Více

  Sledujte nás na Instagramu

  O nakupování se často hovoří jako o formě terapie. V angličtině je pro to výraz „retail therapy“. Skutečně v nás nákupy dokáží fyzicky vyvolat štěstí, anebo je to jen naše samolibá omluva pro to, že jsme zase utráceli peníze za věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme?

  Přihlaste se, kdo jste někdy v zápalu emocí naběhnul do obchoďáku a odcházel z něj s pěti nákupními taškami v jedné ruce a ledovým latte v ruce druhé. V nedávném článku jsme se věnovali téma nakupování versus inflace. Průzkumy hovoří jasně: zákazníků v obchodech neubylo ani se zdražováním. Zbývá nám menší obnos pro naši osobní potřebu, ale to nás nezastaví. Vědomé utrácení a rozhodování nám totiž zase vrací pevnou půdu pod nohy a my máme díky tomu pocit, že je náš život lepší a snesitelnější.

  Nákupní terapii jsme si však ordinovali už dávno předtím. Jakoukoliv citovou nebo duševní tíseň řešíme obchodní odměnou. Problémy v práci, problémy ve vztahu, neshody, hádky. Peníze jdou v danou chvíli stranou, zajímá nás jen to, že nám nová položka vykouzlí úsměv na rtech.

  Foto: Unsplash Heidi Fin

  Co se odehrává v mozku

  Nezdá se nám to, je vědecky prokázané, že nákupní terapie v našem mozku vyvolává pozitivní chemické reakce. Klinický psycholog doktor Scott Bea z Lékařské fakulty v Clevelandu poukazuje na to, že už dokonce ta chvíle, když procházíme kolem výloh a díváme se na potenciální objekty našeho zájmu nás pozitivně ovlivňuje. Prosté očekávání možné odměny, pamlsku, uvolňuje dopamin, díky kterému se cítíme dobře. To ještě násobí touhu pokračovat. Není to tedy okamžik nákupu jako takového, ale už jeho předzvěst je z terapeutického hlediska přínosná. „Výzkumy naznačují, že nakupování má ve skutečnosti velkou psychologickou a terapeutickou hodnotu, samozřejmě pokud se provádí s mírou,“ říká.

  Kromě toho, že nákupní terapie aktivuje ty správné antistresové hormony, fyzicky dokáže snížit bolest a distribuuje po těle chemické látky zlepšující náladu, zvyšuje nám sebevědomí, navrací nám pocit sebekontroly a odvrací přetrvávající smutek. V neposlední řadě rozvíjí naši představivost, a tím umožňuje podívat se na daný problém z více úhlů. Konkrétní obrazy, vůně a textury lépe podněcují naše niterní tužby.

  „Nakupování a jeho smyslová stimulace nás nutí představovat si pozitivní výsledky,“ pokračuje doktor Bea. „Například sportovci také zjistili, že tento typ vizualizace může vyvolat pozitivní očekávání a snížit tak úzkost.” Motivací nákupní terapie je však cítit se dobře, nejde primárně o uspokojení potřeb, jako třeba když nakupujete potraviny na další týden. Cosi si vyvstanou nákupní euforií kompenzujeme a pak trpíme výčitkami, že to jsme neměli dělat.

  Foto: Pexels – Ron Lach

  Negativní dopad emočního nakupování

  Není možné všechny životní bouřky řešit nakupováním. Stále se jedná o vyhýbání se stresu a utíkání před problémy. Zpočátku se to může jevit jako rychlé a bezbolestné řešení, které však časem přeroste ve zvýšenou úzkost. Nákupní terapie vás dokonce stojí víc než si možná uvědomujete – čas, peníze, energii, které by se daly investovat do důležitějších věcí. Rostou v nás pocity viny, že jsme ”opět zhřešili”, začínáme se nudit a jsme pesimističtí. Skutečný problém nastává ve chvíli, kdy se z pouhé terapie stává závislost.

  Od terapie k závislosti

  Hranice mezi nákupní terapií a závislostí na nakupování je velmi tenká. Najednou nedokážete přestat, i když víte, že musíte. Čím dál více času trávíte přemýšlením o věcech, které nepotřebujete, nebo jejich hledáním, a než se nadějete, visí vám ve skříni čtyři stejné kožené bundy. Už o svých nákupech ani nikomu neříkáte, protože jste plní strachu a viny, co si o tom ostatní pomyslí.

  Není jednoduché v dnešní době uznat, že nevinné nákupy přerostly v posedlost. Veřejně nakupování oslavujeme, děláme, že je to úplně v pořádku, přijde nám snad i vtipné vzít s každou novou kolekcí krámy útokem. Shopaholismus je už ale stav hodný skutečné terapie.

  Foto: Pexels – Andrea Piacquadio

  Ven z nákupní horečky

  Abyste dosáhli nákupního uspokojení, nemusíte si ve skutečnosti vůbec nic koupit. Výhody v tomto ohledu mají hlavně online nákupy. „Už se vám někdy stalo, že jste naplnili košík, ale od nákupu jste nakonec upustili, protože už jste se cítili relativně spokojení? To je právě ono,“ doplňuje doktor Scott Bea. V tomto ohledu je tedy cílem skutečně už cesta samotná. Utratit méně peněz je navíc ještě uspokojivější a nese s sebou menší rizika.

  Zdroj: Cleveland Clinic, Very Well Health

  Vědecky prokázáno: Nakupování má skutečně terapeutické účinky. Ale kdy se z terapie stane závislost?

  Kozačky a černé punčocháče: Neporazitelná trendy kombinace na zimu

  Vymanit se z koloběhu zimního oblékání může být obtížné. Někdy se zdá, že jedinou možností pro chladné počasí jsou kalhoty, ale opak je pravdou. V tomto období můžete své outfity povýšit na jinou úroveň díky vysokým kozačkám a punčocháčům. Ukážeme vám, jak vytvořit dechberoucí look právě pomocí těchto dvou kousků.

  Pradasphere II pohltila Šanghaj. Návštěvníky láká na to nejlepší z luxusního světa Prada

  Čím dál více luxusních značek cílí na trh v Číně. Jednou z nich je italská společnost Prada, která ve čtvrtek v Šanghaji zahájila exkluzivní výstavu Pradasphere II. Nabízí jedinečný zážitek, který návštěvníky vtáhne do jinak nedosažitelného světa slavného módního domu. Na vlastní oči tak spatří nejen slavné oblečení, ale také architekturu, sport a umění.

  Přehlídka Chanel Métiers d’art vzdala hold Manchesteru. Vyzdvihla jeho historii i hudební ikony

  Velkolepá show Métiers d'art letos provázala značku Chanel s průmyslovou i hudební historií Manchesteru. Kreativní ředitelka Virginie Viard vzdala hold hvězdám jako Joy Division, New Order, The Smiths nebo Oasis. Pochmurné britské město pak rozzářila kolekcí v jasných barvách červené, zelené nebo oranžové. Zpracovala je především do kousků s nádechem 60. let minulého století.

  Ponořte se o svátcích do zaslouženého beauty spánku. Odměňte se luxusním povlečením, vyživující kosmetikou nebo relaxující vůní

  Kromě přeplněného svátečního stolu a kouzelných pohádek se všichni celý rok těšíme na svátky ještě z dalšího důvodu. Nemůžeme se dočkat vytouženého odpočinku a klidu. Podobný relax zaručí především kvalitní spánek. Odměňte se proto letošní vánoční sezónu luxusním povlečením, hedvábnou maskou na oči, pořádnou matrací nebo nočními séry a aromatickými oleji.