Začínáme si uvědomovat, že naše planeta už dlouho nedokáže udržet tempo s rychlostí módního průmyslu a současná situace není dlouhodobě udržitelná. Bude ještě chvíli trvat, než dokážeme ve většině nahradit materiály jako bavlna nebo polyester, ale už teď v laboratořích vznikají textilie, které nabízí víc než jen řešení. Nabízí budoucnost.

ChroMorphous

Materiál zvaný ChroMorphous je unikátní textilie, která umožňuje uživateli měnit vzor nebo barvu pomocí aplikace ve smartphonu a vyvinuli ho vědci z University of Central Florida. Tkanina je určená pro vnitřní i venkovní použití a naprosto překonává hranice našeho dosavadního vnímání oděvu. Po celá tisíciletí se struktura vláken a textura prakticky nezměnila, tak proč s tím konečně něco neudělat. Zatím se tedy ChroMorphous nedokáže měnit na úplně cokoliv, ale stejně je skvělé, že máte více verzí v jednom outfitu, čímž by se mohla snížit naše nadměrná spotřeba oblečení.

YouTube ChroMorphous

QMILK

Za zrodem QMILK stojí mikrobioložka, která se rozhodla najít uplatnění pro již nepitelné mléko, vznikl tak stoprocentně přírodní a udržitelný materiál, který je po několika týdnech biologicky odbouratelný v kompostu. Jen v Německu představuje prošlé mléko dvě tuny odpadu, ale napadlo by vás z něj vyrábět šaty? Vlákna QMILK mají dokonce antibakteriální a příznivé účinky na pokožku, a daly by se připodobnit k bavlně. Nicméně mohou mít různou tvrdost a pružnost, proto by časem tento materiál nechtěl nahradit jen textil, ale i obaly z ropy na jedno použití.

SeaCell

SeaCell je prospěšný nejen přírodě, ale i naší pokožce, protože jeho vlákna jsou bohatá na antioxidanty, minerály a vitamíny, je totiž z mořských řas. Díky oxidu zinečnatému je obzvlášť vhodný pro lidi s ekzémy a funguje dokonce jako štít proti škodlivému slunečnímu záření, podobně jako krém s ochranným faktorem SPF 50. Dobrá zpráva je, že už se začíná dostávat na trh.

Foto: Smartfiber

Meta materiály

Jak vystřižené ze sci-fi filmu jsou meta materiály, které dokáží skrýt i nezakrytelné. Když je totiž vystavíte určité vlnové délce, dokážou být neviditelné. Představte si, že jdete na rande a opticky si zmenšíte pas nebo hýždě. Když pomineme, že to je na váš protějšek poměrně zákeřná finta, je to stejně wow! Hlavní využití v nich však zatím nachází vojenský sektor, který i financuje jejich vývoj. Neviditelní vojáci, to už by byl vážně úlet.

Wearable X

Představte si oblečení, které by dokázalo na dálku přenést skrze telefonní dotyk. Hlavně pro vztahy na dálku totiž započal vývoj interaktivních materiálů. Specializuje se na ně značka Wearable X, která už dokonce prodává legíny na jógu. Mají v sobě zabudovanou haptickou zpětnou vazbu. Vibracemi na konkrétním místě dají najevo, že máte nohu ve špatné pozici. Stojí 279 dolarů a musí se nabíjet, ale vaši pozici psa hlavou dolů dotáhnou k dokonalosti.

Pavoučí vlákno

Materiál, který má vysokou pevnost a elasticitu zároveň. To bylo doposud pro materiálové inženýrství oříšek, protože každé navýšení pevnosti snižovalo elasticitu a naopak. Finské výzkumné centrum však slepilo dohromady celulózová a pavučinová vlákna, čímž vznikl produkt, který by nemusel nahradit jen látky, ale i plastové obaly. Nepředstavujte si však, že v laboratořích otročí armády pavouků. Pavučiny totiž vyrábějí pomocí bakterií se syntetickou DNA. Obrovský potenciál by tento materiál měl v oblečení pro motorkáře, které by tak bylo nesmírně odolné, protože jak víme, pavoučí vlákno je jedno z nejsilnějších na světě.

Provenance

Jedná se o biologickou kůži vyrobenou z fermentovaného kolagenu. Dokáže nahradit jakoukoliv kůži, i tu exotickou, tudíž by se tím smazala potřeba luxusních značek na chovné stanice, například s aligátory. Opět je to maximálně odbouratelný materiál, který má dokonce stejné vlastnosti jako pravá kůže, ovšem bez přidané hodnoty krutosti. Oplývá ke všemu programovatelnou pevností a hrubostí, tudíž si ho potenciální zákazník může přizpůsobit dle svých potřeb.

Zdroj: Fashion Session, Chromorphous, Qmilk, Smartfiber, Wearablex

Neviditelné šaty nebo látka co mění barvy. Futuristické materiály mění pravidla oděvu

Atelier Jolie oznámil první spolupráci. Vytvoří kolekci se značkou Chloé

Herečka Angelina Jolie nedávno oznámila vytvoření své vlastní značky Atelier Jolie. Za svou první spolupráci si pak vybrala módní dům Chloé. Spolu s ním hodlá vytvořit kolekci vystihující autentické spojení mezi ženami i moderní podobu ženskosti.

Klíčové barvy pro jaro a léto 2025 jsou trendy už nyní. Promítají se do luxusních módních přehlídek

Společnosti WGSN a Coloro využívají výzkum současných i budoucích trendů ze světa módy, krásy i designu. Na základě něj dokáží předpovědět, jaké barvy budou v budoucnosti populární. Jejich pět klíčových barev pro jaro a léto 2025 přitom módní návrháře inspiruje už nyní.

Miu Miu vydalo kampaň ke kabelce Arcadie. Gigi Hadid se v ní ocitla ve světě slavné malířky

Při tvorbě fotografií ke kampani Miu Miu se fotograf Steven Meisel nechal inspirovat díly malířky Margaret Keane. Ta jsou známá postavičkami s melancholickými pohledy a velkýma očima. V podobném stylu proto modelka Gigi Hadid představila také kabelku Arcadie.

Victoria Beckham vložila do kolekce resort 2024 vzpomínky na dětství i hrdinky z 90. let

Kolekce resort 2024 Victorie Beckham využívá především maskulinní siluety typické pro 90. léta. Oversized saka, široké kalhoty nebo asymetrické šaty mají připomínat hrdinky z tehdejších filmů, jako je Základní instinkt nebo Taxikář. Zároveň se jedná o prvky připomínající návrhářčino dětství.