastmi, ale o to větším překvapením pro vás možná bude, až zjistíte, že vinařský průmysl zde má počátky už od roku 1520. Jedním z jeho věrných zastánců je společnost La Contra. Návštěvnici Mexico City by si neměli nechat ujít pobočku Roma, která jako jedna z mála výhradně mexických vinoték na světě za návštěvu nepochybně stojí.
Trimani, Řím
Zpátky do Evropy. Nejstarší vinotéka v Římě byla otevřena v roce 1821, na svém současném stanovišti je od roku 1876. Dodnes patří rodině Trimani, po níž nese název, a která vyrábí víno na svém panství v Laziu. Výjimečné je tohle místo také tím, že se právě zde nachází první italský vinný bar z roku 1991.
Foto: Pexels
Viniculture, Berlín
Berlín je pulzující, moderní, plný kontrastů. Stejně tak je naplněný historií. Německo obecně je proslulé svými pikantními ryzlinky, ale milovníci přírodních vín by měli poděkovat hlavně tomuto malému obchůdku. Viniculture je poměrně mladý, oproti předchůdcům zde vyzdviženým, protože vinotéka byla otevřena teprve v roce 1984. Ale stejně mladá je i jeho energie. V roce 2006 to zde převzal bývalý someliér Holger Schwarz, který se od tradičních evropských vín zaměřil hlavně na vína přírodní a biodynamická, a sice dost možná jako první v Německu. Jestli nestihnete návštěvu přes léto, v listopadu se tu koná každoroční veletrh vín.
Zdroj: Wine Magazine