Vydejte se na cestu do historie luxusního konglomerátu LVMH, kde se prolínají příběhy dvou ikonických značek, tedy Louis Vuitton a Moët Hennessy. Jejich spojení není pouze obchodní aliance, ale fascinující kapitola, která definovala nový standard ve světě luxusu a módy.
V roce 1987 vznikla nečekaná symbióza mezi společnostmi Moët Hennessy a Louis Vuitton, a to za ohromující cenu čtyř miliard dolarů. Vytvořila tím jednu z nejmocnějších a nejprestižnějších firem na světě, nyní známou jako LVMH. Pařížská firma se stala epicentrem luxusu a elegance, sdružující přibližně 60 dceřiných firem, včetně módních domů jako Tiffany & Co., Christian Dior nebo Givenchy.
Nahlédněte za oponu jedné z nejluxusnějších firem světa
Společnost Moët & Chandon, nezávislá od roku 1743, se začátkem 70. let 20. století propojila s firmou Hennessy, čímž dala vzniknout Moët Hennessy. Módní dům Louis Vuitton se k této fúzi připojil v roce 1987, tedy v době, kdy navýšil své investice do luxusních značek. Takový krok umožnil oběma společnostem podpořit svůj mezinárodní růst, ale zároveň si ponechat vlastní identitu a nezávislost.
Návrhář Louis Vuitton založil svůj módní dům ve Francii roku 1854. Postupně se z něj stal úspěšný symbol luxusu pro bohaté vrstvy. V nadcházejících letech se firma přizpůsobila měnícím se trendům. V roce 1885 proto expandovala do Londýna, roku 1969 zase na asijský trh. Roku 1984 zase společnost vstoupila na burzu, čímž překročila jen jeden z mnoha milníků vedoucích k budoucímu spojení s Moët Hennessy.
Zlatá devadesátá léta přinesla nevídané úspěchy
Následující 90. léta 20. století byla pro firmu LVMH obdobím intenzivního růstu. Uskutečnila například klíčový nákup, jelikož získala kosmetickou společnost Sephora. Roku 1999 si zase zajistila největší rozšíření svého portfolia. Stala se totiž vlastníkem čtyř kosmetických značek a vytvořila novou divizi zaměřenou na hodinky a šperky.
Vedení LVMH později převzalo několik dalších významných společností, čímž podtrhlo svou strategii diverzifikace. Jednalo se o módní domy jako Prada nebo Fendi. Taková rozhodnutí se stala klíčovými pro budoucí úspěch. Na konci 90. let vzrostly tržby LVMH oproti předchozímu roku o ohromujících 23 procent.
V současnosti je LVMH nejen koncernem, ale i symbolem luxusu a vkusu. Jeho portfolio zahrnuje nejprestižnější značky ze světa módy, šperků, kosmetiky, i luxusního alkoholu. Dominance společnosti na trhu je proto nepopiratelná. Nejen díky úspěšným akvizicím, ale také strategii a vizi jejího ředitele Bernarda Arnaulta, který se stal jedním z nejbohatších mužů světa.
Firma LVMH nejen, že vytváří a prodává luxusní zboží, stává se také inspirací pro ostatní společnosti v odvětví. Bernard Arnault se tak díky svému odhodlání stal vzorem pro další generace podnikatelů. Snaží se navíc nejen o podnikání, ale také o formu uměleckého a tvůrčího vyjádření.
LVMH klade důraz na digitalizaci i udržitelnost
Módní svět vstupuje do éry, ve které spotřebitelé nehledají pouze produkt, ale také příběh a zážitek. Vedení LVMH si to uvědomuje a zaměřuje se proto na udržitelnost, inovace i digitalizaci. Stojí ovšem před novou výzvou, tedy jak si udržet vedoucí postavení v době, kdy se trendy rychle mění a spotřebitelé očekávají více než jen kvalitní výrobek.
Společnost proto bude muset neustále inovovat a posilovat emocionální vazby se svými zákazníky, aby si tak udržela relevanci a popularitu na trhu s luxusním zbožím. Vzhledem k její historii úspěchů ale nelze jinak než očekávat, že i nadále zůstane v čele luxusního a módního průmyslu.
@lvmh Retour sur l’événement LVMH avec une annonce inédite : le Groupe s’associe avec Paris 2024 en devant Partenaire Premium des Jeux Olympiques et Paralympiques.🏅 #LVMH #Paris2024 #TilTokAcademie #SportsTikTok #Sport #Olympics #Paralympics ♬ son original – LVMH
Zdroje: First Classe, Wikidot, The Fashion Law, TikTok, YouTube