Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Začínáme si uvědomovat, že naše planeta už dlouho nedokáže udržet tempo s rychlostí módního průmyslu a současná situace není dlouhodobě udržitelná. Bude ještě chvíli trvat, než dokážeme ve většině nahradit materiály jako bavlna nebo polyester, ale už teď v laboratořích vznikají textilie, které nabízí víc než jen řešení. Nabízí budoucnost.

  ChroMorphous

  Materiál zvaný ChroMorphous je unikátní textilie, která umožňuje uživateli měnit vzor nebo barvu pomocí aplikace ve smartphonu a vyvinuli ho vědci z University of Central Florida. Tkanina je určená pro vnitřní i venkovní použití a naprosto překonává hranice našeho dosavadního vnímání oděvu. Po celá tisíciletí se struktura vláken a textura prakticky nezměnila, tak proč s tím konečně něco neudělat. Zatím se tedy ChroMorphous nedokáže měnit na úplně cokoliv, ale stejně je skvělé, že máte více verzí v jednom outfitu, čímž by se mohla snížit naše nadměrná spotřeba oblečení.

  YouTube ChroMorphous

  QMILK

  Za zrodem QMILK stojí mikrobioložka, která se rozhodla najít uplatnění pro již nepitelné mléko, vznikl tak stoprocentně přírodní a udržitelný materiál, který je po několika týdnech biologicky odbouratelný v kompostu. Jen v Německu představuje prošlé mléko dvě tuny odpadu, ale napadlo by vás z něj vyrábět šaty? Vlákna QMILK mají dokonce antibakteriální a příznivé účinky na pokožku, a daly by se připodobnit k bavlně. Nicméně mohou mít různou tvrdost a pružnost, proto by časem tento materiál nechtěl nahradit jen textil, ale i obaly z ropy na jedno použití.

  SeaCell

  SeaCell je prospěšný nejen přírodě, ale i naší pokožce, protože jeho vlákna jsou bohatá na antioxidanty, minerály a vitamíny, je totiž z mořských řas. Díky oxidu zinečnatému je obzvlášť vhodný pro lidi s ekzémy a funguje dokonce jako štít proti škodlivému slunečnímu záření, podobně jako krém s ochranným faktorem SPF 50. Dobrá zpráva je, že už se začíná dostávat na trh.

  Foto: Smartfiber

  Meta materiály

  Jak vystřižené ze sci-fi filmu jsou meta materiály, které dokáží skrýt i nezakrytelné. Když je totiž vystavíte určité vlnové délce, dokážou být neviditelné. Představte si, že jdete na rande a opticky si zmenšíte pas nebo hýždě. Když pomineme, že to je na váš protějšek poměrně zákeřná finta, je to stejně wow! Hlavní využití v nich však zatím nachází vojenský sektor, který i financuje jejich vývoj. Neviditelní vojáci, to už by byl vážně úlet.

  Wearable X

  Představte si oblečení, které by dokázalo na dálku přenést skrze telefonní dotyk. Hlavně pro vztahy na dálku totiž započal vývoj interaktivních materiálů. Specializuje se na ně značka Wearable X, která už dokonce prodává legíny na jógu. Mají v sobě zabudovanou haptickou zpětnou vazbu. Vibracemi na konkrétním místě dají najevo, že máte nohu ve špatné pozici. Stojí 279 dolarů a musí se nabíjet, ale vaši pozici psa hlavou dolů dotáhnou k dokonalosti.

  Pavoučí vlákno

  Materiál, který má vysokou pevnost a elasticitu zároveň. To bylo doposud pro materiálové inženýrství oříšek, protože každé navýšení pevnosti snižovalo elasticitu a naopak. Finské výzkumné centrum však slepilo dohromady celulózová a pavučinová vlákna, čímž vznikl produkt, který by nemusel nahradit jen látky, ale i plastové obaly. Nepředstavujte si však, že v laboratořích otročí armády pavouků. Pavučiny totiž vyrábějí pomocí bakterií se syntetickou DNA. Obrovský potenciál by tento materiál měl v oblečení pro motorkáře, které by tak bylo nesmírně odolné, protože jak víme, pavoučí vlákno je jedno z nejsilnějších na světě.

  Provenance

  Jedná se o biologickou kůži vyrobenou z fermentovaného kolagenu. Dokáže nahradit jakoukoliv kůži, i tu exotickou, tudíž by se tím smazala potřeba luxusních značek na chovné stanice, například s aligátory. Opět je to maximálně odbouratelný materiál, který má dokonce stejné vlastnosti jako pravá kůže, ovšem bez přidané hodnoty krutosti. Oplývá ke všemu programovatelnou pevností a hrubostí, tudíž si ho potenciální zákazník může přizpůsobit dle svých potřeb.

  Zdroj: Fashion Session, Chromorphous, Qmilk, Smartfiber, Wearablex

  Neviditelné šaty nebo látka co mění barvy. Futuristické materiály mění pravidla oděvu

  Kozačky a černé punčocháče: Neporazitelná trendy kombinace na zimu

  Vymanit se z koloběhu zimního oblékání může být obtížné. Někdy se zdá, že jedinou možností pro chladné počasí jsou kalhoty, ale opak je pravdou. V tomto období můžete své outfity povýšit na jinou úroveň díky vysokým kozačkám a punčocháčům. Ukážeme vám, jak vytvořit dechberoucí look právě pomocí těchto dvou kousků.

  Pradasphere II pohltila Šanghaj. Návštěvníky láká na to nejlepší z luxusního světa Prada

  Čím dál více luxusních značek cílí na trh v Číně. Jednou z nich je italská společnost Prada, která ve čtvrtek v Šanghaji zahájila exkluzivní výstavu Pradasphere II. Nabízí jedinečný zážitek, který návštěvníky vtáhne do jinak nedosažitelného světa slavného módního domu. Na vlastní oči tak spatří nejen slavné oblečení, ale také architekturu, sport a umění.

  Přehlídka Chanel Métiers d’art vzdala hold Manchesteru. Vyzdvihla jeho historii i hudební ikony

  Velkolepá show Métiers d'art letos provázala značku Chanel s průmyslovou i hudební historií Manchesteru. Kreativní ředitelka Virginie Viard vzdala hold hvězdám jako Joy Division, New Order, The Smiths nebo Oasis. Pochmurné britské město pak rozzářila kolekcí v jasných barvách červené, zelené nebo oranžové. Zpracovala je především do kousků s nádechem 60. let minulého století.

  Ponořte se o svátcích do zaslouženého beauty spánku. Odměňte se luxusním povlečením, vyživující kosmetikou nebo relaxující vůní

  Kromě přeplněného svátečního stolu a kouzelných pohádek se všichni celý rok těšíme na svátky ještě z dalšího důvodu. Nemůžeme se dočkat vytouženého odpočinku a klidu. Podobný relax zaručí především kvalitní spánek. Odměňte se proto letošní vánoční sezónu luxusním povlečením, hedvábnou maskou na oči, pořádnou matrací nebo nočními séry a aromatickými oleji.