Skandinávská móda nezahlcuje pouze sociální sítě a ulice severských metropolí. Tento rok se hojně podepsala i na všech nejvýznamnějších červených kobercích. Severský design totiž spojuje ty nejnositelnější módní pilíře – minimalismus, funkčnost i chladnou extravaganci. Acne Studios nosí Pedro Pascal i Rihanna, v Han Kjøbenhavn byla v Den matek spatřena Cardi B a Kim Kardashian vyrazila na výlet do Tokia v Rains bundě!

Severský streetstyle nás čím dál více upoutává právě na sociálních sítích. Tag #scandinavianstyle má přes půl miliardy zhlédnutí. Vše nasvědčuje tomu, že se ze Skandinávie stane nová módní Mekka! 

Han Kjøbenhaven

Značka, založená v roce 2008, nese ve svém názvu dánský překlad pro hlavní město Kodaň, odkud pochází. Původně se Han Kjøbenhaven zaměřoval na dioptrické brýle, později však expandoval i do módního světa. Aktuální kolekci popsal kreativní ředitel Jannik Wikkelsø Davidsen jako Hledání stínů. Ready-to-wear dává průchod přiléhavým i objemným siluetám, směsi výrazných kontrastů i rovným liniím. Futurismus značce také není cizí, všechny své kolekce vždy tímto stylem okoření. V nabídce mimo jiné naleznete i stylové kousky z průhledných materiálů.

Foto: Han Kjøbenhaven

Nedávno si Han Kjøbenhaven oblíbila i americká rapperka Cardi B. Vynesla Blade Boots přímo z letošní runwaye. A není jediná, kdo si značku oblíbil. Minulý rok pro ni fotila i zpěvačka Beyoncé.

Jade Cropper

Módní značka Jade Cropper doslova zpochybňuje tradiční konvence a oslavuje přirozené nedokonalosti. Jade do svých návrhů promítá snad všechny letošní trendové požadavky, zároveň ale zachovává jejich tradiční prvky, jako jsou tlumené barvy nebo asymetrické střihy. Podle slov samotného zakladatele, inspiraci nachází u své babičky, která žila neomluvitelným a nezávislým způsobem života. Brand si oblíbila například zpěvačka Rita Ora, která své instagramové fanoušky „nakrmila“ denimovou sukní, která je letos naprostou nezbytností.

Foto: Jade Cropper

EYTYS

Móda v Severní Evropě na trendy reaguje opravdu rychle! Devadesátkovou obsesi EYTYS vzalo na těžkou váhu. Jednoduché a přitom výrazné modely přetváří devadesátkovou módu na dokonalou kombinaci retro stylu a moderního nadhledu. Runwayové modely na Paris Fashion Week vynesla například Julia Fox.

Foto: EYTYS

Axel Arigato

Švédský módní velikán se zaměřuje na nositelné a opět velmi trendové kousky. Modely jsou vkusné s nádechem sportovního ducha. Axel Arigato upřednostňuje čisté linie a klasické střihy. Klade důraz také na udržitelnost a předává nám velmi liberální názory, které vdechuje i do svých modelů.

Foto: Axel Arigato

Značka se též pozitivně staví k marihuanovým produktům. Nově v sekci „Objects“ najdete stylovou drtičku či podtácek se vzkazem: We need to talk – Mom.

Foto: Axel Arigato

Značka je známá hlavně díky ikonickým teniskám. Mezi nejoblíbenější se momentálně řadí modely Astro a Marathon Runner.

@tia_millington New besties @Axel Arigato 🫶🏻 #axelarigato #axelarigatounboxing #trainers #sneakertok #selfridges #trainercheck #outfitideas #fyp ♬ Sure Thing (sped up) – Miguel

Nejvíce nás z celé kolekce zaujaly Delta Slides. Minimalistické a zároveň výrazné sandály, se kterými na sebe přitáhnete veškerou pozornost.

Foto: Axel Arigato

Acne Studios

Tentokrát se přesuneme do Švédska. Značka na trhu působí už od roku 1996, což z ní dělá „matku“ většiny skandinávských brandů. Vznikla také trochu nečekaně. Původně se kreativní společnost jmenovala ACNE a věnovala se grafickému designu. Jednou se ale zakladatel Jonny Johansson rozhodl, že nechá vyrobit sto párů džín, které následně rozdá přátelům. Byly tak oblíbené, že se Acne Studios oddělilo a vrhlo se na dráhu módy. Za dobu svého působení se do širšího měřítka pozornosti dostala primárně díky denimovým výrobkům, smajlíkovému logu a kvalitnímu knitewear. Co do počtu, Acne Studios má na svém kontě nejvíce celebrit ze všech severských módních domů. Na premiéru The Mandalorian kompletní look vynesl Pedro Pascal. Zaujala nás ale i Ema Chaberlain nebo Rauw Alejandro.

Foto: Acne Studios official

Zdroj: Wikipedie, Instagram, Hypebae

Obliba skandinávských designérů a módních domů roste! Prozradíme vám, jaké značky celebrity milují

Atelier Jolie oznámil první spolupráci. Vytvoří kolekci se značkou Chloé

Herečka Angelina Jolie nedávno oznámila vytvoření své vlastní značky Atelier Jolie. Za svou první spolupráci si pak vybrala módní dům Chloé. Spolu s ním hodlá vytvořit kolekci vystihující autentické spojení mezi ženami i moderní podobu ženskosti.

Klíčové barvy pro jaro a léto 2025 jsou trendy už nyní. Promítají se do luxusních módních přehlídek

Společnosti WGSN a Coloro využívají výzkum současných i budoucích trendů ze světa módy, krásy i designu. Na základě něj dokáží předpovědět, jaké barvy budou v budoucnosti populární. Jejich pět klíčových barev pro jaro a léto 2025 přitom módní návrháře inspiruje už nyní.

Miu Miu vydalo kampaň ke kabelce Arcadie. Gigi Hadid se v ní ocitla ve světě slavné malířky

Při tvorbě fotografií ke kampani Miu Miu se fotograf Steven Meisel nechal inspirovat díly malířky Margaret Keane. Ta jsou známá postavičkami s melancholickými pohledy a velkýma očima. V podobném stylu proto modelka Gigi Hadid představila také kabelku Arcadie.