Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Začínáme si uvědomovat, že naše planeta už dlouho nedokáže udržet tempo s rychlostí módního průmyslu a současná situace není dlouhodobě udržitelná. Bude ještě chvíli trvat, než dokážeme ve většině nahradit materiály jako bavlna nebo polyester, ale už teď v laboratořích vznikají textilie, které nabízí víc než jen řešení. Nabízí budoucnost.

  ChroMorphous

  Materiál zvaný ChroMorphous je unikátní textilie, která umožňuje uživateli měnit vzor nebo barvu pomocí aplikace ve smartphonu a vyvinuli ho vědci z University of Central Florida. Tkanina je určená pro vnitřní i venkovní použití a naprosto překonává hranice našeho dosavadního vnímání oděvu. Po celá tisíciletí se struktura vláken a textura prakticky nezměnila, tak proč s tím konečně něco neudělat. Zatím se tedy ChroMorphous nedokáže měnit na úplně cokoliv, ale stejně je skvělé, že máte více verzí v jednom outfitu, čímž by se mohla snížit naše nadměrná spotřeba oblečení.

  YouTube ChroMorphous

  QMILK

  Za zrodem QMILK stojí mikrobioložka, která se rozhodla najít uplatnění pro již nepitelné mléko, vznikl tak stoprocentně přírodní a udržitelný materiál, který je po několika týdnech biologicky odbouratelný v kompostu. Jen v Německu představuje prošlé mléko dvě tuny odpadu, ale napadlo by vás z něj vyrábět šaty? Vlákna QMILK mají dokonce antibakteriální a příznivé účinky na pokožku, a daly by se připodobnit k bavlně. Nicméně mohou mít různou tvrdost a pružnost, proto by časem tento materiál nechtěl nahradit jen textil, ale i obaly z ropy na jedno použití.

  SeaCell

  SeaCell je prospěšný nejen přírodě, ale i naší pokožce, protože jeho vlákna jsou bohatá na antioxidanty, minerály a vitamíny, je totiž z mořských řas. Díky oxidu zinečnatému je obzvlášť vhodný pro lidi s ekzémy a funguje dokonce jako štít proti škodlivému slunečnímu záření, podobně jako krém s ochranným faktorem SPF 50. Dobrá zpráva je, že už se začíná dostávat na trh.

  Foto: Smartfiber

  Meta materiály

  Jak vystřižené ze sci-fi filmu jsou meta materiály, které dokáží skrýt i nezakrytelné. Když je totiž vystavíte určité vlnové délce, dokážou být neviditelné. Představte si, že jdete na rande a opticky si zmenšíte pas nebo hýždě. Když pomineme, že to je na váš protějšek poměrně zákeřná finta, je to stejně wow! Hlavní využití v nich však zatím nachází vojenský sektor, který i financuje jejich vývoj. Neviditelní vojáci, to už by byl vážně úlet.

  Wearable X

  Představte si oblečení, které by dokázalo na dálku přenést skrze telefonní dotyk. Hlavně pro vztahy na dálku totiž započal vývoj interaktivních materiálů. Specializuje se na ně značka Wearable X, která už dokonce prodává legíny na jógu. Mají v sobě zabudovanou haptickou zpětnou vazbu. Vibracemi na konkrétním místě dají najevo, že máte nohu ve špatné pozici. Stojí 279 dolarů a musí se nabíjet, ale vaši pozici psa hlavou dolů dotáhnou k dokonalosti.

  Pavoučí vlákno

  Materiál, který má vysokou pevnost a elasticitu zároveň. To bylo doposud pro materiálové inženýrství oříšek, protože každé navýšení pevnosti snižovalo elasticitu a naopak. Finské výzkumné centrum však slepilo dohromady celulózová a pavučinová vlákna, čímž vznikl produkt, který by nemusel nahradit jen látky, ale i plastové obaly. Nepředstavujte si však, že v laboratořích otročí armády pavouků. Pavučiny totiž vyrábějí pomocí bakterií se syntetickou DNA. Obrovský potenciál by tento materiál měl v oblečení pro motorkáře, které by tak bylo nesmírně odolné, protože jak víme, pavoučí vlákno je jedno z nejsilnějších na světě.

  Provenance

  Jedná se o biologickou kůži vyrobenou z fermentovaného kolagenu. Dokáže nahradit jakoukoliv kůži, i tu exotickou, tudíž by se tím smazala potřeba luxusních značek na chovné stanice, například s aligátory. Opět je to maximálně odbouratelný materiál, který má dokonce stejné vlastnosti jako pravá kůže, ovšem bez přidané hodnoty krutosti. Oplývá ke všemu programovatelnou pevností a hrubostí, tudíž si ho potenciální zákazník může přizpůsobit dle svých potřeb.

  Zdroj: Fashion Session, Chromorphous, Qmilk, Smartfiber, Wearablex

  Neviditelné šaty nebo látka co mění barvy. Futuristické materiály mění pravidla oděvu

  Sklízí módní dům Gucci falešné ovace? Kolekce Cruise 2025 vyvolává rozporuplnou debatu

  Minulý týden svět obletěla přehlídka Gucci Cruise 2025, pod taktovkou nového kreativního ředitele Sabato de Sarno. Ten nám ve své funkci představil již druhou fashion show. Odehrála se v Londýně, konkrétně v hotelu Savoy, kde pracoval samotný zakladatel domu Guccio Gucci jako portýr. Výběr místa měl tedy obrovský význam jak pro samotný módní dům, tak i pro Sabato de Sarno, který má na hlavní město Británie podobně silné vzpomínky. Stál ale výsledek opravdu za to? Nepřecenil kreativní ředitel své schopnosti?

  Ponořte se do luxusních bublinek. Objevte kořeny slavného prosecca

  Za jeden z nejluxusnějších gastronomických zážitků považujeme ochutnávku originálního prosecca. Výroba oblíbených bublinek se totiž řídí velice přísnými pravidly. Nejlepší lahve proto najdete v jejich domovině, takzvaných Prosecco Hills, nacházejících se v srdci italského regionu Benátsko.

  Pod vlivem alternativní módy. Léto jako z kultovního seriálu Sex Education

  Co to vlastně alternativní móda znamená? Jde o módní poselství, které ani z daleka nepodléhá aktuálním trendům. Je to kreativní výraz, vybočující z mainstreamových a konvenčních kreací, přičemž často čerpá z minulosti či nejrůznějších subkultur. Nejzářnějším příkladem je punkový odkaz Vivienne Westwood, nově se sem masově začleňují upcycled kousky, téměř cokoliv háčkovaného, ale i takzvaný goblincore.

  Kolik vody oblékáme? V oblečení se budeme topit, dokud neskončíme na suchu

  Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody oblékáte? Vlastně v oblečení doslova plaveme, a to možná více doslova, než by vás zprvu napadlo. Voda je zásadní pro všechny formy života na Zemi. Módní průmysl je bohužel obrovským spotřebitelem a znečišťovatelem vodních toků. Největší značky toho přitom většinou v oblasti hospodaření s vodou dělají nejméně.