Květiny jsou nádherným darem a je jen málokdo, komu neudělají radost. Volíme je ke slavnostním příležitostem, smutným událostem, i jako poděkování či omluvu. Anebo jen tak. Při jejich darování je dobré dodržovat náležitosti, které krásné kousky přírody doprovázejí. S jednoduchými pravidly etikety uděláte parádu i dobrý dojem.
Dříve, ve světě bez telefonů, neustálého dopisování a všudypřítomných vzkazů, představovaly květiny způsob, jak předat zprávu. Každá jednotlivá rostlina měla svůj význam a dohromady tak tvořily spletitý příběh. Darování květin jako drobného potěšení naštěstí zůstalo, jeho správný způsob se ale pomalu vytrácí. Pokud si člověk základní pravidla osvojí, pozvedne milý skutek na vyšší úroveň.
Zdroj: Venus et Fleur
Pro narození dítěte se hodí jiná květina než na hrob. Své milované koupíte odlišný pugét než své mamince a pro muže vyberete odlišný druh než pro ženu. Že růže symbolizuje spíše romantiku, kdežto narcis vnější krásu, vysvětluje umění květomluvy. Díky ní se dozvíte, jaká rostlina se hodí pro jakou příležitost. Možná ještě důležitější je ale způsob, jakým kytici vybíráte a později předáváte.
Květiny darujte s klidem i mužům. Pozor ale na ty pokojové a na sudý počet v pugétu
Obecně platí, že kytice darované ženám mají být romantické. Vážou se do kulatého tvaru a obsahují přidané dekorace. Čím mladší žena, tím pestřejší barva pugétu. Ani mužům se však nemusíme bát darovat kytici. Zvolte ale střízlivější a spíše jednobarevný svazek, vázaný do výšky. Květiny se totiž darují řezané. Pokojové volte pouze tehdy, pokud vás pozvali na přátelskou kolaudaci.
Převážně od starší generace uslyšíme poučku o květinách darovaných pouze v lichém počtu. Nikdo ale neví, odkud toto rčení pochází, setkáte se s ním však jen ve střední Evropě. Sudý počet květin se totiž dává na hrob a není tedy vhodné jej darovat při běžném setkání. Další zvyklostí je vybalit vždy kytici z papíru, obdarovaný by tak neměl obal v ideálním případě ani zahlédnout.
Pokud čekáte návštěvu, vybavte se dostatečným počtem váz
V současnosti existuje úsměvné pravidlo, dle kterého pokud květiny obdržíte jako dárek při návštěvě vašeho domova, měli byste je ihned vystavit. Hostitel či hostitelka by se na takovou situaci měli připravit a ideálně si pořídit dostatečný počet váz. V dřívější době bylo přitom zvykem posílat květiny už dopoledne, aby je obdarovaní stihli naaranžovat a s hosty je později společně obdivovat.
Etiketa ovšem význam jednotlivých rostlin neřeší. Uznává sice růži jako královnu všech květin a věří v červenou barvu jako znak lásky. V dnešní době je ovšem výběr příliš velký na to, abyste si pamatovali každou speciální symboliku. Pravidla ale zohledňují jinou situaci. Na prvním rande by žena měla obdržet jednu kytičku, a to z praktického důvodu, aby ji následně nemusela tolik hlídat.
Etiketa je příjemným návodem, nezapomeňte však na individualitu
U pravidel etikety vždy platí, že doba jde kupředu a některé situace tak dnes nabízí jiný pohled. Z většiny se však jedná o připomenutí slušného a galantního chování, které z módy nevyjde nikdy. U darování květin se proto nezapomeňte řídit převážně vlastní znalostí povahy obdarovaného. Pokud mu udělá radost něco, co etiketa vyvrací, dejte tak přednost raději jeho preferencím.
@amaneki.id Who said flowers are reserved for girls only? We actually receive lots of orders for the guys too! Here are some inspirations for you 🌵 #flowerbouquet #graduationflower #bouquetsurabaya #floristsby ♬ Eleven Weeks – Vansire
Zdroje: Venus et Fleur, Instagram, TikTok, Moderní etiketa (Ladislav Špaček)